Haber yayınımıza bu günler de konuk ettiğimiz geniş ürün gamı, üstün performansı ve teknolojisiyle fark yaratan KIA markasının geleneksel SUV modellerine yeni bir soluk getiren, daha kompakt ve sportif çizgilere sahip XCeed modeli oldu. Bu haberimizde XCeed ile edinmiş olduğumuz izlenimleri paylaşacağız.

Dış Tasarım
Kia XCeed güçlü duruşu ve incelikli detaylara sahip gösterişli dış tasarıma sahip, zarif tasarımıyla öne çıkan test aracımız ilk bakışta etkileyici modern ve geleceğe yönelik yeni nesil tasarıma sahip olduğunu belli ediyor. Otomobilin dış rengi göz alıcı “Kuantum sarı” olarak karşımıza çıkıyor. Gündüz ve gece her koşulda kendini belli eden bu renk zaten lansman ve katalog rengi olarakta kullanılmış marka tarafından. XCeed’in tasarımındaki her ayrıntıya yansıtılmış belirgin hatlar güçlü Kia markasının karakterini ortaya koyuyor. Geniş ve ön yüzü domine eden radyatör ızgarası kendine güveni ortaya koyarken keskin şekilli full LED farlar ve belirgin hava girişleri aracın dinamik referansları konusunda şüpheye yer bırakmayacak şekilde tasarlanmış. Bu görünüş aynı zamanda modele sağlamlık ve güvenilirlik sağlayan geniş ve kaslı bir duruş veriyor. Otomobilin yan profili dinamizm ve performans vaadini açık bir şekilde yansıtıyor. Jilet keskinliğinde yarı çaplarla belirgin çizgiler, krom detaylar, karartılmış yan camlar, koyu renk çamurluk ve kapı altı bantlar yalnızca tasarımcının incelikli duygusunu değil, Kia’nın kalıp üreticilerinin ve üretim uzmanlarının ustalığını da gösteriyor. Kompakt SUV hissini sunan yapısı ve mükemmel fonksiyonelliğiyle Kia XCeed, gündelik kullanım için mükemmel bir seçenek.

İç Tasarım
XCeed’in iç tasarımı, otomobile girer girmez temiz ön cephe tasarımına sahip çok özel bir otomobilin direksiyonuna geçtiğinizi anlıyorsunuz, iç mekan tasarımına gerçekten önem verildiğini görebilirsiniz. Gözlerinizi veya ellerinizi ayırmak istemeyeceğiniz son derece iyi bir işçilikle hazırlanmış üstün malzemeler kullanılan yaşam alanı hem geniş, hem konforlu. Ana unsurlar arasında isteğe bağlı alçaltılmış oturma pozisyonu ve açıkça görülebilen aracın ön tarafı yer almakta. Kokpit, net bir şekilde sürücüye odaklanan yatay bir çizgiye sahip. Kontrol elemanları bir araya toplanmış, öte yandan büyüklüğü 10,25 inç dokunmatik ekranlı multimedya bilgi-eğlence ekranı başta olmak üzere göstergeler de bir göz atınca görülebilecek mesafede konumlandırılmış. 12,3 inç’lik dijital sürücü gösterge bilgi ekranı ise, farklı temalarla ekranı sürücünün istediği gibi kişiselleştirmesini sağlıyor. Gösterge panelinde tüm versiyonlarda sunulan yüksek çözünürlüklü renkli ekran, şık ve dikkat çekici dekoratif döşemeli ön panel direksiyon simidi üzerinden kesintisiz eğlence için, müzik sistemi ve aktif sürüş modları. Apple CarPlay ve Android Auto gibi premium bağlanabilirlik özellikleri dahil olmak üzere sahip olduğu dinamik karakteristiği ile keyif veren model tüm detayları ile sizin keyif almanız ve kendinizi hiç olmadığınız kadar iyi hissetmeniz için tasarlanmış olduğu fark ediliyor. Aracın tavanında bulunan cam tavan iki kademeli açılıyor, aracın yaşam alanı çok uzun ve büyük olduğundan dolayı perde açıldığı zaman yolculuğunuzda sürücü hariç gözünüzü bulutlardan alamıyorsunuz. Tüm bu akıllı teknolojiler şehir içi yolculuklarınızda en iyi yol arkadaşınız yapıyor.

