Haber yayınımıza bu günlerde Hyundai markasının A segmentine ait yeni i10 modelini bu günlerde haber kanalımıza konuk ettik, baştan sona yenilenen otomobil yeni 1.2 litrelik motoru, yeni tip 5 ileri otomatik şanzıman seçeneği olan modeli detaylandırdık.

Dış Tasarım
A segmentinin değişmez lideri yeni i10, yumuşak yüzeyler ve keskin çizgiler arasında kontrast sunan genç ve dinamik bir tasarıma sahip. Görsel açıdan daha zengin bir atmosfere sahip olan yeni otomobilde geniş ön ızgara, aracın sportif karakterini yansıtırken ve yuvarlak LED gündüz sürüş farları da dinamik duruşunu alçaltılmış tavanı ve daha geniş gövdesi ile pekiştirmiş oluyor. Selefi ile karşılaştırıldığında, daha geniş oranlara ve maksimum oturma alanı sağlayacak kaslı bir gövdeye ulaşıyor. Yeni i10’un yan görünümü de maksimum iç alan sağlayacak şekilde biçimlendirilmiş. Hafif kaslı bir gövde ile desteklenen otomobil, eşsiz üçgen tasarım öğeleriyle de genişliğini görsel olarak vurguluyor. X şeklindeki yeni C sütunu ise aracın yeniliğini ve cesurluğunu tanımlarken marka adına da yeni bir dönemin başlangıcını simgeliyor. Arkada ise yatay kıvrımlı çizgiler devam ederken, bagajın yumuşak yüzeylerini dalgalı hale getirerek yeni tip stop lambalarıyla bütünleşiyor.

İç Tasarım
Hyundai i10 test otomobilimiz ferah ve geniş iç tasarımı ile karşılıyor. İç tasarımını bir bakışta incelediğimizde test aracımızın ilgimizi çeken en çarpıcı özellikleri, otomobili kullanırken koltuk ayarları ve koltuğun vucudu sarması, pedallara erişim, ele oturan prüzsüz direksiyon ve direksiyon üzerinde bulunan butonların net ve kolay geleneksel Hyundai işçiliği ile bir araya gelen şık malzeme ve kaplamalar otomobilin iç tasarımı incelik ve hassasiyetle tasarlanan model, sürücüyü yormayan bir iç tasarıma sahip, gösterge panelinde tüm versiyonlarda sunulan yüksek çözünürlüklü renkli ekran, şık ve dikkat çekici dekoratif döşemeli ön panel üzerinden araç ile alakalı bütün bilgileri net görebiliyorsunuz. İç tasarımda eşya koyma gözleri oldukça bonkör, yeterli sayıda eşya gözü bulunması küçük eşyalarınızı koyacak yer arama derdinden kurtulmanızı sağlıyor. 252 litrelik bagaj hacmiyle çok yönlü kullanıma olanak sağlayan Yeni i10, segmentindeki en iyiler arasında. Yükleme eşiği bir önceki modele göre 29 mm daha düşük olan i10, bagaja erişimi de kolaylaştırıyor. İki aşamalı bagaj havuzu ve tek elle katlanabilen arka koltuklar, pratikliği artırıyor. Beş kişilik ferah oturma alanıyla rakipleri arasından rahatlıkla sıyrılan i10, 40 mm artan aks mesafesiyle araç içindekilere daha iyi bir diz mesafesi ve geniş iç hacim sunuyor.

Performans
Hyundai i10′da 1197cc’lik yeni nesil çok nota enjeksiyonlu motor 6000 d/d’de 84 hp güç ve 4000 d/d’de 118 Nm tork üretiyor. 1.2 litrelik benzinli motor 5 kademeli AMT şanzımanla kombine edilmiş. Otomatik şanzımanlı Hyundai i10, 0-100 km/s hızlanmasını 15.8 saniyede gerçekleştirip maksimum 171 km/s hıza çıkabiliyor. Sahip olduğu 1.2 litrelik 4 silindirli benzinli motoru ile sınıfında tüketim değerleri açısında normal düzeyde makul bir yakıt tüketimi sunuyor. Bu tüketim değerleri yeni Hyundai i10’yi tercih etmeniz için en önemli etkenlerden birisi olacaktır. Sonuç olarak, yeni Hyundai i10 otomobili ben beğendim aynı zamanda sürüşü rahat, geniş iç mekanında sessizlik hakim, Hyundai kalitesi sayesinde aileden herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir otomobil ve daha fazlası diyebilirim.

Hyundai i10 1.2 MPI 5 İleri AMT Elite Çift Renk Teknik Özellikler
Motor: Silindir hacmi (cm3) 1197
Güç (devir/dak) 6000/84 Hp (bg)
Tork (Nm) 118 (devir/dak) 4200
Azami hız km/sa 171
0-100 km/sa 15.8
Yakıt tüketimi
Şehir dışı (lt/100 km) 4.4
Şehir içi (lt/100 km) 5.9
Ortalama (lt/100 km) 4.9
CO2 emisyonu (gr/km) 113