Tamamen yenilenen dördüncü nesil Honda Jazz e:HEV donanım özellikleriyle Honda ailesine katılan Crosstar modeli bu gün konuğumuz oldu, yeni Jazz’ın Honda e:TECHNOLOGY markası altında e:HEV logosu ile gelecek hibrit modellerin başlangıcı. Elektrikli sürüşe en yakın deneyimi sunan Jazz e:HEV hibrit otomobil pazarına yeni bir soluk getirdi, biz de haber yayınımız olarak Honda Jazz Crosstar Hybrid lansmanında kısa sürüş gerçekleştirdiğimiz modeli detaylandıracağız.

Dış Tasarım
Sıra dışı ön tasarımı ve geniş, krom ızgara üzerinde yükselen Honda logosu ve uzaklardan bile fark edilen full LED far tasarımı ile göze çarpıyor. Otomobilin kaputunun sahip olduğu çizgiler ve krom detaylar otomobilin güçlü tasarımına katkı sağlıyor. Ön farlardan yan kanatlara kadar uzanan ve ön kısmı daha yüksek göstererek dinamizm ile zarafet katan şeritler de göze çarpan diğer ayrıntılar. Ön panjur gibi ön tamponda farklı tasarıma sahip ve yerden yüksek havası bu bölümde de devam ettiriliyor. Ön tamponun alt kısmındaki siyah detaylar kapı altlarında ve arka tamponun altında da devam ediyor. Şık yan eşikler dışında versiyona özgü 16 inçlik gümüş ve siyah alaşımlı jantlarla da farklı görünüm sunuyor. Aracın arka kısmında ise Honda markasının karakteristik özelliği olan stil yine göze çarpıyor. Geniş ve yatay aynı zamanda bagaj kapağını domine eden arka farlar aracın genişliğini tasarım özelliklerini vurguluyor ve tüm dikkatleri bagaj kapağındaki krom detaylarla fark yaratan Honda logosu üzerinde topluyor. Arka tamponun detayları Jazz Crosstar’ın dış tasarımını bütünlüyor.

İç Tasarım
Yeni Jazz’ın tasarımında yapılan yenilikler sayesinde ince sütunlar, gizli cam silecekleri ve sade konsol tasarımı, panoramik ön cam ve ön kelebek camları daha fazla görüş alanına imkan sağlıyor. Otomobilde ilk olarak ferahlık hissi sizi cezp ediyor. İnce A sütunları, önceki nesilde 69 derece olan yatay görüş açısını 90 dereceye çıkartıyor. Ön camın eğimi ve kelebek camlarının büyüklüğü içeride ferahlık hissini oluşturuyor. Çift kollu direksiyon simidi Hona E’yi anımsatıyor. Yeni Jazz’ın modern bir görünüm sunan kaliteli malzemeler ve yumuşak dokunma hissi uyandıran yüzeyleri dikkat çekiyor. Sürücü odaklı konsolun ince ve yatay tasarımı geniş bir görüş alanı sağlıyor ve kabin içi ferahlık hissini güçlendiriyor. Pratik kullanımı ile dikkat çeken 7 inçlik TFT gösterge paneli ve tüm versiyonlarda standart olarak sunulan 9 inçlik HMI dokunmatik ekran ile kullanım kolaylığı sunuluyor.Ön koltuklar bu sınıf bir otomobili için yeterli konforu sunuyor. Hibrit sisteme ait donanımların Honda mühendisliği ile şasi ve motor bölgesine entegre edilmesiyle bagaj hacmi koltukların kullanım şekline bağlı olarak 298 litre ile 1199 litre arasında değişim gösteriyor. Arka koltuklar 1 metre diz mesafesi (tam olarak 986 mm) ve tek dokunuşla katlanıyor. Arka koltuklar daha önceki Jazz’lardaki gibi oldukça fonksiyonel.

Performans
Anahtar cebinizde olduğu halde çalıştırabildiğiniz yeni Honda Jazz Crosstar Hybrid Jazz için geliştirilen e:HEV teknolojisinde sistem; bir adet elektrik motoru, bir adet jeneratör, bir adet 1.5 i-VTEC benzinli motor, lityum iyon batarya sahip. Yenilikçi bir sabit oranlı şanzıman. Tüm sistemin birbiriyle uyum içerisinde çalışmasını sağlayan akıllı bir güç kontrol ünitesinden oluşuyor. Elektrik motoru 109 PS gücüne sahip ve 253 Nm tork üretiyor. 1498 cc hacmindeki benzinli motoru 98 PS güç ve 131 Nm tork üretiyor. Yeni Jazz Crosstar’ın  0-100 km/s hızlanmasını 9.9 saniyede tamamlıyor ve 175 km/s maksimum hız değerine ulaşan motor performansıyla dikkat çekiyor.  Akıcı bir sürüş deneyimi sunan hibrit sisteme sahip yeni Jazz Crosstar’ın ortalama yakıt tüketim değeri ise 4.0 lt. e:HEV sistem; üstün sürüş keyfi ile yüksek yakıt verimliliği sunmak üzere üç farklı sürüş modundan yararlanıyor. EV Sürüş modunda lityum iyon batarya elektrik motoru daha yoğun bir şekilde beslerken; Hibrit Sürüş modunda iken motor elektrik jeneratörünü harekete geçiriyor ve jeneratör elektrik motoru besliyor. Benzinli sürüş modunda ise benzinli motor kilitli bir kavrama üzerinden doğrudan ön tekerlekleri harekete geçiriyor. Genel olarak şehir içi sürüş koşullarında sistem EV sürüş ve hibrit sürüş arasında geçiş yaparak verimliliği en üst seviyeye taşıyor. Otoyol sürüşlerinde ve hızlanma anında ise benzinli sürüş elektrik motoru tarafından destekleniyor. Ayrıca elektrikli sürüş modu otomobil yavaşlarken de devreye giriyor ve rejeneratif fren yoluyla elde edilen enerji ile bataryayı şarj ediyor. Yolcular tarafından hissedilmeyen sürüş modları arasındaki geçiş için yüksek hızlı elektrik motoru mümkün olduğu kadar hafif kompakt ve verimli olacak şekilde Honda mühendisleri tarafından geliştirildi. Geleneksel bir şanzıman yerine yeni Jazz, hareketli bileşenler arasında doğrudan bağlantı sağlamak için tek bir sabit dişli oranına sahip. Elektronik sabit hızlı şanzıman (e-CVT) donanımı ile sunuluyor.