Segmentindeki rakiplerinin aksine, daha sportif, daha elit ve daha etkileyici bir tasarımla geliştirilen Yeni Elantra, sınıfında fark yaratacak kadar iddialı aynı zamanda modernize edilmiş karakteriyle öne çıkan bu yeni modeli bu günlerde haber kanalımıza konuk ettik, bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza 1.6 litrelik turbo dizel motoru, 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzımanı DCT aktarma sistemiyle dikkatleri üzerine toplayan yeni Elantra modeli hakkında edindiğimiz izlenimleri paylaşacağız

Elantra Test_Yeni Elantra Test

Dış Tasarım
Hyundai için büyük önem taşıyan Elantra modeli, kendi sınıfı için benzersiz tasarım özelliklerine sahip. Hyundai’nin hızla yükselen marka imajına katkıda bulunacak olan Yeni Elantra, modern ve sportif görüntüsüyle günlük hayatlarında yepyeni bir stil yaratmak isteyenlere hitap edecek. Yenilikçi bir tasarım felsefesine sahip otomobilin en belirgin özellikleri arasında markanın karakteristik altıgen ızgarası, geniş hava girişli ön tamponu, geriye doğru uzanan farları ve coupe otomobillere gönderme yapan dinamik gövdesi yer alıyor. Ayrıca yeni led farlar ve yeni tip sis lambaları da aracın sportif öğelerini oluşturan diğer yenilikler. LED stop lambaları da aracın dinamik yapısını güçlendiren unsurlar. Jantlar ise aracın değişen görsel parçalarından bir diğeri.

Elantra Test_Yeni Elantra

İç Tasarım
Modelin iç tasarımını yorumlarsak güçlü duygular hissettiren ön yüzü bizi karşılıyor, dinamik, akıcı ve şık çizgileriyle rakiplerinden ayrılıyor, dışında olduğu kadar iç görünümünde de sportif bir tasarım sunan model de sürücü odaklı şık bir gösterge tablosu, mükemmel yol görüşü sürücü kabininde kullanılan çizgiler ve seçilen tasarım elemanları gerçek bir kokpit duygusu yaşatıyor. İç mekândan yüksek işçilik kalitesi, malzeme seçimi ve ergonomiye yansıyan konfor ve seçkinlik hissi yayılıyor. Sahip olduğu dinamik karakteristiği ile keyif veren model tüm detayları ile sizin keyif almanız ve kendinizi hiç olmadığınız kadar iyi hissetmeniz için tasarlanmış olduğu fark ediliyor. Aynı zamanda tasarımdaki değişiklikler, üstün performansın bir göstergesi olarak yenilenen modelin siluetini daha gösterişli ve dinamik hale getirip aracın dinamik karakterini ön plana çıkaran diğer detaylar. Gösterge panelinde tüm versiyonlarda sunulan yüksek çözünürlüklü renkli ekran, şık ve dikkat çekici dekoratif döşemeli ön panel, direksiyon simidi üzerinden kesintisiz eğlence için, müzik sistemi ve aktif sürüş modları, İç mekanda yeterli sayıda eşya gözü bulunması, küçük eşyalarınızı koyacak yer arama derdinden kurtulmanızı sağlıyor.

Hyundai Elantra Test_Elantra Test_Yeni Elantra Test_Otomobiltutkunu

Performans
Yeni Elantra’nın karşı konulamaz güce hükmeden modelin sportiflik ve sürüş konforu arasında daha iyi bir denge, geliştirilmiş işlevsellik ve daha önce sadece üst segmentlerde bulunan sayısız sürücü odaklı destek sistemleriyle olgunlaştırılmış. Bu aracın boyutlarına da yansıyor. Hyundai Elantra Test_Elantra Test_Yeni Elantra Test_Otomobiltutkunu 20161420 kg ağırlığa sahip yeni Elantra’nın gövdesi çok daha güçlü görünüyor çünkü toplam genişliği 1.800 milimetreye, yüksekliği 1.450 milimetreye, toplam uzunluğu ise 4.570 mm ulaşmış, 1591 cc CRDi Turbo VGT yeni nesil geliştirilmiş motoru ile 4000 dev/dak’da 136 bg güç üreterek, segmentindeki referans model olma konumunda. 300 Nm’lık azami torka sahip olan yeni Elantra bu sayede 0’dan 100 km/s’ye 11 saniyede ulaşıyor. Aracın son hızı, 200 km/saat ile sınırlı. 300 Nm’lik yüksek tork ve bu torkun alt devirlerden itibaren kullanıma sunuluyor olması otomobilde yüksek bir çekiş gücünün ortaya çıkmasını sağlıyor. Bunun yanısıra, verim arttırıcı önlemlerin sistematik olarak uygulanmasıyla yakıt tüketimi karma olarak 4.1 litre, şehir içi 4.7 litre, şehir dışı 3,8 yakıt tüketim değerlerine sahip.

Yeni Elantra’da bulunan yeni nesil 1.6 cc’lik turbo benzinli motor, 7 ileri DCT şanzımanla adepte edilmiş, araç gaz pedalının hareketlerine hızlıca tepki verirken tüm devirlerde yüksek hassasiyet sergiliyor, çabuk hızlanma, hassas ve yumuşak vites değişimi ile sürüş kalitesini daha da yukarıya taşımakla kalmayan yeni 7 ileri vitesli otomatik şanzıman aynı zamanda daha az yakıt tüketimi ve emisyon değerleri de sunuyor. Yeni sunulan 7 ileri DCT, geleneksel altı ileri, tork konvertörlü otomatik şanzımanın yerini alıyor. Bu şanzımanla beraber yeni Elantra daha fazla yakıt verimliliği sunuyor. Revize edilerek gücü 128’den 136 beygire ulaşan Euro 6 normlarındaki dizel motor, 7 ileri çift kavramalı DCT şanzımanla satın alınabilecek. Hyundai Elantra DCT şanzımanlı motor, bir önceki 1.6 litrelik dizel otomatik şanzımanlı motora göre yüzde 20’ye varan düşük yakıt tüketimi ve daha etkili motor performansı sergiliyor. Hyundai tarafından geliştirilen 7 ileri DCT şanzıman, 0.4 saniyelik vites değişim hızına ulaşarak ekonomik olmasının ötesinde sürüş performansını da üst düzeye taşıyor. Ayrıca 1.6 litre dizel motorun ürettiği tork da 1750 devirde 300 Nm seviyesine ulaşıyor.

Hyundai Elantra Test_ Dizel Elantra Test_Yeni Elantra Test_Otomobiltutkunu
Yeni Elantra 1.6 CRDI Dizel 7 İleri DCT Teknik Özellikler
Motor Hacmi 1582 cm³
Maks. çıkış/bg/devir 4000 dev/dak’da 136 bg
Maks. tork/devir 1750-2500 dev/dak’da 300 Nm
Azami hız 200 km/sa
0-100 Hızlanma 11 sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 4.7 lt/100km
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 3.8 lt/100km
Karma: 4.1 lt/100km
CO2 Emisyon değerleri: 109

Hyundai Elantra Test_Elantra Test_Yeni Elantra Test