Haber kanalımıza bu günlerde konuk ettiğimiz Kia markasının B sınıfında en çok tercih edilen yeni Rio modeli oldu, tasarımı, pratik kullanımı, gelişmiş güvenlik teknolojileri ve yeni bağlantı özellikleri ile benzersiz bir sürüş deneyimi yaşatan yeni Rio’yu inceleyeceğiz…

Kia Rio Test

Dış Tasarım
Yeni nesil Rio, Kia’nın yeni tasarım dilini hassas çizgileri, rafine edilmiş zengin hatları ve zamana karşı koyan görüntüsüyle vurgulayarak rakiplerinden ayrılıyor. Daha elit ve ağırbaşlı bir görünüme kavuşan dördüncü nesil KIA Rio, dinamik ve etkileyici yeni dış tasarımı ile göz dolduruyor. Otomobilin ön tarafını, KIA’nın yeni tasarım dilinin en önemli sembollerinden “kaplan burnu” şeklindeki ön ızgara domine ediyor. Yeni KIA Rio, önden arkaya doğru yükselerek uzanan omuz çizgisiyle de dikkat çekmeyi başarıyor. Yan profilden baktığımızda ilk fark edilen krom detaylar, aracın cam çevresinde aracın güçlü duruşuna katkıda bulunuyor. Araçta kullanılan yeni tasarıma sahip jantlar da hem görünüm hem de aerodinami açısından önemli rol oynuyor. Projektör tipi ön sis lambaları da ön tamponun alt kısımlarında yer alan hava perdelerine entegre edilirken hemen üzerinde bulunan çok aşırı merak uyandıran ve fark edilen U formlu LED  gündüz farları ise aracı çok farklı ve dikkat çekici kılıyor. Sınıfının en ileri güvenlik özelliklerine sahip olan Rio, daha keyifli ve daha eğlenceli bir sürüş deneyimiyle B segmenti kullanıcılar için çekici bir alternatif oluşturuyor. Öte yandan “İleri Sürücü Destek Sistemleri” (ADAS) paketine sahip olan Rio, üstün güvenlik teknolojileri ile sınıfının en güvenli otomobilleri arasında.

Kia Rio Test_Yeni Rio 2018

İç Tasarım
Yeni Kia Rio’nun kabini en az dış tasarımı kadar iddialı. İlk bakışta bile otomobilin daha etkili ve daha modern bir yapıya büründüğünü anlamak zor olmuyor. Yeni Kia Rio’da malzeme seçimi ve detaylara gösterilen titizlik yolcu kabinine zarif ve premium bir his veriyor. Önceki modele göre daha şık bir izlenim sunan yeni Rio, ferahlık hissi veren yatay düzeniyle de oldukça temiz ve sezgisel bir iç mekana sahip. Yüksek kaliteli iç malzemeler, sade ve sofistike atmosferi şık bir biçimde kombine ediyor. Gösterge tablosundaki gelişim ise yepyeni bir otomobil hissiyatını destekleyen noktalardan biri. Daha okunaklı ve yeni teknolojiyi yakından takip eden yeni Rio ayrıca çok fonksiyonlu üç kollu direksiyonuyla da konfor ve sportiflik açısından zirveye doğru tırmanmaya devam ediyor. Tüm fonksiyonların ergonomik olarak konumlandırılmış olmasının haricinde butonların rahat kontrolleriyle kolay ve sezgisel olarak çalışmasını sağlanıyor. Dijital havalandırma sisteminin kontrolü ise kokpit’in tam ortasında yer alıyor. Sportif dış tasarımı için iç mekan genişliğinden ödün vermeyen Rio, segmentinde fark edilebilir kabin genişliği ile tüm yolcuların rahatça yolculuk yapmalarını sağlıyor. Açılabilen cam tavanıyla ferahlık hissi artırılırken aynı zamanda iç mekana daha fazla temiz hava girişi de sağlanmış oluyor. Ayrıca geliştirilmiş perde sistemiyle, yüksek hızlarda oluşan rüzgar sesinin minimum seviyelerde olması sağlanıyor. Sürüş esnasında konforu artıran bir donanım olan kol dayama raharlık sunuyor. KIA Rio ayrıca, 37 litre artışla 325 litreye çıkan yeni bagaj hacmiyle de sınıfının en geniş bagajını sunarak rakiplerinden farklılaşıyor.

Kia Rio Test 2018

Performans
Kia Rio test otomobilimizde 1.4 lt’lik yeni nesil CRDi dizel motor 4000 d/d’de 90 hp güç ve 1500/2500 d/d’de 240 Nm tork üretiyor. 1.4 litrelik dizel motor manuel şanzımanla kombine edilmiş. 0-100 km/s hızlanmasını 12.4 saniyede gerçekleştiriyor. Maksimum 178 km/s hıza çıkabiliyor, CRDi motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. Sessiz çalışma karakteri de dizel motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de Şehir içi yakıt tüketimi 5,5 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 4.5 litre değerlere ulaştık, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Motoru dışında en beğendiğimiz yanı ise süspansiyonları oldu. Sertliği çok iyi ayarlanmış süspansiyonları hem yol tutuşuna pozitif yönde etkilerken hem de konfordan hiç ödün vermiyor. Oldukça sessiz çalışan süspansiyon sistemi yol bozukluklarını minimum seviyede içeriye alıyor ve neredeyse hiç ses yapmıyor. Sahip olduğu 1.4 litrelik 4 silindirli dizel motoru ile sınıfında tüketim değerleri açısında normal düzeyde makul bir yakıt tüketimi sunuyor. Bu tüketim değerleri yenilenen yeni RİO’yu tercih etmeniz için en önemli etkenlerden birisi olacaktır.

Kia Rio Test_Yeni Rio 2018_Otomobiltutkunu