Akıcı tasarıma sahip modelleri ve marka değeriyle yurdumuzda yükselişini sürdüren Hyundai,  daha modern, daha şık ve daha verimli motorlarla, aynı zamanda duygulara da hitap etmesiyle öne çıkan i30 modelin benzinli turbo destekli 186 Hp gücünde ki aracını bu günlerde haber kanalımıza konuk ettik, bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza Hyundai i30 Turbo ile test sürüşünde edindiğimiz izlenimleri paylaşacağız.

Hyundai i30 turbo test_Otomobiltutkunu

Dış tasarım

Yeni jenerasyon i30′un dış tasarımı, markanın gelişmiş akıcı tasarım felsefesini gözler önüne sererken aynı zamanda duygulara hitap etmesi ve dururken bile sergilediği dinamik yapısıyla öne çıkıyor. Markanın yeni tasarım felsefesi ışığında güncellenerek daha estetik hale getirilen i30, güçlü bir ön dizayna sahip. Markanın karakteristik geniş hava girişli ızgarası ve yeniden tasarlanan tampon, otomobilin en dikkat çekici yeniliği olarak sunuluyor. Ayrıca yeni led farlar ve yeni tip gündüz lambaları, gri tonlarda aracı çevreleyen kaplamalar, fark edilen altıgen hava girişi, arka kısımda ise Led destekli lambalar, iki eksoz çıkışı, tampon alt difüzör, fark edilmeyi sağlayan bagaj kaputunda turbo yazısı ile aracın sportif öğelerini oluşturan diğer yenilikler. Hyundai’nin yeni nesil i30’unu tasarlayan mühendislik ekibi, kendine hedef olarak segment lideri otomobilleri belirledi ve ses-izolasyon-titreşim değerleri açısından bir önceki i30’u önemli ölçüde geliştirdi. Bu gelişimler dahilinde titreşimi en aza indirmek amacıyla motor bağlantıları, tahrik şaftı, marşpiyeler ile B-sütunu bağlantıları, köpük dolgulu A-sütunları, kapı menteşeleri ve dış kapı kolları iyileştirildi. Böylece kabin gürültüsü, segmentinin en iyi seviyelerine düşürüldü. Motor sesi rölantide 38 dB’ye, hızlanma sesi 52 dB’ye, yol sesi 64 dB’ye ve rüzgar gürültüsü 63,6 dB’ye indirildi.

İç tasarım

Anahtar cebinizde olduğu halde kapılarını açabildiğiniz i30’da kabin içinde kullanılan kaliteli yumuşak malzemeleri, modern, sofistike görünüm sağlayan krom materyalleri ve sürücü odaklı işlevsel kokpiti ile de farkını ortaya koyuyor. Bunun yanısıra geniş iç mekanı ve eğlenceli multimedya çözümleri ile gençlerin gönlünü fethederek, dinamizmi yaşatan bir şehir otomobili olarak öne çıkıyor. Hyundai i30 Turbo′da kullanılan direksiyon tasarımı çok başarılı ve üzerinden ses sistemini aynı zamanda yol bilgisayarını kontrol edebiliyorsunuz, kırmızı dikişli spor direksiyon simidi ele iyi oturuyor, uzun yolda ise direksiyon hissi daha çok anlaşıyor araç yolu çok daha iyi kavrıyor. Ön torpido vites kolunun ön kısmında bulunan USB ve AUX girişleri çok kullanışlı. Hyundai i30 Turbo test otomobilimizin iç mekanında eşya koyma gözleri oldukça bonkör, yeterli sayıda eşya gözü bulunması, küçük eşyalarınızı koyacak yer arama derdinden kurtulmanızı sağlıyor. Hyundai i30 Turbo’da iyi çalışan bir süspansiyon sistemi kullanılmış, darbeleri başarılı şekilde absorbe eden amortisörler keyifli kullanımlara olanak sağlıyor. İç mekan sessizliği önemli ölçüde azaltılmış sessizlik otomobilin sınıfı için makul seviyede, arka koltuklarda sunulan diz mesafesinin tatmin edici olduğunu söyleyebilirim, geniş iç mekân hacmi çok tatminkar. Tavanı komple kaplayan panaromik cam ile ruhunuzu rahatlatan bir iç mekan.

Hyundai i30 turbo test
Hyundai i30 turbo test

Performans

Hyundai, 186 beygir gücündeki i30 Turbo’yla da performans isteyenleri mutlu ediyor. 0-100 km/s arasını sekiz saniyede tamamlayan 1.6-litrelik turbo motor, dinamik bir sürüş vaat ediyor. Standart donanım bakımından oldukça zengin olan i30 Turbo; 18 inç’lik alaşım jantları ile güvenli sürüş vaad ediyor. Motor İstanbul içinde yoğun trafik şartlarında 8.6- 9 litre civarından bir tüketim sunmakta, bu kadar performanslı bir motor için biraz normal görebiliyorsunuz çünkü trafik biraz açıldığı anda sağ ayağınıza pek hakim olamıyorsunuz. Uzun yol ve akan trafik şartlarında ise 6 litrelere kadar düşen bir sarfiyat mevcut.

Hyundai i30 turbo sürüşü rahat, geniş iç mekanında sessizlik ve rahatlık hakim, Hyundai kalitesi sayesinde aileden herkesin rahatlıkla kullanabileceği sporcu, hızlı bir otomobil ve daha fazlası diyebilirim.

Hyundai 1.6 GDI Turbo Teknik Özellikler

Motor özellikleri: 1.6 GDI Turbo Benzinli 6 İleri Düz

Motor Hacmi 1591 cm³

Maks. çıkış/bg/devir 5500 dev/dak’da 186 bg

Maks. tork/devir 1500-4500 dev/dak’da 265 Nm

Azami hız 219 km/sa

0-100 Hızlanma 9,6 sn

Yakıt tüketimi (şehir içi) 9.6 lt/100km

Yakıt tüketimi (şehir dışı) 6.0 lt/100km

Karma: 7.3 lt/100km

CO2 Emisyon değerleri: 169

Hyundai i30 turbo test