Honda’nın ilk olarak 1998 yılında SUV segmentinin öncülerinden biri olarak satışa sunduğu HR-V modelinin üçüncü jenerasyonu, Honda’nın e:HEV logosu taşıyan 3’üncü modelini bu günlerde test etme imkanı buldum.

Dış Tasarım
Honda için büyük önem taşıyan HR-V e:HEV modeli, kendi sınıfı için benzersiz tasarım özelliklerine sahip. Honda’nın hızla yükselen marka imajına katkıda bulunacak olan yeni HR-V e:HEV , modern ve sportif görüntüsüyle günlük hayatlarında yepyeni bir stil yaratmak isteyenlere Coupe SUV esintilerine sahip bir araç olarak karşımıza çıktı. Yenilikçi bir tasarım felsefesine sahip otomobilin en belirgin özellikleri arasında markanın karakteristik ızgarası, geniş hava girişli ön tamponu, geriye doğru uzanan farları ve coupe otomobillere gönderme yapan dinamik yeni gövdesi yer alıyor. Ön farlardan arka tarafına kadar uzanan coupe otomobil hissi uyandıran tavan kısmının birleştiği omuz çizgisi hattına uzanan arka stop lambaları ile buluşan arka bölümde, ufaltılan arka far grubu sayesinde dinamizm artırılırken, yeni bir bagaj kapağı ve yeni bir spoyler kullanımı tercih edilmiş. Yatay formlu stop lambaları da aracın dinamik yapısını güçlendiren unsurlar. Jantlar ise aracın değişen görsel parçalarından bir diğeri. Aracın daha geniş görünmesine etken olan aracı çevreleyen yan plastik bantlar görünüme önemli katkıda bulunuyor.

İç Tasarım
Modelin iç tasarımında güçlü duygular hissettiren ön yüzü bizi karşılıyor, dinamik, akıcı ve şık çizgileriyle rakiplerinden ayrılıyor, dışında olduğu kadar iç görünümünde de sportif bir tasarım sunan model de sürücü odaklı şık bir gösterge tablosu, mükemmel yol görüşü sürücü kabininde kullanılan çizgiler ve seçilen tasarım elemanları gerçek bir kokpit duygusu yaşatıyor. İç mekândan yüksek işçilik kalitesi, malzeme seçimi ve ergonomiye yansıyan konfor ve seçkinlik hissi yayılıyor. Gösterge panelinde tüm versiyonlarda sunulan yüksek çözünürlüklü renkli ekran, şık ve dikkat çekici dekoratif döşemeli ön panel, direksiyon simidi üzerinden kesintisiz eğlence için, müzik sistemi ve aktif sürüş için bilgi ekranı ve yaşam alanı özellikle aracın arka koltuk diz mesafesi inanılmaz fazla, uzun yolculuklarda maximum konfor ayrıca iç mekanda yeterli sayıda eşya gözü bulunması, küçük eşyalarınızı koyacak yer arama derdinden kurtulmanızı sağlıyor.

Performans
Honda HR-V e:HEV test otomobilimiz′de 1.5L i-MMD Hybrid benzinli ve elektrikli olarak güçlü iki ayrı motora sahip olan verimli hibrit güç-aktarma sistemi ile elektrikli sürüş deneyimi sunuyor. 1.5L i-MMD Hybrid motor 4.500-5.000 d/d 131 Nm, elektrik motorundan ise maksimum güç 96 kW (131 PS) ve elektrik motoru maksimum tork elde ediyor. E-CVT tam otomatik şanzımanlı HR-V e:HEV hızlanmasını 0-100 km/s (sn) 10.7 tamamlarken maksimum sürat (km/s) 170 km hız ile sınırlandırılmış. Sonuç; Honda HR-V, SUV sınıfı yeni nesil hibrit ve benzinli kombinasyonu ile sürüşü rahat, geniş iç mekanında sessizlik ve rahatlık hakimiyet isteyen kişiler ve Honda kalitesi sayesinde aileden herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir SUV bir otomobil ve daha fazlası diyebilirim. İlk fırsatta size en yakın Honda bayisine giderek aracı yakından incelemeniz ve mümkünse test sürüşüne çıkmanızı öneriyorum.