Hyundai Assan İzmit fabrikası’nda üretilerek hem iç pazarda satılan hem de 40’tan fazla ülkeye ihraç edilen, B segmentine farklı yapısı ve şık gövdesi ile ayrı bir hava katan özellikle maceraperest ruha sahip genç kullanıcılar tarafından rağbet görmeye başlanan i20 Active modelini bu günler de haber kanalımıza konuk ettik, bu incelememizde i20 Active ile yaşamış olduğumuz izlenimleri paylaşacağız.

i20 Active Test Otomobiltutkunu

Dış Tasarım

Güncel 5 kapılı versiyon gibi tamamen yeni bir platform üzerinde inşa edilen otomobil, markanın karakteristik çizgisi olan Akıcı Tasarım 2.0’ın en yeni temsilcisi durumunda. Altıgen ızgara beş kapılı versiyondan farklı olarak tıpkı Coupe gibi ters bir şekilde konumlandırılarak sunuluyor. LED entegre ön farlar, geniş hava girişli ve difüzörlü sportif tamponlar, gri renkli yakıt deposu kapağı, çamurlukları kaplayan dodikler, SUV havasını pekiştiren tavan rayları, özel tasarım 17 inç jantları ve tasarımda olduğu kadar sürtünme kat sayısının azaltılmasında etkili olan arka stoplar, Yeni i20 Active’in başlıca yenilikleri.

i20 Active Test Otomobiltutkunu

İç Tasarım

Sınıfında kendine göre bir ayrıcalık yaratan Yeni i20 Active, iddialı bir iç mekana sahip. i20 Active, 1892 mm kombine ön ve arka bacak mesafesi ve 301 litrelik bagaj kapasitesiyle genç kullanıcılar kadar ailelerin kullanımına da olanak sağlıyor.  Ergonomik kabini sayesinde rahat bir otomobil olan Active, oldukça yeterli bir baş mesafesi de sunuyor. Çünkü Yeni i20 Active’in arkadaki baş mesafesi ise 978 mm. Hyundai i20 Active ile birlikte kullanıcılar, dört farklı iç mekan renginden birini seçebiliyorlar. B-segmenti bir otomobile göre oldukça ayrıcalıklı bir seçenek olan bu iç mekan renkleri, i20 Active’e çok daha modern ve ferah bir görünüm sağlıyor. Kokpitin ve kapı döşemelerinin yumuşak dokusu (Soft Touch) otomobile premium bir hava ve üstün kalite hissi depoluyor. Piyano Siyahı parlak boya ve krom malzemelerle desteklenen iç mekan böylelikle kusursuz bir görünüme kavuşmuş oluyor. Sadece Elite donanım paketiyle sunulan i20 Active’de, Bluetooth ve navigasyon otomobilin en ayrıcalıklı özelliği. USB/AUX girişi, sınırsız müzik keyfi için standart olarak sunuluyor. Yeni i20 Active’in konsol tipi sürücü kol dayama bölümüyle de sürüş esnasında konfor sağlanırken, el altında bulundurmak istenilenleri saklayabilecek bir göz de sunuyor. Yeni i20’nin 7’’ dokunmatik ekranlı müzik sistemi sayesinde tek bir dokunuşla eğlenceyle buluşulmuş olunuyor. CD / DVD / MP3 çalar ile müşteriler ister müzik dinleyebilir, isterlerse film izleyebilirler. Ayrıca Bluetooth ile telefonları Yeni i20 Active’e entegre edip istenilen müziği dinleyebilirler veya telefon görüşmesi gerçekleştirebilirler.

i20 Active Test Otomobiltutkunu

Performans
Hyundai i20 Active test otomobilimizde 1368 cc’lik yeni nesil benzinli motor 6000 d/d’de 100 hp güç ve 3500 d/d’de 134 Nm tork üretiyor. 1.4 litrelik benzinli motor 4 kademeli otomatik şanzımanla kombine edilmiş. Otomatik şanzımanlı Hyundai i20 Active’nin 0-100 km/s hızlanmasını 13.6 saniyede gerçekleştiriyor. Maksimum 162 km/s hıza çıkabiliyor, 4 silindir 16 siboplu motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. Sessiz çalışma karakteri de benzinli motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de Şehir içi yakıt tüketimi 8 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 6 litre değerlere ulaştık, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sahip olduğu 1.4 litrelik 4 silindirli benzinli motoru ile sınıfında tüketim değerleri açısında normal düzeyde makul bir yakıt tüketimi sunuyor. Bu tüketim değerleri yenilenen Hyundai i20 Active’yi tercih etmeniz için en önemli etkenlerden birisi olacaktır.

i20 Active Test Otomobiltutkunu

 Sonuç olarak, yeni Hyundai i20 Active otomobili ben beğendim aynı zamanda sürüşü rahat, geniş iç mekanında sessizlik hakim, Hyundai kalitesi sayesinde aileden herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir otomobil ve daha fazlası diyebilirim.

Hyundai Yeni i20 Active 1.4 MPI Benzinli 4 İleri Otomatik Teknik Özellikler

Motor: 1368 cc
Maksimum Güç: 100 Hp 6000 d/d
Maksimum Tork: 134 Nm 3500 d/d
0-100 km/s Hızlanma 13.6s
Yakıt Tüketimi Şehir İçi: 9 lt Şehir Dışı: 5.4 lt Karma: 6.7 lt
Yakıt kapasitesi: 50 litre
Bagaj Hacmi: 301 litre
CO2 Emisyonu: 157 g/km karbondioksit emisyonu

Hyundai i20 Active Test
Hyundai i20 Active Test