Haber yayınımıza bu günler de konuk ettiğimiz model: iki farklı hayat yaşayabileceğiniz, hem şehir içi hem de şehir dışı yollarda 4×4 seçeneği ile rahat sürüş imkanı, dost canlısı geniş ve ferah iç kabini, düşük yakıt tüketim değerleri sayesinde kendine hayran bırakan Honda C-RV bu günlerde test konuğum oldu.

Dış Tasarım
Sıra dışı ön tasarımı ve geniş, krom ızgara üzerinde yükselen Honda logosu ve uzaklardan bile fark edilen full LED far tasarımı ile göze çarpıyor. Otomobilin kaputunun sahip olduğu çizgiler ve krom detaylar otomobilin güçlü tasarımına katkı sağlıyor. Ön farlardan yan kanatlara kadar uzanan ve ön kısmı daha uzun göstererek dinamizm ile zarafet katan şeritler de göze çarpan diğer ayrıntılar. Toplam uzunluğu 4,600 mm olan aracın 2,662 mm’lik dingil mesafesi sınıfının en uzunları arasında. Bu da C-RV’un D-segmenti SUV olarak rekor kıran bir iç mekân alanına sahip olmasını sağlıyor. Aracın arka kısmında ise Honda markasının karakteristik özelliği olan stil yine göze çarpıyor. Geniş ve dikey aynı zamanda bagaj kapağını domine eden arka farlar aracın genişliğini (1,855 mm) vurguluyor ve tüm dikkatleri bagaj kapağındaki krom detaylarla fark yaratan Honda logosu üzerinde topluyor. Arka tamponun alt ve eksoz çıkışında bulunan krom detaylar C-RV’nin dış tasarımını bütünlüyor.

İç Tasarım
Honda C-RV test otomobilimiz modeli, yani serisinin en donanımlı araçlarından bir tanesi, nedir ilgimizi çeken en çarpıcı özellikleri, aracı kullanırken elektrikli hafızalı koltuk ayarları ve koltuğun vucudu sarması, pedallara erişim, Honda C-RV′de kullanılan direksiyon tasarımı çok başarılı ve üzerinden ses sistemini aynı zamanda yol bilgisayarını kontrol edebiliyorsunuz, spor hissi uyandıran direksiyon simidi ele iyi oturuyor, uzun yolda ise direksiyon hissi daha çok anlaşıyor araç yolu çok daha iyi kavrıyor. Direksiyonun dönüşlerden sonra kendisini toplaması çok başarılı, avucunuzun arasında kayan direksiyon simidini izlerken otomobil kendi yolunu bulmuş oluyor. Sürüş hissiyatı ve hafiflik ile tokluk arasında kalan direksiyon çok güzel. Ön camdan yolu takip ve yan aynaların görüş açıları sorunsuz. Honda Connect’in 7”lik parlama yapmayan yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekranı, zengin özellikleri ve kolay kullanım sağlayan menüsüyle yolculuklar artık daha keyifli. Navigasyon, geri görüş kamerası, çevre görüş sistemi kullanımı gerçekten basit ve başarılı. Otomobil hakkında tüm bilgileri öğrenmekle birlikte, tüm ayarlamaları yapabilir ve müziğinizi dinleyebilirsiniz, ayrıca bluetooh bağlantısı ile telefon görüşmeleriniz artık daha kolay. Tavanı komple kaplayan panaromik cam ile ruhunuzu rahatlatan bir iç mekan. Güneş, bulutlar, yağmur, kar her mevsim C-RV’nin içinde sizinle beraber seyahat ediyor.

Performans
Anahtar cebinizde olduğu halde çalıştırabildiğiniz 4×4 Honda C-RV test otomobilimiz′de 1498cc’lik yeni nesil 4 silindirli benzinli motor 193 hp güç ve 243 Nm tork üretiyor. 1.5 litrelik benzinli motor sürekli değişken CVT otomatik şanzımanla kombine edilmiş. 0-100 km/s hızlanmasını 10 saniyede gerçekleştiriyor. Honda C-RV Test aracımız maksimum 200 km/s hıza çıkabiliyor, VTEC Turbo desteğe sahip benzinli motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. CVT otomatik şanzımanla yokuşlarda geri kaydırma yapmama özelliği ve sessiz çalışma karakteri de motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Sahip olduğu 1.5 litrelik 4 silindirli motoru ile sınıfında tüketim değerleri açısında normal düzeyde makul bir yakıt tüketimi sunuyor. C-RV klasmanında ekonomi ve performansı bir arada sunarken 162 co2 emisyon değerleriyle çevreye saygısını gösteriyor. Şehir içi 8.6 şehir dışı 6.2 karma olarak ise 7.1 tüketim değerleri ve detaylar Honda C-RV’yi tercih etmeniz için en önemli etkenlerden birisi olacaktır. Sonuç olarak; Honda C-RV markanın amiral gemisi olarak yenilenen tasarımı hem sportif hem ağır görünümü, gayet dolu donanımı, konfor özellikleri, az yakıt tüketimi ile dikkat çekiyor. Konforlu uzun yolculukları seviyorsanız eğer C-RV gerçekten bunun için biçilmiş kaftan! İlk fırsatta C-RV’yi size en yakın Honda bayisine giderek incelemenizde fayda görüyorum.