Hyundai Tucson, her zamankinden daha cesur ve daha atletik olarak geliştirilen, aynı zamanda çok daha modern bir görünüme kavuşan, güçlü ve sportif SUV görünümüyle dikkat çekerken aynı zamanda da dik bir silüet ve daha modernize edilmiş karakteriyle öne çıkan bu yeni modeli bu günlerde haber kanalımıza konuk ettik, bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza 1.6 litrelik turbo benzinli motoru, 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzımanı ve 4×4 aktarma sistemiyle dikkatleri üzerine toplayan yeni Tucson modeli hakkında edindiğimiz izlenimleri paylaşacağız.

Hyundai_Tucson Test_Otomobiltutkunu_Tucson_4x4_SUV

Dış tasarım

Hyundai’nin global başarısı için oldukça önemli bir adım olan yeni Tucson, cesur hatlarıyla birlikte son derece atletik bir duruş sergiliyor. Daha sert, daha keskin ve iddialı altıgen krom ızgaraya sahip Tucson, heyecan verici bir tasarımla karşımıza geliyor, modelin ön kısmında  daha güçlü bir izlenim yaratmak adına farlarla birleşen krom detaylar, aynı zamanda yukarı doğru yükselen omuz çizgisi de Hyundai’nin Akıcı Tasarım Felsefesi’nin ayrıcalığını ortaya koyuyor.

İç Tasarım

Modelin iç tasarımını yorumlarsak güçlü duygular hissettiren ön yüzü bizi karşılıyor, dinamik, akıcı ve şık çizgileriyle rakiplerinden ayrılıyor, dışında olduğu kadar iç görünümünde de sportif bir tasarım sunan model de sürücü odaklı şık bir gösterge tablosu, mükemmel yol görüşü sürücü kabininde kullanılan çizgiler ve seçilen tasarım elemanları gerçek bir kokpit duygusu yaşatıyor. İç mekândan yüksek işçilik kalitesi, malzeme seçimi ve ergonomiye yansıyan konfor ve seçkinlik hissi yayılıyor. Sahip olduğu dinamik karakteristiği ile keyif veren model tüm detayları ile sizin keyif almanız ve kendinizi hiç olmadığınız kadar iyi hissetmeniz için tasarlanmış olduğu fark ediliyor. Aynı zamanda tasarımdaki değişiklikler, üstün performansın bir göstergesi olarak yenilenen modelin siluetini daha gösterişli ve dinamik hale getirip aracın dinamik karakterini ön plana çıkaran diğer detaylar. Gösterge panelinde tüm versiyonlarda sunulan yüksek çözünürlüklü renkli ekran, şık ve dikkat çekici dekoratif döşemeli ön panel, direksiyon simidi üzerinden kesintisiz eğlence için, müzik sistemi ve aktif sürüş modları, İç mekanda yeterli sayıda eşya gözü bulunması, küçük eşyalarınızı koyacak yer arama derdinden kurtulmanızı sağlıyor.

Tucson Hyundai Test

Performans ve Detaylar

Hyundai Tucson’un karşı konulamaz güce hükmeden modelin sportiflik ve sürüş konforu arasında daha iyi bir denge, geliştirilmiş işlevsellik ve daha önce sadece üst segmentlerde bulunan sayısız sürücü odaklı destek sistemleriyle olgunlaştırılmış. Bu aracın boyutlarına da yansıyor. 1425 kg ağırlığa sahip Hyundai Tucson’un gövdesi çok daha güçlü görünüyor çünkü toplam genişliği 1.850 milimetreye, yüksekliği 1.660 milimetreye, toplam uzunluğu ise 4.475 mm ulaşmış, 1591 cc Turbo GDI  yeni nesil geliştirilmiş motoru ile 5500 dev/dak’da 177 bg güç üreterek, segmentindeki referans model olma konumunda. 265 Nm’lık azami torka sahip olan #Tucson bu sayede 0’dan 100 km/s’ye 9.1 saniyede ulaşıyor. Aracın son hızı, 201 km/saat ile sınırlı. 265 Nm’lik yüksek tork ve bu torkun alt devirlerden itibaren kullanıma sunuluyor olması otomobilde yüksek bir çekiş gücünün ortaya çıkmasını sağlıyor. Bunun yanısıra, verim arttırıcı önlemlerin sistematik olarak uygulanmasıyla yakıt tüketimi karma olarak 7.5 litre, şehir içi 9.2 litre, şehir dışı 6,5 yakıt tüketim değerlerine sahip.

