Tüm zamanların en çok satılan Hyundai modellerinden biri olan Elantra şimdi de altıncı neslinin makyajlı versiyonuyla bu günlerde haber kanalımıza konuk oldu, bu haberimizde dünya genelinde en çok bilinen Hyundai modeli ve aynı zamanda markanın ürettiği ilk C segmenti otomobili olarak önemli bir şöhrete sahip bu keyifli aracı detaylandıracağız

Dış Tasarım
Hyundai için büyük önem taşıyan Elantra modeli, kendi sınıfı için benzersiz tasarım özelliklerine sahip. Hyundai’nin hızla yükselen marka imajına katkıda bulunacak olan altıncı nesil Elantra, modern ve sportif görüntüsüyle günlük hayatlarında yepyeni bir stil yaratmak isteyenlere hitap edecek. Yenilikçi bir tasarım felsefesine sahip otomobilin en belirgin özellikleri arasında markanın karakteristik ızgarası, geniş hava girişli ön tamponu, geriye doğru uzanan farları ve coupe otomobillere gönderme yapan dinamik gövdesi yer alıyor. Ayrıca yeni led farlar ve yeni tip sis lambaları da aracın sportif öğelerini oluşturan diğer yenilikler. LED stop lambaları da aracın dinamik yapısını güçlendiren unsurlar. Jantlar ise aracın değişen görsel parçalarından bir diğeri. Beşinci nesil ile altıncı nesil arasında kısaca en belirgin farklar neler olmuş dersek yeni motor kapağı, ön çamurluklar, ön tampon, ön ızgara ve LED farlar, arka kısımda ise yeni bagaj kapağı, LED stop lambaları ve arka tampon yeni nesil Elantra’da görsel anlamda keyifli olduğunu belirtebilirim.

İç Tasarım
Modelin iç tasarımını yorumlarsak güçlü duygular hissettiren ön yüzü bizi karşılıyor, dinamik, akıcı ve şık çizgileriyle rakiplerinden ayrılıyor, dışında olduğu kadar iç görünümünde de sportif bir tasarım sunan model de sürücü odaklı şık bir gösterge tablosu, mükemmel yol görüşü sürücü kabininde kullanılan çizgiler ve seçilen tasarım elemanları gerçek bir kokpit duygusu yaşatıyor. İç mekândan yüksek işçilik kalitesi, malzeme seçimi ve ergonomiye yansıyan konfor ve seçkinlik hissi yayılıyor. Sahip olduğu dinamik karakteristiği ile keyif veren model tüm detayları ile sizin keyif almanız ve kendinizi hiç olmadığınız kadar iyi hissetmeniz için tasarlanmış olduğu fark ediliyor. Aynı zamanda tasarımdaki değişiklikler, üstün performansın bir göstergesi olarak yenilenen modelin siluetini daha gösterişli ve dinamik hale getirip aracın dinamik karakterini ön plana çıkaran diğer detaylar. Gösterge panelinde tüm versiyonlarda sunulan yüksek çözünürlüklü renkli ekran, şık ve dikkat çekici dekoratif döşemeli ön panel, direksiyon simidi üzerinden kesintisiz eğlence için, müzik sistemi ve aktif sürüş modları, İç mekanda yeterli sayıda eşya gözü bulunması, küçük eşyalarınızı koyacak yer arama derdinden kurtulmanızı sağlıyor. Altıncı nesil Elantra’nın iç mekanı kısaca özetlemek gerekirse 3 kelime başrol oynamış “Sade”, “Modern” ve “Sürücü Odaklı Kokpit” kullanıcısını mutlu, huzurlu ve sessiz yolculuklar sunabilen araç olmuş diyebilirim.

Performans
Yeni Elantra’nın karşı konulamaz güce hükmeden modelin sportiflik ve sürüş konforu arasında daha iyi bir denge, geliştirilmiş işlevsellik ve daha önce sadece üst segmentlerde bulunan sayısız sürücü odaklı destek sistemleriyle olgunlaştırılmış. Bu aracın boyutlarına da yansıyor. 1420 kg ağırlığa sahip yeni Elantra’nın gövdesi çok daha güçlü görünüyor çünkü toplam genişliği 1.800 milimetreye, yüksekliği 1.450 milimetreye, toplam uzunluğu ise 4.620 mm ulaşmış, 1.6 MPi yeni nesil geliştirilmiş benzinli motoru ile 4850 dev/dak’da 127 bg güç üreterek, segmentindeki referans model olma konumunda. 155 Nm’lık azami torka sahip olan yeni Elantra bu sayede 0’dan 100 km/s’ye 11.6 saniyede ulaşıyor. Aracın son hızı, 195 km/saat ile sınırlı. 155 Nm’lik yüksek tork ve bu torkun alt devirlerden itibaren kullanıma sunuluyor olması otomobilde yüksek bir çekiş gücünün ortaya çıkmasını sağlıyor. Bunun yanısıra, verim arttırıcı önlemlerin sistematik olarak uygulanmasıyla yakıt tüketimi karma olarak 6.8 litre, şehir içi 8.9 litre, şehir dışı 5.6 yakıt tüketim değerlerine sahip.

Yeni Elantra 1.6 MPi 6 İleri Otomatik Elite Plus Teknik Özellikler
Motor Hacmi 1591 cm³
Maks. çıkış/bg/devir 4850 dev/dak’da 127 bg
Maks. tork/devir 1750-2500 dev/dak’da 155 Nm
Azami hız 195 km/sa
0-100 Hızlanma 11.6 sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 8.9 lt/100km
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 5.6 lt/100km
Karma: 6.8 lt/100km
CO2 Emisyon değerleri: 155