Formula 1 sezonunun 7. ayağı olan Kanada Grand Prix’i 12.06.2016 tarihinde gerçekleşti. Monaco Gp’sinde Mercedes Benz-Motorsport pilotu Lewis Hamilton’un zaferini izledik. Redbull takımı yeni motor güncellemeleri ile Ferrari takımını geçmiş görünüyordu. Keza hem İspanya hem Monaco yarışlarında Redbull takımı Ferrari takımını net bir şekilde geçti. Ferrari bunun önüne geçebilmek adına Kanada Montreal pisti için yeni turbo paket, arka süspansiyon ve yeni kanat ile geldi.

2016 Canadian Grand Prix, Sunday Mercedes-Benz Motorsport Lewis Hamilton 2016 Formula One World Championship
İlk antreman turlarında Williams takımından Felipe Massa DRS sorunu nedeniyle pist dışına çıkıp bariyerlere vurdu. İspanya GP yıldızı Redbull takımından Max Vestappen ise Williams takımından Valtteri Bottasa yol vermediği için kınama cezası aldı. İlk antreman turlarının galibi Mercedes-Benz Motorsport takımından Nico Rosberg oldu. İkinci antreman turlarına başlanıldığında pilotların araçlarını fazla zorlamalarından ötürü sık sık pist dışı ziyaretleri gördük. İkinci antreman lideri Nico Rosberg’in takım arkadaşı son dünya şampiyonu Lewis Hamilton oldu. Üçüncü antremana başladığımızda Renault takımından Kevin Magnussen bariyerlere vurdu. (Renault bu yıl fabrika takımı olarak F1’e geri dönmesine rağmen işler istedikleri gibi gitmiyordu) Son antreman turunda Ferrari takımından Sebastian Vettel çok iyi bir tur derecesi ile lider olmayı başardı.

Sıralama turlarında nasıl bir Ferrari takımı olacağı herkes tarafından merak konusu. Keza Ferrari önceki yarışlarda da antreman turlarında iyi dereceler elde etmesine rağmen bu yıl bir türlü sıralama turlarında istediği dereceyi elde edemiyordu. Mclaren-Honda takımına baktığımızda takımın geçen seneye oranla bir hayli gelişmeye başladığını gördük. Mclaren-Honda takımından Fernando Alonso sıralama turlarında son seansa kalarak (Q3) büyük bir başarı gösterdi. Sıralama turları son saniyesi büyük bir çekişme içinde geçti. Mercedes-Benz Motorsport pilotu Lewis Hamilton Monaco GP ile başladığı başarı grafiğini Kanada GP pole (ilk sıra) pozisyonunu (1.12,812 sn) alarak daha da yukarı çekti. Mercedes-Benz Motorsport pilotu Lewis Hamilton’un Kanada, Monteal pistinde 4 pole ve 4 galibiyeti bulunuyordu. Takım arkadaşı Nico Rosberg (+0,062) ikinci sırayı alırken, üçüncü sıranın sahibi (+0,178) Ferrari pilotu Sebastian Vettel oldu. Ferrari takımının yeni turbo güncellemesinin sıralama turlarında işe yaradığını gördük, acaba bunu yarınki yarışa yansıtabilecekler mi? Sezona galibiyet parolası ile başlayan Ferrari takımı 6 yarışın ardından hala yarış kazanabilmiş değil.

Ve yarış zamanı… 2016 Canadian Grand Prix, Mercedes-Benz Motorsport Lewis Hamilton 2016 Formula One World Championship
Tüm pilotlar gridte yerlerini aldılar. Kırmızı ışıkların sönmesi ile araçlar ileriye atıldı. Ferrari pilotu Sebastian Vettel adeta uçarak start aldı. İlk virajda iki Mercedes-Benz Motorsport pilotunun önüne geçmeyi başardı. Mercedes pilotları arasında İspanya GP’sinin bir benzeri bu yarışta yaşandı. Lewis ilk metrelerde takım arkadaşı Nico rosberg’in önünü kapatmak isterken iki araç arasında temas yaşandı. Nico Rosberg ilk virajda kendini çimlere atmak zorunda kalınca araç downforce kaybetti ve 10. Sıraya kadar gerilemiş oldu. Düzlüğe çıktığımızda bu yıl ilk defa kırmızı aracı önde gördük. Ferrari yarış sonuna değin startta elde ettiği başarıyı getirebilecek miydi? 12.Tura geldiğimizde Mclaren-Honda’dan Jenson Button aracını kenara çekince kısa süreliğine vsc (sanal güvenlik aracı) uygulamasına geçildi. Bunu fırsat olarak düşünen Ferrari takımı Vettel’i pite aldı. Vettel ultra süper yumuşak lastikten, kırmızı logolu yumuşak lastiğe geçmiş oldu. Mercedes-Benz Motorsport takımından Lewis Hamilton ise pite girmeyerek yola devam etti. Ferrari aracının yeni turbo güncellemesi ile hızlandığı belli oluyordu. Ferrari’nin İspanya da galibiyete mal olan Redbull takımını çok zorlamasına rağmen geçememişti.

Bugün Vettel Redbull takımından çok hızlı görünüyordu ve Redbull pilotu Ricardo’yu çok güzel bir atakla geçti. Turlar geçmesine rağmen Lewis Hamilton pite girmeyerek yoluna devam etmeyi tercih etti. Nihayet Lewis Hamilton pite girdi ve yarış sonuna kadar gidecek sarı logolu yumuşak lastikleri taktı. Lewis Hamilton’un ardından Ferrari pilotu Kimi Raikonnen de pite gelerek sarı logolu yumuşak lastiğe geçiş yaptı. Ferrari garajında gözler Kimi Raikonnen’in tur zamanlarında idi Sebastian Vettel pite girdiğinde hangi lastiği seçmesi açısından önem arzediyordu. Vettel süper yumuşak lastikler ile hızlı turlar atarak Hamilton ile arayı açmayı çalışsa da başarılı olamadı ve süper yumuşak lastikler de performans düşümü yaşanmaya başladığından Ferrari garajı Vettel’i pite çağırıp günün menüsü olan sarı logolu yumuşak lastiklere geçtiler. Şimdi Vettel’in yeni lastikler ile Hamilton’u yakalaması gerekiyordu. Ferrari pilotu Vettel aracını çok zorlasa da Mercedes-Benz Motorsport pilotu Hamilton’u yakalayamadı.

Lewis Hamilton çok sevdiği Montreal pistinde 5. defa pole ve zafer kazanmış oldu. Ferrari cephesinde ise yeni turbo ile aracın hızlandığını gördük ancak kazanabilecekleri yarışı yanlış pitstop stratejisi ile ikinciliğe razı oldular. Williams takımından Valtteri Bottas sessiz sedasız üçüncü olarak Williams takımına bu yıl ki ilk podyumu getirmiş oldu. Redbull takımı İspanya ve Monaco da göstermiş olduğu başarıyı Montreal de gösteremeyip, vasat bir yarış çıkardılar.

Önümüzdeki hafta takvime bu yıl giren Azerbaycan GP olacak. Azerbaycan GP cadde pisti olarak düzenlendi. Keyifli geçeceği konusunda söylentiler var. Formula 1’in 8. randevusu 17 ve 19 Haziran da Azerbaycan’ın Bakü şehrinde gerçekleştirilecek.
Herkese keyifli ve sağlıklı bir hafta diliyorum.
Hüseyin BÜYÜKKALFA

huseyin@otomobiltutkunu.com