Haber yayınımıza bu günler de konuk ettiğimiz Hyundai SUV ailesindeki en son tasarım ürünü olan BAYON oldu, bu yazımızda oldukça popüler olan B-SUV segmentine güçlü giriş yapan modeli detaylandıracağız.

Dış Tasarım
Hyundai BAYON, rakiplerine göre çok daha farklı bir tasarım özelliklerine sahip. Konfor ve kullanışlılık göz önünde bulundurularak tasarlanan otomobilde göz alıcı oranlar ve güçlü grafik özellikleri var. Bu sayede diğer modellerden rahatlıkla ayırt edilebiliyor. Hyundai’nin yeni aile kimliği olan basamaklı tip ızgarayı benimseyen BAYON’un ön yüzü oldukça etkileyici ve güçlü. BAYON, ön tarafta geniş bir ızgara ile kendisini ifade etmeye başlıyor. Aşağı ve yana doğru açılan ızgaranın her iki tarafında geniş hava açıklıkları bulunuyor. Üç parçadan oluşan aydınlatma grubu, gündüz sürüş farları, kısa ve uzun farlar olmak üzere araca şık bir ambiyans kazandırıyor. Genişlik hissini vurgulayan gündüz sürüş farları, kaputun ucuna doğru konumlandırılmış. Ön tamponun alt kısmındaki gri renkli bölüm ise otomobilin karakteristik SUV kimliğini pekiştirmiş oluyor. BAYON’un yanında ise dinamik bir omuz çizgisi bulunuyor. Kama şeklindeki bu sert ve keskin çizgi, ok şeklindeki arka stop lambaları, tavana doğru uzanan C sütunu ve arka kapıya doğru çizgi şeklinde geçiş yapan yatay hat ile muazzam bir uyum sergiliyor. Yandaki bu sert ve keskin çizgiler sayesinde üstün bir mimari sunan tasarım felsefesi, otomobile genişlik hissi de kazandırıyor. Otomobilin arkasında ise tamamen farklı bir tasarım özelliği karşımıza çıkıyor. Daha önce hiç bir Hyundai modelinde kullanılmayan bu tasarım çizgisi, tıpkı önde olduğu gibi otomobilin genişlik ve SUV hissini belirgin bir şekilde ortaya çıkarıyor. Arka stop lambaları ok şeklinde verilirken, orta kısımda siyah bir bölüm dikkat çekiyor. Bu açısal çizgiler ve siyah parça sayesinde hacim vurgulanırken aynı zamanda bagaj ve tampon arasındaki ters ve eğik geçişler de görsel olarak benzersiz ve etkileyici bir tasarım sunuyor. LED stop lambaları ve gri renkli difüzör de bu canlı bölümü destekleyen bir diğer unsur.

