SUV dünyasının yeni üyesi, stil sahibi, kendine güvenen ve dikkatleri üzerine toplamayı seven kullanıcılara hitap eden Ford Puma haber yayınımıza bu günler de konuk oldu, dikkat çekici tasarımı, segmentine yeni soluk getiren Puma’yı detaylandıralım.

Dış Tasarım
Ford, otomobil severlerin artan ilgisine paralel olarak SUV ve SUV karakterini yansıtan crossover modelleriyle ürün portföyünü zenginleştirmeye devam ediyor. Ford Puma, güçlü duruşu, incelikli detaylara ve gösterişli dış tasarıma sahip zarif tasarımıyla öne çıkan test aracımız ilk bakışta etkileyici modern ve geleceğe yönelik yeni nesil dış kabuğu ile özel olduğunu belli ediyor. Ford Puma daha şık ve zarif hatlar, arkaya doğru uzanan ön farlar, daha uzun motor kaputu, daha eğimli arka cam, genişleyen omuz ve daha alçak tavan çizgisi ile uzun dingil mesafesine sahip akıcı hatlarıyla çok daha prestijli, çevik ve dinamik bir görünümü beraberinde getiriyor. ST-Line versiyon test aracımızda; 19 inçlik jantlar, renkli fren kaliperleri, daha sportif bir ön tampon tasarımı, arka tampona entegre difüzör ve tam boy spoyler ile LED gündüz farlarıyla Ford’un performans DNA’sından izler taşıyor. Yatay formlu iki parça stop lambası tasarımı, sadece daha geniş bir arka görünüm sunmakla kalmıyor aynı zamanda bagaj erişimi ve kullanımını kolaylaştırıyor.

 

İç Tasarım
Ford Puma’nın iç tasarımı iç tasarımında ise ergonomi, inovatif yaklaşım ve konfor ile dikkat çekiyor. Donanıma bağlı olarak sunulan sökülebilir ve yıkanabilir ön ve arka koltuk kılıfları kabin içini ilk günkü gibi temiz tutmaya yardımcı oluyor. Ön koltuklarda daha fazla konfor için bel desteği sunulurken, artan aks mesafesi, araç yüksekliği ve ince sırtlıklı ön koltuk tasarımı Yeni Puma içindeki yaşam alanının da artmasına olanak tanıyor. Bu boyutsal büyümeye ek olarak Açılabilir Panoramik Cam Tavan tasarım ile ferah bir iç ortam elde edilmesi sağlanıyor. Puma’nın dikkat çekici tasarımı sportif ST-Line tasarım detayları ile birleşiyor. Parçalı deri döşeme tasarım, dijital yol bilgisayarı, kablosuz şarj ünitesi gibi donanımlar, stil sahibi ve dikkat çekmeyi seven, en iyiye sahip olmak isteyen müşterilere hitap ediyor. Özel olarak geliştirilen 10 hoparlörlü 575 Watt gücündeki yeni B&O Ses Sistemi hoparlörlerin konumu ve akustik optimizasyonu ile araç içerisindeki her bir yolcuya benzersiz bir ses deneyimi yaşatıyor. Sistem ayrıca Apple CarPlay ve Android Auto özelliklerini de destekliyor. Aracın tavanında bulunan cam tavan iki kademeli açılıyor, aracın yaşam alanı çok uzun ve büyük olduğundan dolayı perde açıldığı zaman yolculuğunuzda sürücü hariç gözünüzü bulutlardan alamıyorsunuz. Tüm bu akıllı teknolojiler yolculuklarınızda en iyi yol arkadaşınız yapıyor.

Performans
Ford Puma test aracımızda 1 litrelik 3 silindirli EcoBoost benzinli motorun görev yaptığı 3500 d/d’de 125 hp güç, 1750 d/d’de 200 Nm tork üretiyor. Şık ve ergonomik direksiyon arkasından değiştirebilme tasarıma sahip vites değiştirme kadranı ile kumanda edilen 7 kademeli tam otomatik şanzımanla gücünü ön tekerlere ileten Puma, 10.2 saniyede 100 km/s hıza ulaşıp, maksimum 190 km/s hıza çıkabiliyor. Euro NCAP’ten 5 yıldız alan Ford Puma’nın dört bir yanı 12 ultrasonik sensör, üç radar ve iki kamera ile denetleniyor. Tüm bu sistemlerden elde edilen veriler gerek sürüş, gerekse de park ve manevra esnasında sürücünün hayatını kolaylaştırmak ve daha güvenli bir sürüş tesis etmek üzere kullanılıyor. Puma, gelişmiş sürüş destek sistemleri, daha kolay, daha az stresli ve daha güvenli bir sürüş deneyimini de beraberinde getiriyor. Dur-kalk özelliğine sahip Uyarlanabilir Hız Sabitleme Sistemi, Trafik İşareti Tanımlama Sistemi, E-Call ve Şerit Takip Sistemi gibi donanımlar hem otoyol ve dur-kalk trafikte daha az stresli ve güvenli bir sürüş sağlıyor. 180 derece açılı geri görüş kamerası, aracın arkasından geçen yayaları, bisikletlileri veya diğer araçları daha erken görme olanağı sunuyor. Çapraz Trafik Uyarısı özelliğine sahip Kör Nokta Uyarı Sistemi (BLIS) sadece kör noktadaki araçlar konusunda sürücüyü uyarmakla kalmıyor, aynı zamanda geri manevra esnasında arkadan geçmek üzere olan araçlar konusunda da sürücüyü uyarıyor. Sürücünün tepki vermemesi halinde sistem otomatik olarak fren yapabiliyor. Ford mühendisleri tamamen farklı bir tasarımla karşımıza koydukları yeni Puma modelini güçlü tasarımı, dikkat çekici performansı, tüketim seviyesi ve üst düzey sürüş deneyimi ile yerden yüksek otomobil tutkunlarının kalbini fethedecek, yeni nesil benzinli otomatik vites kombinasyonu ile hem bayan hem de trafikte keyifli araç sürmek isteyenlerin tercihi olabilecek bütün unsurlara sahip yıllarca sorunsuzca hiç eskimeyecek tasarımı ile size eşlik edecek SUV bir araç diyebilirim, ilk fırsatta size en yakın Ford bayisine giderek aracı incelemenizde hatta test sürüşüne çıkmanızda fayda görüyorum.