Hyundai Tucson’da bulunan yeni nesil 1.6 cc’lik turbo benzinli motor, 7 ileri DCT şanzımanla adepte edilmiş, araç gaz pedalının hareketlerine hızlıca tepki verirken tüm devirlerde yüksek hassasiyet sergiliyor, çabuk hızlanma, hassas ve yumuşak vites değişimi ile sürüş kalitesini daha da yukarıya taşımakla kalmayan yeni 7 ileri vitesli otomatik şanzıman aynı zamanda daha az yakıt tüketimi ve emisyon değerleri de sunuyor. Hyundai Tucson’da bulunan aktif güvenlik ve sürüş sistemleri ise hayranlık uyandırıyor. Akıllı park sistemi sayesinde zor yerlere bile park etmek sorun olmaktan çıkıyor, Tucson modelinde bulunan (APA) sistemi aktif ettiğinizde yolun sağını veya solunu veya dikey park alanlarını sizin için buluyor ve kolayca park etmenizi sağlıyor.

Gelişmiş Viraj Çekiş Kontol sistemi (ATCC) adı verilen sistem ise sizi gerçekten şaşırtacak, sistem çekiş kontrol ve frenleme sistemi üzerine kurulu, sistemin aktif olması dahilinde, direksiyon yardım sistemi ile elleriniz serbest halde iken bile araç yolda ki şeritlerden ayrılmıyor, örnek vermek gerekirse açık trafikte ilerliyorsunuz ve yol geniş uzun bir sol ve araç kendiliğinden direksiyon sola dönüyor ve kullanım rahatlığı sunuyor. Otomatik Acil Fren sistemi (AEB) ismi verilen sistem, trafikte sürüş esnasında önde bulunan araca veya bir cisme hızlıca yaklaşıldığı an da devreye giriyor ve araca gelecek hasarı en aza indirmek amacıyla aracı durduruyor.

Hyundai Tucson Test_Otomobiltutkunu_Tucson_4x4_SUV

Sonuç olarak, model segmentinde üst sıraları hak ediyor, 1.6 cc’lik motoru düşünülenin aksine yakıt tüketim değerleri mantıklı sürüş ile birleştiğinde şehirlerarası yollarda rahatlıkla 5.8 ve 6 litre 100 km altı hızlarda yakalamanız mümkün, (bizim sürüşümüzde yaklaşık 3 saatlik açık yol değerleri max 6 litre) İstanbul’un çok aşırı yoğun trafiğinde ise (klima açık) 8,5 – 9 litre aralığında seyrediyor, sport sürüş modunda ise yakıt tüketim değerleri yükseliyor. Son günlerin ilgi çeken bu modeli çok daha fazla detayları için size en yakın bir Hyundai showroomuna gidip yakından incelemenizi tavsiye ederim.

Hyundai Tucson 1.6 Turbo GDI Benzinli 4×4 7 İleri DCT Teknik Özellikler

Motor: Silindir hacmi (cm3) 1.6  Turbo GDI 1.591 cc

Güç (devir/dak) 5500/177 Hp (bg)

Tork (Nm) 265 (devir/dak) 1500-4500

Azami hız km/sa 201

0-100 km/sa 9.1

Yakıt tüketimi

Şehir dışı (lt/100 km) 6.5

Şehir içi (lt/100 km) 9.2

Ortalama (lt/100 km) 7.5

CO2 emisyonu (gr/km) 175

Hyundai Tucson Test_Otomobiltutkunu

Fotoğraflar: Kenan Yılmaz   https://www.instagram.com/ky__photography_/