Haber yayınımıza bu günler de konuk ettiğimiz D Sedan segmentine farklı bir bakış açısı getiren Honda Accord oldu, özellikle sıra dışı cesur ve zengin standart özelliklerinden oluşan tasarım diliyle rakiplerinden ayrılıyor.

Dış Tasarım
Yeni Accord daha uzun, geniş gövdesi ve alçak tavan çizgisi ile güçlü bir dış tasarım sunarken; birbiriyle uyumlu ve keskin tasarım çizgileri ile öne çıkıyor. Krom kanat şeklinde ön ızgara ile far tasarımı ve keskin havalandırma ızgaralarıyla karakteristik Honda yüzü yeni Accord nesline daha dinamik, modern ve cesur bir duruş kazandırıyor. Keskin tasarım çizgilerine sahip motor kaputu güçlü ve dinamik görünümü desteklerken; ince A sütunları sürücünün görüş açılarını iyileştiriyor. Yandan bakıldığında göze çarpan geniş çamurluk kemerleri kadar omuz çizgisi boyunca uzanan karakteristik yan cephe çizgileri ve ışık oyunlarıyla hareket kazanan kapı panelleri de güçlü ve sportif görünümü destekliyor. Accord’un dış tasarımında parlak süsleme ve ışık borusu şeklindeki LED stop lambaları güçlü ve dinamik görünümü destekliyor. Honda Accord; standart LED gündüz farları (DRL), altı LED’li kısa farı, LED sinyalleri, LED stop lambaları, fren lambaları, plaka lambası ve merkezi üçüncü stop lambası dahil LED dış aydınlatma unsurları ile öne çıkıyor.

İç Tasarım
Honda Accord’un iç tasarımı, markanın son nesil dinamiklerinin zenginleştirilmiş versiyonu niteliğinde. Dokunma hissi uyandıran yumuşak yüzeylere sahip yeni ön konsol 3 katmanlı tasarımı ile öne çıkarken; yanlara doğru kıvrılarak kapı panelleriyle bütünleşen mimari, güvenlik hissini artırıyor. Karakteristik Honda tasarım yaklaşımının bir parçası olarak Accord’daki tüm önemli sistemler ve kumandalar sürücünün kolayca erişebileceği bir yere konumlandırılıyor. En sık kullanılan sistemlerin kumandaları direksiyon simidine entegre edilirken; ultra ince 7 inç TFT sürücü ekranı, sağ taraftaki büyük hız göstergesi ile birlikte sürüşle ilgili birçok önemli bilgiyi okunaklı bir şekilde iletiyor. Karakteristik Honda iç tasarım unsuru olan Soft-Touch vites kumandası da iç mekanın kalite algısını yükseltiyor. Accord’un alçak mimarili ön konsolu, üç katmanlı gösterge paneli, dinamik tasarımlı spor direksiyon simidi, renkli TFT dijital sürücü ekranı ve 8 inçlik dokunmatik multimedya ekranı modern ve görünüm sunuyor.. Dokunma hissi uyandıran kaliteli malzemeler iç mekandaki lüks algısını artırıyor.

Performans
Honda Accord’un kaputunun altında 1,5 litre VTEC Turbo motor standart olarak geliyor 5.500 d/d’de 190 PS güç üreten motorun 1.600-5.000 d/d gibi oldukça geniş bir aralıkta sunabildiği 260 Nm tork dikkat çekiyor. Kilometrede 164 gramlık karbon emisyonu değeri bulunan motorun birleşik yakıt tüketimindeki 7,3 lt/100 km olarak paylaşılıyor. Motorda kullanılan sodyum dolgulu egzoz supapları yakıt emisyonunu azaltıyor, yakıt verimliliğinin ve gücün artmasına yardımcı oluyor. 4 silindirli VTEC Turbo motor ile kombine edilen Sürekli Değişken Şanzıman (CVT) gaz emirlerine anlık cevap vermesi ve yüksek verimlilik seviyesiyle öne çıkıyor. Yeniden tasarlanan CVT şanzıman daha canlı ilk hareket performansı için önceki nesle kıyasla yüzde 11 daha düşük bir orana sahip. Sonuç olarak Honda Accord modelini ilk fırsatta size en yakın Honda bayisine giderek aracı incelemenizde hatta test sürüşüne çıkmanızda fayda görüyorum.