Satışa sunulduğu 2004 yılından bu yana tüm pazarlarda adından sıkça söz ettiren ve başarılı satış rakamlarına ulaşan Hyundai Tucson, merakla beklenen makyajlı versiyonuyla nihayet satışa sunuldu. Yeni Tucson, her zamankinden daha cesur ve daha atletik olarak geliştirilen, aynı zamanda çok daha modern bir görünüme kavuşan, güçlü ve sportif SUV görünümüyle dikkat çekerken aynı zamanda daha fazla modernize edilmiş karakteriyle öne çıkan modeli bu günlerde haber kanalımıza konuk ettik, bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza yeni 1.6 lt 136 bg dizel motoru, DCT şanzımanı ve 4×4 seçeneği ile dikkatleri üzerine toplayan yeni Tucson modeli hakkında edindiğimiz izlenimleri paylaşacağız.

Dış Tasarım
Yeni modellerle sadece binek otomobil pazarında atılım yapmakla kalmayan Hyundai Assan farklı modellerle araç pazarında da gücünü arttırmaya devam ediyor. Farklılık ve yeni tecrübeler konusunda talepkar olan bir müşteri kitlesine cevap vermek üzere tasarlanmış üçüncü nesil makyajlı Tucson, artık çok daha iddialı bir model haline gelirken genişletilmiş özellikleriyle de premium rakiplerine göz dağı vermiş oluyor. Hyundai Tucson, basamaklı ızgarası, LED farları, geniş girişli ön tamponu, ikiye ayrılmış sis farları ve gündüz sürüş lambalarıyla dikkat çekiyor. Öndeki değişim ile sportifliğini zinde tutan otomobil, arka tarafta da benzer yeniliklere imzasını atıyor. Köşeleri yumuşatılan arka farlara LED özelliği eklenirken, tamponun alt kısmı ve egzoz çıkışları da değişen diğer parçalar. Ayrıca, yeni tip 19 inç jantlar ile hareket eden otomobil son derece ilgi çekiyor.

İç Tasarım
Hyundai’nin C-SUV segmentindeki popüler modeli Tucson, kaliteli malzemelerle üretilen iç mekanı, tasarımı ve üst düzey kalite algısıyla tamamen yeni bir dünyanın kapılarını aralıyor. Güçlü duygular hissettiren ön yüzü bizi karşılıyor, dinamik, akıcı ve şık çizgileriyle rakiplerinden ayrılıyor, dışında olduğu kadar iç görünümünde de sportif bir tasarım sunan model de sürücü odaklı şık bir gösterge tablosu, mükemmel yol görüşü sürücü kabininde kullanılan çizgiler ve seçilen tasarım elemanları gerçek bir kokpit duygusu yaşatıyor. Tasarımdaki değişiklikler, üstün performansın bir göstergesi olarak yenilenen modelin siluetini daha gösterişli ve dinamik hale getirip aracın dinamik karakterini ön plana çıkaran diğer detaylar. Gösterge panelinde tüm versiyonlarda sunulan yüksek çözünürlüklü renkli ekran, şık ve dikkat çekici dekoratif döşemeli ön panel, direksiyon simidi üzerinden kesintisiz eğlence için, müzik sistemi ve aktif sürüş modları. Apple CarPlay ve Android Auto gibi premium bağlanabilirlik özellikleri, Qi kablosuz şarj sistemi dahil olmak üzere sahip olduğu dinamik karakteristiği ile keyif veren model tüm detayları ile sizin keyif almanız ve kendinizi hiç olmadığınız kadar iyi hissetmeniz için tasarlanmış olduğu fark ediliyor.

