Aralık ayının ilk günü itibariyle ülkemizde zorunlu kış lastiği uygulaması resmen başladı. Dünyanın en büyük filo kiralama şirketi olan ve ülkemizde 22 binden fazla aracın yönetimini yapan LeasePlan, kış aylarında tüm sürücüleri bir an evvel kış lastiklerine geçmeleri konusunda uyardı. Araçların yerle tek bağı olan lastikleri değiştirirken “7 derece” sınırının altını çizen LeasePlan, lastikler için kış mevsiminin hava sıcaklıkları eksilere düştüğü zaman değil, 7 derecenin altına indiği andan itibaren başladığına özellikle dikkat çekti.

 

Dünyanın en büyük filo kiralama şirketi olarak 1.6 milyon adedi aşkın büyüklükte araç filosunu yöneten LeasePlan, tüm sürücülerin kış lastiklerini vakit kaybetmeden değiştirmeleri gerektiği uyarısında bulundu. Araçların yerle tek bağı olan lastikleri değiştirirken 7 derecenin önemini vurgulayan LeasePlan, lastikler için kış mevsiminin hava sıcaklıkları eksilere düştüğü zaman değil, 7 derecenin altına indiği andan itibaren başladığına dikkat çekiyor. LeasePlan, hava sıcaklığının 7 derece altına düştüğü zamanlarda yaz lastiklerinin hamurunun sertleştiği ve hamuru sertleşmiş yaz lastiklerinin sürücüleri trafikte çaresiz duruma düşürebileceğini konusunda özellikle uyarıyor.

Web sitesinden de sürücüleri bilgilendiren LeasePlan, “Karlı bir zeminde 50 km/s hızla seyreden bir araç yaz lastiğiyle 63 metrede, kış lastiğiyle 32 metrede durmaktadır. Aradaki 31 metre aşağı yukarı 2 TIR uzunluğundadır. Yağışlı ve 7 dereceden daha soğuk havalarda kış lastiği kullanan araç 34 metrede, yaz lastiği kullanan araç ise 40 metrede durabilmektedir. Aradaki 6 metre bir servis aracı uzunluğuna denk gelmektedir” örnekleriyle kış lastiğinin önemini vurguluyor. Ayrıca kış lastiği olmayan LeasePlan müşterilerinin www.leaseplan.com.tr  internet adresi üzerinden ilgili talep formunu doldurarak yeni kış lastiklerini tedarik edebilecekleri belirtiliyor.