İç Tasarım
Yeni Hyundai BAYON’un kaliteli malzemelerle üretilen iç mekan kabini en az dış tasarımı kadar iddialı. İlk bakışta bile otomobilin daha etkili ve daha modern bir yapıya büründüğünü anlamak zor olmuyor. Ferahlık hissi veren yatay düzeniyle de oldukça temiz ve sezgisel bir iç mekana sahip. Yüksek kaliteli iç malzemeler, sade ve sofistike atmosferi şık bir biçimde kombine ediyor. Gösterge tablosundaki gelişim ise yepyeni bir otomobil hissiayatını destekleyen noktalardan biri. Daha okunaklı ve yeni teknolojiyi yakından takip eden BAYON ayrıca çok fonksiyonlu dört kollu direksiyonuyla da konfor ve sportiflik açısından zirveye doğru tırmanmaya devam ediyor. Tüm fonksiyonların ergonomik olarak konumlandırılmış olmasının haricinde butonların rahat kontrolleriyle kolay ve sezgisel olarak çalışmasını sağlanıyor. Dijital havalandırma sisteminin kontrolü ise kokpitin tam ortasında yer alıyor. Yükseltilmiş gösterge paneli 10,25 inçlik yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekranıyla futuristik bir görünüm sunarken kişiselleştirme imkanıyla sürücünün ihtiyaç duyacağı her şeyi doğrudan görüş hizasına getirerek fonksiyonelliği ve sürüş güvenliğini destekliyor. Sürüş sırasında kullanıcılarına akıllı telefon operasyonu da sunuyor. Bu mobil çözümlerin yanı sıra güvenlik açısından da gelişim gösteren otomobil, otomatik acil fren sistemi, akıllı hız sabitleyici, aktif şerit takip sistemi gibi en son aktif güvenlik özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Ayrıca BAYON’da sürüş keyfini artırmak için sürücü dikkat uyarı sistemi ve kör nokta algılama sistemi de kullanılıyor. Sportif dış tasarımı için iç mekan genişliğinden ödün vermeyen BAYON, segment lideri kabin genişliği ile tüm yolcuların rahatça yolculuk yapmalarını sağlıyor. Açılabilen cam tavanıyla ferahlık hissi artırılırken aynı zamanda iç mekana daha fazla temiz hava girişi de sağlanmış oluyor. Ayrıca geliştirilmiş perde sistemiyle, yüksek hızlarda oluşan rüzgar sesinin minimum seviyelerde olması sağlanıyor. Sürüş esnasında konforu artıran bir donanım olan kol dayama, oturma pozisyonuna göre ileri geri doğru hareket edebiliyor. Günümüzün en önemli gereksinimlerinden biri haline gelen kablosuz şarj, kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto ile birlikte öne çıkan BAYON, böylelikle B-SUV segmentinde maksimum konfor ve rahatlık sunmuş oluyor. Önde ve arkada yer alan USB bağlantı noktaları ile tüm mobil cihazlar şarj edilebilirken aynı zamanda üst düzey bir müzik keyfi için donanıma göre Bose ses sistemine de yer veriliyor.

Performans
Anahtar cebinizde olduğu halde çalıştırabildiğiniz yeni Hyundai BAYON’da 1368 cc’lik benzinli sıralı tip çok nokta enjeksiyonlu motor kullanılmış, en güncel Euro6 emisyon sınırlamalarını tamamen karşılayan motor, kilometre başı ortalama 150 gr. emisyon değerine sahip benzinli motoru 5500 devirde 100 Hp güç üretirken, 1750 d/d’de 172 Nm tork’unu da geniş bir bantta bizlere sunuyor. Sakin sürüşlerde uyumlu, yumuşak tepkiler verirken motor, biraz daha sportiflik beklediğimiz anlarda ise gayet hırçın bir hale bürünüyor ve keyif veriyor. Motorun büyük başarısının arkasında duran 6 kademeli otomatik şanzıman’ın başarısı tartışılmaz. Şanzıman tepkileri o kadar akıcı ki geçişleri hissettirmediği gibi her vites atışında, motor devrini tork’un yüksek olduğu bir bantta tutuyor ve otomobil her an istekli bir şekilde devam ediyor yoluna. Bazı zamanlar otomobilin gittiğini dahi hissetmiyorsunuz! 0-100 km/s hızlanmasını 13.7 saniyede gerçekleştiriyor. Benzinli-otomatik seçeneği ile Hyundai BAYON’un tüketim değerleri şehir içinde 9.4 l/100km, şehir dışında 6.6 l/100 km ve ortalama 6.4 l/100 km. Sonuç olarak ise Hyundai BAYON otomatik kombinasyonu ile sürüşü rahat, geniş, iç mekanda sessizlik ve rahatlık hakim, Hyundai kalitesi sayesinde aileden herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir şehirli B-SUV ve daha fazlası. İlk fırsatta sizlere en yakın bir Hyundai bayisine gitmenizi, aracı yakından incelemenizi, test sürüşüne çıkmanızı öneriyorum.