Haber yayınımıza bu günlerde konuk ettiğimiz Hyundai yeni i20 hibrit oldu. Dikkat çekici tasarımı, segmentine yeni soluk getiren hibrit teknolojisi ve hayatı kolaylaştıran özellikleriyle yarının otomobilini şimdiden yaşamak isteyenleri heyecanlandırıyor.

İzmit’li Hyundai i20’nin yeni versiyonu geçtiğimiz ay yapılan lansmanın ardından satışa sunuldu. Sert bakışlı ve sportif görünümlü yeni i20, öncüsünden 5 mm daha uzadı ve 4040 mm’ye yükseldi. Aks aralığı 10 mm artarak 2580 mm oldu. 1775 mm’lik genişliği ile ikinci jenerasyona göre 41 mm genişleyen i20, iç mekanında ön sırada 30 mm, arka sırada ise 40 mm ilave omuz genişliği sunuyor. Arka diz mesafesi ise 27 mm artarak 882 mm’ye ulaşıyor. Sportif tasarım felsefesi gereği 24 mm daha alçak bir tavan çizgisine sahip olan aracın bagaj hacmi ise 51 litre artarak 352 litreye çıkmış. İhtiyaç halinde katlanan arka koltuklar ise yatırıldığı zaman toplam 1165 litre hacim sunuyor.

Turbo beslemeli 1.0 litrelik benzinli motor 7 ileri DCT şanzıman ile tercih edilebilirken eklenen en önemli özellik ise 48V hafif hibrit sistemi. Bu motor 0,4kW gücünde 48 Volt’luk Lityum-İyon bataryaya sahip. Araçtaki 48V hibrit sistemi, ilk marş harici start esnasında kayışı tahrik ederek motorun ideal yanma öncesi konumuna gelmesini sağlıyor. Böylece, motoru daha erken devreden çıkartmak daha yüksek devirde devreye almak motoru rölantiye alarak ya da kapatarak süzülme yapmak mümkün oluyor. Normal 1.0 litre turbo motora kıyasla yüzde 10’a kadar daha az yakıt tüketen bu sistem, B segmentinde bir ilk olarak i20’de kullanılıyor. 998 cc hacmindeki 3 silindirli motor 100 HP güç ve 173 Nm tork üretiyor. 172 km/s maksimum hız ve 11.4 saniye 0-100 km/s hızlanma değerine sahip olan otomobil ortala yakıt tüketimi ise 4.7 lt/100 km. Yeni i20 hibrit’te süzülme modu eklenilmiş bu teknoloji otomobilin motoru ile şanzıman arasındaki mekanik bağlantıyı tamamen keserek aracın kendi ağırlığıyla, motor freni (dekompresyon) olmadan akmasını sağlıyor; bu da hızı korumak için ayağı sürekli gazda tutma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Sürüş dinamikleri açısından son derece etkili olan yeni i20 hibrit, DCT şanzımanla beraber üç farklı moda sahip. İsteğe bağlı olarak bir tuş aracılığıyla değiştirilen sürüş modu “Normal” “Eco” ve “Sport” olarak araca farklı bir kimlik kazandırıyor. Direksiyon tepkilerini ve vites geçiş sürelerini otomatik olarak değiştiren i20 sürüş keyfini bir üst sınıfa taşıyor.

Sonuç olarak, yeni Hyundai i20 hibrit pratikliği, performansı, yakıt tüketimi ile sizi mutlu edecek bir model. Yolculuğu kolaylaştıran donanımları, konforlu sürüşü, geniş iç mekanında sessizlik hakimliği, Hyundai kalitesi sayesinde aileden herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir otomobil ve daha fazlası diyebilirim.