Performans
Kia XCeed’in karşı konulamaz güce hükmeden modelin sportiflik ve sürüş konforu arasında daha iyi bir denge, geliştirilmiş işlevsellik ve daha önce sadece üst segmentlerde bulunan sayısız sürücü odaklı destek sistemleriyle olgunlaştırılmış olduğunu belli ediyor. Anahtar cebinizde olduğu halde çalıştırabildiğiniz XCeed′de 1598 cc’lik yeni nesil dizel motor 4000 d/d’de 136 hp güç ve 2250 d/d’de 320 Nm tork üretiyor. 1.6 litrelik dizel motor 7 kademeli otomatik DCT şanzımanla kombine edilmiş. 0-100 km/s hızlanmasını 10.1 saniyede gerçekleştirip maksimum 198 km/s hıza çıkabiliyor, Smartstream CRDi VGT teknolojisine sahip motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. 7 ileri DCT tam otomatik vitesi ile yokuşlarda geri kaydırma yapmama özelliği ve sessiz çalışma karakteri de dizel motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Kullanım süresince ölçümlediğimiz 50 litrelik yakıt deposu sayesinde toplamda bir depo ile 930+ km sürüş elde ettik, detaylandırırsak yakıt tüketimi 100 km’de şehir içi yakıt tüketimi 5.9 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 4.9 litre değerlere ulaştık, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 1.6 litre turbo dizel üniteyle sunulan otomobil, tüketimi yüzde 20’ye kadar düşürebilen ve aynı zamanda yüzde 10 performans avantajı sunabilen 7 ileri çift kavramalı (DCT) otomatik şanzımanla hayat buluyor, 7 ileri DCT teknolojisine sahip vitesi ve sessiz çalışma karakteri de dizel motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Yüksek gücü ve düşük yakıt tüketimiyle dikkat çeken bu kombinasyon, kuru tip DCT şanzımanda maksimum olarak 320 Nm tork değerine sahip. Hem çekiş hem de ara hızlanmalarıyla performanslı kullanıma da olanak sağlayan dizel ünite, normal kullanımdaysa maksimum yakıt ekonomisi sağlıyor. Sürüş dinamikleri açısından son derece etkili olan XCeed, DCT şanzımanla beraber farklı sürüş modlara sahip. İsteğe bağlı olarak bir tuş aracılığıyla değiştirilen sürüş modu “Sport” olarak araca farklı bir kimlik kazandırıyor. Sahip olduğu 1.6 litrelik 4 silindirli turbo dizel motoru ile sınıfında tüketim değerleri açısında normal düzeyde makul bir yakıt tüketimi sunuyor. Bu tüketim değerleri yeni XCeed’i tercih etmeniz için en önemli etkenlerden birisi olacaktır. Sonuç; Kia XCeed dizel otomatik kombinasyonu ile sürüşü rahat, geniş iç mekanında sessizlik ve rahatlık hakim, Kia markasına güven kalitesi sayesinde aileden herkesin rahatlıkla kullanabileceği güncel, keyifli ve dikkat çekici bir SUV, bir otomobil ve daha fazlası diyebilirim.  İlk fırsatta XCeed’i size en yakın KİA bayisine giderek incelemenizde fayda görüyorum.

https://www.kia.com/tr/modeller/xceed/teknik-ozellikler.html

Kia XCeed 1.6 CRDi 7 ileri DCT Teknik Özellikler
Motor özellikleri 4 silindir
Motor Hacmi 1598 cm³
Maks. çıkış/bg/devir 4000 dev/dak’da 136 bg
Maks. tork/devir 1750/2500 dev/dak’da 320 Nm
Azami hız 198 km/sa
0-100 Hızlanma 10.1 sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 4.9 lt/100km
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 4.4 lt/100km
Karma:4.5 lt/100km
CO2 Emisyon değerleri: 120