Sezonun 10. raundu 11.07.2016 tarihinde İngiltere’nin Silverstone pistinde gerçekleşti. Avusturya GP’si sonrası yapılan oylama da günün pilotu Red Bull Racing pilotu Max Verstappen oldu. Avusturya yarışına son turda Mercedes-Benz pilotlarından Nico Rosberg ile Lewis Hamilton’un kazası damga vurmuştu. Pilotlar yarış sonu birbirlerini suçladılar, takım patronu Toto Wolf, kaza sonrası yaptığı açıklama da pilotlar hakkında takım emri verilebileceği sinyalini verdi. Her iki pilot birbirleri ile bu yıl 5. Kez kaza yaşıyorlar. Ferrari cephesinde ise işler yolunda gitmiyor.

RedBullRacingF1

Ferrari pilotu Sebastian Vettel, Avusturya GP’sinde lider gittiği sırada sağ arka lastiği patlamış ve yarış dışı kalmıştı, takım arkadaşı Kimi Raikkonen ise, Mercedes pilotu Rosberg in son turda yaşadığı kaza nedeniyle ön kanadının kırılması sonucu 3. Olarak podyumda kendine yer bulmuştu. Ferrari 9 yarış sonunda hala yarış kazanabilmiş değil, Ferrari takımı üzerinde baskı gittikçe büyüyor. Mercedes pilotu ve son dünya şampiyonu Lewis Hamilton, İngiltere GP’sini bu yarışa değin 3 kez kazandı. Takım arkadaşı Nico Rosberg ise bu pistte sadece 1 kez kazanabildi. Silverstone Hamilton’un kendi evi olduğu gibi Hamilton’un sevdiği bir pist.

Ferrari pilotu Kimi Raikkonen, Ferrari takımı ile İngiltere gp’si ile 100.yarış startını alacak. Ferrari takımı İngiltereye galibiyet parolası ile geldi. Sezonun 10. Raunduna gelmemize rağmen takım hala galibiyet alabilmiş değil. Ferrari yarış öncesi 2017 yılı için Kimi Raikkonen ile anlaştığını duyurdu. Cuma gerçekleştirilen ilk antremanlarda, Mercedes pilotu Lewis Hamilton orta sert lastik ile attığı 1:31.654’lük tur ile takım arkadaşı Nico Rosberg’in 0,033 saniye önünde ilk sırayı alan isim oldu.

Günün ikinci antremanına başladığımızda Mercedes pilotu Nico Rosberg’in aracında meydana gelen sorun nedeniyle piste çıkamadı. Mercedes yaptığı açıklamada, Alman pilotun aracında su sızıntısı sorunu oluştuğunu belirtti. Nico Rosberg’in boşluğunda Red Bull Racing takım pilotları 2. ve 3. en iyi tur zamanlarını elde ederken, Ferrari takımı, Red Bull Racing takımının arkasında kalarak vasat bir performans çizdiler. Mclaren-Honda takımı İngiltere GP için yeni motor güncellemesi getirdi. Cuma günü gerçekleştirilen antreman turlarında her iki pilotta iyi bir performans gösterdiler.

2016 British Grand Prix, Saturday

Cumartesi gerçekleştirilen sıralama turlarını Mercedes takım pilotlarının domine ettiğini gördük. Mercedes takımından Lewis Hamilton ile Nico Rosberg in pole savaşını izledik.  Mercedes ile diğer takımlar arasındaki fark o kadar fazla ki, Red Bull Racing takımından Max Verstappen 3.en iyi tur zamanını atmasına rağmen, arada 1 sn den fazla fark ile Mercedes takımından Lewis Hamilton pole almayı başardı.Takım arkadası Nico Rosberg ise Hamilton’dan +0.3 sn ile 2.olurken Red Bull takımından Max Verstappen 3. Oldu. Max Verstappen bu yıl ilk defa takım arkadaşı Daniel Ricardoyu sıralama turlarında da mağlup etmiş oldu.

Ferrari cephesinde ise, Sebastian Vettel vites kutusu değişikliği ile 5 sıra grid cezası ile birlikte yarışa 11. sıradan başladı. Takım arkadaşı Kimi Raikkonen ise 5.sıradan start alacak. Mercedes takımının ayrı bir ligte yer aldığını söylemiş olsak abartmış olmayız. Keza, Mercedes takımı kendi arasında pole mücadelesi verdi. Diğer takımlar ile aralarında fark çok fazla. Ferrari kampından yapılan açıklama da Kimi Raikkonen ile 2017 yılı için kontrat imzalandığını açıklayarak spekülasyonların önüne geçmiş oldu.

