Hyundai i20 modeli bu günlerde haber kanalımıza konuk ettik. Türkiye’de kullanıcı ihtiyaçlarına cevap veren i20, aynı zamanda markanın pazardaki öncü modeli olmasıyla öne çıktı. Akıcı Tasarım Felsefesi ve karakteristik altıgen ızgarasıyla kendine has bir kimlik bürünen i20, artık daha modern, daha kaliteli ve daha iddialı bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Hyundai i20 Test_yeni i20 test
Yeni i20, sportif öğeleriyle her ne kadar genç kullanıcıların ilgisini çekse de aslında sofistike tasarım çizgisi ve geniş iç mekanıyla ailelerin de kullanımına olanak sağlıyor. Genişleyen kabinle birlikte beş kişinin rahatlıkla yolculuk etmesi Yeni i20’nin sunduğu en büyük avantajlardan biri.

Dış Tasarım
Hyundai’nin üçüncü B-segment otomobili olan Yeni i20, eskisine göre daha uzun, daha geniş ve daha kaliteli bir gövdeye sahip. Tamamen yeni bir platform üzerinde inşa edilen otomobil, markanın karakteristik çizgisi olan model markanın en yeni temsilcisi durumunda. Altıgen ızgara, LED entegre ön farlar, geniş hava girişli ve difüzörlü sportif tamponlar, tasarımda olduğu kadar sürtünme kat sayısının azaltılmasında etkili olan arka stoplar, Yeni i20’nin başlıca yenilikleri. Yeni Hyundai i20, 4035 mm uzunluğa, 1734 mm genişliğe, 1474 mm yüksekliğe ve 2570 mm aks ölçülerine sahip.

hyundai_i20_yeni i20

İç Tasarım
Hyundai i20 test otomobilimiz ferah ve geniş iç tasarımı ile karşılıyor, beklediğimden daha farklı, estetik bir otomobil olduğunu fark ettim, sahip olduğu detaylar karşısında şaşırdım desem yeridir, nedir bu detaylar, ilk olarak sürüş rahatlığı, temiz ön görüş, sürücünün ön kısımda etrafı ve yolu görmesini engelliyecek hiç bir kör nokta yok, aksine sürücü koltuğuna oturduğunuz zaman görüş alanı çok net ve sürücü herşeye hakim bir oturma pozisyonunda, ön konsulu yorumlarsak otomobil’de kullanılan yumuşak sert karışımı dokulu malzemeler çok kullanışlı ve rahat, kullanmak istediğiniz butonu kolayca bulabiliyorsunuz karışıklık diye bir durum söz konusu değil, sadece tek bir buton konusunda biraz ön konsulda göz gezdirmeniz gerekebilir o da yol bilgisayarı kontrol butonunun yeri, ama size çok karışık gibi geliyorsa ön konsulda bulunan 5 inçlik bilgi ekranı sayesinde ön konsul ve direksiyondaki bütün butonları kullanmak daha kolay oluyor. Panoramik açılır cam tavan opsiyonu araca çok kişilik kattığını belirtmekte fayda görüyorum.

Hyundai i20′de kullanılan direksiyon tasarımı çok başarılı ve üzerinden ses sistemini aynı zamanda yol bilgisayarını kontrol edebiliyorsunuz, spor hissi uyandıran direksiyon simidi ele iyi oturuyor, uzun yolda ise direksiyon hissi daha çok anlaşıyor araç yolu çok daha iyi kavrıyor. Ön torpido vites kolunun ön kısmında bulunan USB ve AUX girişleri çok kullanışlı. Hyundai i20 test otomobilimizin iç mekanında eşya koyma gözleri oldukça bonkör, yeterli sayıda eşya gözü bulunması, küçük eşyalarınızı koyacak yer arama derdinden kurtulmanızı sağlıyor. Hyundai i20’de iyi çalışan bir süspansiyon sistemi kullanılmış, darbeleri başarılı şekilde emen amortisörler keyifli kullanımlara olanak sağlıyor. İç mekan sessizliği önemli ölçüde azaltılmış sessizlik otomobilin sınıfı için makul seviyede, arka koltuklarda sunulan diz mesafesinin tatmin edici olduğunu söyleyebilirim, geniş iç mekân hacmi çok tatminkar. Bagaj önemli diyenler için ise i20 sınıfının en büyük bagaj hacmine sahip (301lt) bagajı bence bu sınıfa göre rahat ve kullanışlı.

Hyundai i20 Test

Performans
Hyundai i20′de 1396 cc’lik yeni nesil dizel motor 4000 d/d’de 90 hp güç ve 1500/2500 d/d’de 240 Nm tork üretiyor. 1.4 litrelik benzinli motor 4 kademeli şanzımanla kombine edilmiş. Otomatik şanzımanlı Hyundai i20, 0-100 km/s hızlanmasını 12,9 saniyede gerçekletiririp maksimum 175 km/s hıza çıkabiliyor, 4 silindir 16 siboplu motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. Sessiz çalışma karakteri de dizel motora ayrı bir özellik kazandırıyor.

Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de Şehir içi yakıt tüketimi 4,9 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 3.6 litre değerlere ulaştık, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sahip olduğu 1.4 litrelik 4 silindirli dizel motoru ile sınıfında tüketim değerleri açısında normal düzeyde makul bir yakıt tüketimi sunuyor. Bu tüketim değerleri yenilenen Hyundai i20’yi tercih etmeniz için en önemli etkenlerden birisi olacaktır.

Sonuç olarak, yeni Hyundai i20 otomobili ben beğendim aynı zamanda sürüşü rahat, geniş iç mekanında sessizlik hakim, Hyundai kalitesi sayesinde aileden herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir otomobil ve daha fazlası diyebilirim.

i20_yeni-i20_hyundai_-i20-test_Otomobiltutkunu_HyundaiAssan

Hyundai i20 1.4 1.4 Style+ Dizel 6 İleri Düz Teknik Özellikler

Motor: 1396 cc
Maksimum Güç: 90 Hp 4000 d/d
Maksimum Tork: 240 Nm 1500/2500 d/d
0-100 km/s Hızlanma 12,1s
Yakıt Tüketimi Şehir İçi: 4,9 lt Şehir Dışı: 3,5 lt Karma: 4.1 lt
Yakıt kapasitesi: 50 litre
Bagaj Hacmi: 301 litre
CO2 Emisyonu: 106 g/km karbondioksit emisyonu

Hyundai i20_Test_yeni i20 test

Fotoğraflar: Beycan Korkmaz