Haber yayınımıza bu günlerde konuk ettiğimiz Honda Türkiye’nin en başarılı satış grafiğine sahip Civic Sedan modelinin tamamen yenilenen 11’inci neslini deneyimledik.

Dış Tasarım
Yeni Civic’in far ve ön ızgara tasarımı, yatay bir tasarım mimarisi sergiliyor. Motor kaputu tasarımı üst ön ızgarayı görsel olarak öne doğru iterken, ızgaranın farlardan biraz daha alçak konumlandırılması ile otomobilin genişlik vurgusu daha da güçleniyor. Geniş tampon altı ızgarası ise keskin bir görünümü beraberinde getiriyor. Yeni nesil Civic’in arka iz genişliği 12 mm artarken; otomobil daha dengeli bir duruş sergiliyor ve bagaj kapağının yukarıya doğru kıvrımlı tasarımı ile genel aerodinamik daha da vurgulanıyor. Ön çamurluklardan stop lambalarına kadar devam eden kesintisiz ve yatay hat dinamik bir görünüm yaratıyor. Ana farlar, gündüz sürüş farları, arka stop lambaları ve sis farları da dahil olmak üzere aydınlatma birimlerinin büyük bölümünde LED teknolojisi kullanılan yeni Civic Sedan’da LED farlar aynı zamanda tasarım açısından da fark yaratıyor.

İç Tasarım
Honda’nın 11’in nesil Civic modelinin iç mekanı; sade, yalın ve kullanıcı dostu yaklaşımıyla dikkat çekiyor. “Güzel bir sabah” konseptini ile tasarlanan iç mekanda geniş camlar, sürücü ve yolcuların çevreye hakim bir görüşe sahip olmasına olanak tanırken; aynı zamanda kabin içinin daha aydınlık ve ferah olmasına katkı sağlıyor. Kullanıcı dostu iç mekan, “fonksiyon akışı” yaklaşımıyla araç içi kumanda ve kontrolleri olabildiğince basitleştirerek sürücünün hayatını kolaylaştırıyor. Ön konsol boyunca bir kapıdan diğerine uzanan metal petek dokulu tasarım dikkat çekerken; aynı zamanda ön konsolun üst bölümündeki gösterge ve alt bölümdeki kumanda bölümlerini birbirinden ayıran görsel bir işlev üstleniyor. Ön konsolun düzenli ve akıcı görünümü havalandırma ızgaralarını gizleyen yeni tasarım ile tamamlanırken; havalandırma ızgaralarının yönlendirme kumandaları kalite hissini artırmak için yeniden dizayn edildi. Orta konsol ise sürücünün gözünü yoldan ayırmadan tüm fonksiyonlara kolayca erişim sağlayabilmesi için tasarlanırken;  yüksek kalite algısı için döşeme ve iç mekanda kullanılan renkler özenle seçildi. Vites kolu sürücüye doğru 5 derece eğilerek büyük boy bardak tutucuların vites kolunun sağında konumlandırılması sağlandı. Vites kolunun önünde, akıllı telefonları barındıracak şekilde tasarlanan ve kablosuz şarj özelliği de sunan geniş bir alan bulunuyor. Konsolun önündeki standart USB bağlantı noktası, gece sürüşlerinde erişimi kolaylaştırmak için aydınlatılıyor.

Performans
Yeni Civic Sedan’ın 11’inci neslinde güç aktarma organları geliştirilirken; yakıt verimliliği ve hızlanma performansı gibi önceki neslin güçlü yönleri korundu. Diğer yandan Honda mühendisleri ve tasarımcıları tarafından yeni Civic’te çok daha heyecan verici bir sürüş deneyimi sunmak için iyileştirmeler yapıldı. Yeni Civic, geliştirilen motor özellikleri ve iyileştirilen CVT şanzıman ile yüksek verimlilik seviyesini ve gelişmiş sürüş keyfini bir arada sunuyor. Yeni Civic Sedan; 1.5L VTEC Turbo (benzin) 6.000 d/d’de 182 PS (134 kW) güç ve 1.700-4.500 d/d aralığında 240 Nm tork değerine sahip motor seçeneği ile satışa sunuluyor. 11’inci nesil Civic Sedan’ın 1.5 VTEC Turbo motoru 151 gr/km (WLTP) CO2 emisyonu ile birleşik yakıt tüketimindeki 6,7 lt/100 km (WLTP) değerleri ve emisyonu ile birleşik yakıt tüketimindeki 6,5 lt/100 km (WLTP) değerleri ile yakıt verimliliği sağlıyor. Daha detaylı bilgi için size en yakın Honda bayisine giderek aracı incelemenizde fayda görüyorum.