FIA Formula One World Championship 2016 Silverstone, United Kingdom F1 Grand Prix of Great Britain

Ve start anı…

Start beklenildiği gibi heyecanlı başlamadı. Yarışın başlamasına 10dk kala bir yoğun bir yağmur yağdı. FİA kural gereği, yarışı Güvenlik aracı arkasında başlattı. Güvenlik aracı 6. Tur sonunda pistten ayrıldı ve yarış yeniden başlamış oldu. Güvenlik aracının pistten çıkmasıyla birlikte ilk 4 pilotun arkasındaki pilotların pite girerek yoğun yağmurdan,yağmur lastiklerine geçiş yaptığını gördük. Bir tur sonra Manor Racing takımından Pascal wehrlein aracın dengesini kaybederek kendini kum havuzunda buldu. Pistte kısa süreli VSC (sanal güvenlik aracı) ile geçildi. (VSC:Pistte bir kaza olmuş ise güvenlik aracı periyoduna geçmeden FİA, pilotlara hedef süre veriyor ve pilotların hedef süreye uyması ve hızda gitmelerini istemektedir.) Sanal güvenlik aracı ile birlikte ilk üç pilot Lewis Hamilton, Nico Rosberg, ve Max Verstappen pite girerek Yoğun yağmur lastiklerinde, yağmur lastiklerine geçiş yaptılar.

Sanal güvenlik aracı ilk üç sırada giden pilotlara büyük bir avantaj getirmiş oldu. Keza bundan yararlanarak sıra kaybetmemiş oldular. 16. tura geldiğimiz de Ferrari Strateji uygulayarak tüm takımlardan önce Sebastian Vetteli ve Kimi Raikkonen’i pite çağırarak Slick lastiklere geçiş yaptı.Vettel, Slick lastikler ile pistin kurumaya başlaması ile birlikte en hızlı tur zamanını elde etmeye giderken spin attı, vettel aracını piste geri döndürmeyi başarmış olsa da 10 sn yakın zaman kaybetmiş oldu. Slick lastikler ile birlikte Redbull Racing pilotu Max Verstappen öndeki pilot Nico Rosberg den daha daha hızlı turlar atarak, yaklaştı ve güzel bir atakla Mercedes pilotu Nico Rosberg’i geçmeyi başardı. Max, öününde bulunan diğer Mercedes pilotu Lewis Hamiltona yaklaşmaya başladığı sırada, Mercedes duvarı , her iki pilotu da pitstop için pilotları pite çağırdı. Her iki pilotta yarışın sonuna kadar gidecekleri Orta hamur lastiklerini taktılar. Redbull cephesi Max Verstappen’i pite çağırmayarak yola devam ettirdi.Red Bull takımı Max Verstappen’i geç pite alınca Mercedes pilotu Hamilton’a pit çıkışı geçilmiş oldular, ancak diğer Mercedes pilotu Nico Rosberg’in önünde çıktılar.

2016 British Grand Prix, Sunday

Pistin ilk virajı neredeyse tüm pilotların spin atmasına sebep oldu. Günün en önemli olayı ise, Sauber Racing pilotu Felipe Nasr’ın, Willimas Pilotu Valteri Bottas’ı geçmesi oldu. Sauber takımının bu zamana değin puanı bulunmamakla birlikte klasmanda sonuncu sırada yer almaktadır. Williams takımı ise klasmanda 4. lük mücadelesi vermektedir. Ferrari Takımı için antreman,sıralama ve yarış tam bir hayal kırıklığı ile geçti. Yarış sonuna değin Redbull Racing pilotu Max Verstappen ile Mercedes pilotu Nico Rosberg arasında yaşanan mücadeleyi izledik. İkisi arasındaki mücadele keyifliydi. Son turlara geldiğimizde Mercedes Pilotu Nico Rosberg’in, Red Bull Racing pilotu Max Verstappen’i güzel bir atak yaparak geçtiğini gördük. Bu atak sonrası Mercedes pilotunda Nico Rosberg’in aracında vites kutusunda sorun yaşadı. Mercedes pilotu bu sorunu nasıl çözebileceğini takıma telsizden sordu ve takım sorunun nasıl düzeltilebileceği konusunda talimat verdi.

Yönetmelik uyarınca “Takımlar telsizden pilota, araçla ilgili bilgi veremiyorlar”, pilotun sorunu kendi çözmesi gerekiyor. Red Bulll Racing takımı bu konuya hemen itiraz etmiş ise de Fia yönetimi konuyu yarış bittikten sonra inceleyeceği duyurdu.

2016 British Grand Prix Mercedes benz

Lewis Hamilton kendi evinde, 4. Kez ve kariyerinin 47.zaferini kazanmış oldu. Hamilton bu galibiyet ile takım arkadaşı Nico Rosberg ile puan farkını 1’e düşürmüş oldu. Diğer takımların hala Mercedes-Benz takımına yetişemediği hatta Mercedes’in daha da hızlandığı ve geliştiği ortaya çıkmış oldu. Bu yarışın belki de en büyük hayal kırıklığı Ferrari de yaşandı. Bir önceki hafta Hamilton ile Rosberg kaza yapmamış olsa podyuma dahi çıkamayacaklardı. Bu hafta her anlamda kötü geçirdiler. Red Bull Racing, Force-İndia ve Mclaren-Honda takımlarının yükselen takımlar olduğunu gördük. Avusturya GP ardından İngiltere GP’sinde de Max Verstappen oldu.

İki hafta sonra (22.07.2016-24-07.2016 ) sezonun 11.raundu Macaristan GP’si gerçekleştirilecek.

Herkese sağlıklı ve keyifli hafta diliyorum.

Hüseyin BÜYÜKKALFA   huseyin@otomobiltutkunu.com veya info@otomobiltutkunu.com

2016 British Grand Prix, Sunday