Performans ve detaylar
Hyundai Tucson’un karşı konulamaz güce hükmeden modelin sportiflik ve sürüş konforu arasında daha iyi bir denge, geliştirilmiş işlevsellik ve daha önce sadece üst segmentlerde bulunan sayısız sürücü odaklı destek sistemleriyle olgunlaştırılmış. Bu aracın boyutlarına da yansıyor. 1676 kg ağırlığa sahip Hyundai Tucson’un gövdesi çok daha güçlü görünüyor çünkü toplam genişliği 1.850 milimetreye, yüksekliği 1.660 milimetreye, toplam uzunluğu ise 4.480 mm ulaşmış, 1598 cc Turbo CRDi yeni nesil geliştirilmiş motoru ile 4000 dev/dak’da 136 bg güç üreterek, segmentindeki referans model olma konumunda. 320 Nm’lık azami torka sahip olan #Tucson bu sayede 0’dan 100 km/s’ye 12 saniyede ulaşıyor. Aracın son hızı 180 km/saat ile sınırlı. 320 Nm’lik yüksek tork ve bu torkun alt devirlerden itibaren kullanıma sunuluyor olması otomobilde yüksek bir çekiş gücünün ortaya çıkmasını sağlıyor. Bunun yanısıra, verim arttırıcı önlemlerin sistematik olarak uygulanmasıyla yakıt tüketimi karma olarak 5.1 litre yakıt tüketim değerlerine sahip. Hyundai Tucson’da bulunan aktif güvenlik ve sürüş sistemleri ise hayranlık uyandırıyor. Akıllı park sistemi sayesinde zor yerlere bile park etmek sorun olmaktan çıkıyor, Tucson modelinde bulunan (APA) sistemi aktif ettiğinizde yolun sağını veya solunu veya dikey park alanlarını sizin için buluyor ve kolayca park etmenizi sağlıyor. Tucson’un şehirli otomobil konseptinin haricinde off-road kullanımında da kabiliyeti son derece yüksek. Yerden yüksek yapısını her zaman bir avantaj olarak kullanan C Crossover araçlar, aynı zamanda 4×4 çekiş sistemiyle de kullanıcısına hem güven hem de sürüş keyfi yaşatıyor. Tucson bu zevki yeni nesil HTRAC çekiş sistemiyle sunuyor. Sistem, sol ve sağ tekerlekler arasındaki frenlemeyi kontrol etmek için araç hızını ve yol koşullarını izliyor ve virajlarda veya kaygan yollarda sürüş sırasında güvenliği sağlamak için ön-arka tekerlekler arasındaki denge gücünü sağlıyor. Ayrıca araç sağa veya sola dönerken, tekerleklerdeki fren kuvveti kontrolü ile bozuk yollarda bile maksimum güvenlik sağlanıyor. HTRAC, gaz pedalına uygulanan güç ile en uygun performansı, ön ve arka tekerleklere dağıtıyor. Fakat, Sport modda iken arka tekerleklerdeki güç aktarımını en üst düzeye çıkararak dinamik sürüş hissi sağlıyor. Eco modda ise sadece ön tekerleklerle hareket ederek yakıt ekonomisi elde etmiş oluyor. Bu sistem, geleneksel 4×4 çekiş sistemleriyle büyük benzerlik gösteriyor. Fakat, HTRAC çekiş sisteminin fonksiyonları ve çalışma prensibi, sürüş moduyla seçilerek dinamizmi değiştirebiliyor. Gösterge tablosundan da ön veya arka lastiklerin ne kadar çekiş yaptığını da takip etmek mümkün. Böylelikle hem sürüş keyfi artırılıyor hem de yakıt ekonomisi ön planda tutulmuş oluyor.

Yeni Tucson SUV 1.6 CRDi Dizel 4×4 7 İleri DCT Teknik Özellikler
Motor özellikleri: 1.6 CRDi
Maks. çıkış/bg/devir : 4000 dev/dak’da 136 HP
Maks. tork/devir : 2000 dev/dak’da 320 Nm
Vites kutusu: 7 İleri DCT
Son hız: 180 km
Hızlanma 0-100 km/sa: 12 sn
CO2 emisyonu : 135 gr/km