Haber yayınımıza bu günlerde konuk ettiğimiz Ford Performance ekibi tarafından geliştirilen Ranger Raptor, geleceğin Ford Ranger ailesinin üstün performanslı bir türevini temsil ediyor. Gerçek gücü, mekanik ve teknik duyarlılıkla buluşturan Ranger Raptor, daha güçlü yeni nesil donanımı kontrol eden daha akıllı teknolojilerle bugüne dek sunulan en gelişmiş Ranger Raptor oldu. Bu yazımda siz değerli okuyucularıma Ranger Raptor ile yaşamış olduğum sürüş hislerimi paylaşacağım.

Dış Tasarım
Pick-Up dünyasına baktığımızda markaların diğer sınıflarında bulunan bir çok özellikli modellerinin esintilerini Pick-Up modeline uyguladıklarını görüyoruz, teknolojisi ve sürüş dinamiklerinin yanı sıra, Off-Road ve günlük kullanımı için son derece ideal bir tasarıma sahip. Ford markasının tasarım dilini yansıtan ızgara ve farlar, güçlü bir görünüme sahip sis farlarını barındıran tampon ve çok uzaklardan bile markanın eskimeyen hep dikkatleri üzerine çeken tasarım felsefesiyle oluşturulan marka amblemli ön tasarımı Ford Ranger Raptor’a şık ve güçlü bir görünüm kazandırdı. Profilde yer alan çizgiler güçlü duruşunu desteklerken, hem önde hem de arkadaki tamponlar araca daha iyi off-road yetenekleri kazandıracak şekilde tasarlanmış. Ranger Raptor’un akıcı dış tasarımı çelik arka tampon ve stop grubuyla tamamlanıyor.

İç Tasarım
Ford Ranger Raptor’un iç mekan genişliği konusunda kesinlikle çok ferah bir hacim sunmakta ve koltukların oturuş pozisyonu gayet başarılı, görüş mesafeleri yeterli yani oturduğunuz konumdan araca rahatlıkla sahip çıkabiliyorsunuz. Orta konsolda, markanın diğer modellerinden yabancı olmadığımız gayet şık ve rahat kumanda edilebilen 8 inç’lik multimedya ekran yer alıyor. Kolayca kullanılabilen ekran, daha rahat kullanım için ön koltuklara daha yakın olacak şekilde konumlandırılmış. Sürücünün önünde yer alan hız ve devir saati göstergelerinin ortasında ise renkli 4.2 inç’lik beyaz zeminli çok fonksiyonlu bir ekran bulunuyor. Direksiyondan da kolayca yönetilebilen bu ekran, en gerekli sürüş bilgilerini sürücüye yansıtıyor. Yeni teleskopik ayarlı direksiyon kolonu ise her sürücünün ideal sürüş pozisyonunu yakalamasını sağlıyor. Ford Ranger Raptor test aracımızın kabin tasarımı bir otomobil rahatlığı getirirken, baş ve diz mesafesi Ranger Raptor’un arka koltukları da daha konforlu olacak şekilde geliştirilmiş. Direksiyon gayet sportif ve konforlu olmakla beraber yol bilgisayarı kontrolü olsun media sistemi kontrolü olsun gayet başarılı. Ana ünitede USB girişi ve multimedia bağlantısı ile ses sistemi gayet yeterli bir şekilde çalıyor. Off road maceralarından sonra bir ağacın altında dinlenirken keyifle müzik dinleyebilirsiniz.

Performans
Anahtar cebinizde olduğu halde çalıştırabildiğiniz Ford Ranger Raptor test aracımızda dört tekerlekten çekiş ve yeni bi-turbo 2.0 litre EcoBlue motoru 500 nm tork üreten 213 PS güc sunan yeni 10 vitesli otomatik şanzımanla tekerleklere iletiyor. Bi-turbo 2.0 litre EcoBlue motoru 10 ileri şanzumanı ile çok atak, vites geçişleri hissedilmeyecek kadar uyum içinde çalışıyor, anlık isteklerinize yanıt vermekte gecikmiyor. Sürekli dört çeker olarak ilerleyen Ranger Raptor beş farklı sürüş moduna sahip zeminine göre kullanıcı vites kolunun solunda yer alan buton sayesinde kolayca kontrol edebiliyor, arazi sürüşlerinde ise orta torpido alt kısımda bulunan defransiyel kilitleme butonu ve yokuş inim asistanı yan tarafında bulunan çevirmeli buton yani sürekli dört çeker sürüş, 4H’ye getirdiğinizde orta diferansiyeli kilitleyebiliyorsunuz, butona bastırarak 4L’ye aldığınızda ise daha zorlu arazi koşu ağır devir ile sürüş elde edebiliyorsunuz, ön kısmında bulunan arka diferansiyeli kilitleme butonunu aktif ettiğinizde ise Ranger Raptor’ın aşamayacağı kum, kar ya da çamurlu araziler de patinaj yapan tekerleklere fren uygulayarak kilitli diferansiyel kontrolünün de dahil olduğu güvenlik sistemleri arazi kullanımından keyif alanlar için son derece güvenli sürüş donanımları eşlik ediyor. Sonuç olarak dizel otomatik teknolojik bir pick up hem şehirde hem de şehir dışı veya arzu ettiğiniz her türlü zeminde güvenle özgürce sürebileceğiniz bir araç almak istiyorsanız, listenin ilk sıralarında Ford Ranger Raptor olmalı, veya olmamalı, bunun kararını siz belirleyeceksiniz. Ford markası sürücüsünü ayrıcalıklı bir konuma taşır karşılaştırma yaparsanız ki çok zor olacak karşılaştırma yapmayın bence ilk fırsatta Ford bayilerinden size en yakın olan birisine giderek aracı yakından incelemenizi hatta test sürüşüne çıkmanızı tavsiye ederim.