Haber kanalımıza bu hafta konuk ettiğimiz model, hemen hemen her kesimin merakla beklediği, hakkında olumlu, olumsuz yorumlar yapılan ama içten içe merak uyandıran, her görüldüğünde acaba diye düşündüren, mutla bir gün deneyeceğim diye planlar yapılan yeni Ford Mondeo 2.0L TDCi 180 PS A/T sedan modeli test ettik, bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza merak uyandıran modeli detaylandıracağız.  

ford-mondeo-test_yeni-mondeo-test_otomobiltutkunu_mondeo-titanium

Dış Tasarım

Bakışlar her zaman Mondeo’nun üzerinde ve bu model gerçek anlamda farklı ve diğerlerinden ayırt edilebilir tasarıma sahip. Akıcı çizgileri, tasarımı, uzun aks aralığı ve alçak oturma konumu mükemmel orantılara ve özel olarak düzenlenmiş, Coupe benzeri bir profile bizi karşılıyor olması araç dururken bile haraket ediyor hissi veriyor. Güçlü bir şekle sahip ön burundan yan aynalara kadar devam eden kaput çizgisi Mondeo’ya kaslı bir görünüm kazandırırken yükseltilmiş bel çizgisi hareket hissini arttırıyor. Yeni Mondeo’nun ön tasarımını yorumlarsak, Mondeo ileriye atılan görünüme ve gergin hatlara sahip, dikkat çekici şekillendirilmiş motor kapağı, ayırt edici dinamik led destekli şerit farlardan geriye doğru uzanan ön tampon, tampon alt ve yan kısımlarında havanın gövdenin üstünden ve çevresinden yönlendirilmesini sağlayan ve hava direncini asgari seviyeye düşüren rüzgar kanalları ön bölümü tamamlıyor, yan kısımda ise cam çevresini saran krom detaylar, karartılmış arka ve yan camlar, büyük duran yan kapı ve arka çamurluklar Mondeo’nun sportif karakterini ön plana çıkarıyor. Mondeo’nun arka bölümde ise keskin hatlar devam ediyor, tasarım özelliklerini taşıyan ikonik Led destekli arka lambalar aracın uzaktan fark edilmesini sağlıyor, bagaj kapağı ortasında marka amblemi ve bagaj kapağı açma butonu yanında geri kamera entegre edilmiş, bagaj üzerinde fark edilen rüzgar direncini minumum seviyeye indiren kanat  görünümü aracın sporcu kişiliğini farkettiriyor, alt kısımda ise sağ ve solda bulunan eksoz çıkışları ve park sensörleri ile güçlü görünüm tamamlanmış, aracın yarış otomobilinden ilham alan gövde altı koruması ve hatta difüzör Mondeo’nun gövde tasarımının aerodinamik performansı Cd 0,26 değerinde etkileyici bir sürtünme katsayısı sunuyor, Mondeo’yu mümkün olduğunca verimli, ekonomik ve kaliteli kılmak üzere tasarlanmış olduğu fark ediliyor. Mondeo test aracımızda bulunan Ford dinamik LED ön far sistemi hakkında açıklama yapmam gerekirse sistem; direksiyonu çevirdiğiniz açıyı farlarınıza da yansıtarak mükemmel bir görüş açısı sağlıyor, dinamik farlar aynı zamanda hızınıza, hava ve yol koşullarına bağlı olarak aydınlatma tipini de otomatik olarak ayarlıyor, gündüz farlarının yanı sıra, geleneksel yanıp sönen lambaların yerini alan LED ışıklı ön sinyal lambası şeritleri, sırayla ışık vererek sürücülerin daha iyi görmesini sağlıyor, bu özellik bu sınıf araçlar arasında bir ilk denilebilir.

ford-mondeo-test_yeni-mondeo-test_otomobiltutkunu

İç Tasarım

Yeni Mondeo’nun deri kaplı ön konsol ve iç döşeme modelin iç tasarımına olağanüstü konfor ve ferahlık sunuyor. Geleneksel Ford işçiliği ile bir araya gelen şık malzeme ve kaplamalar otomobilin iç tasarımı incelik ve hassasiyetle tasarlanan model, sürücüyü yormayan bir iç tasarıma sahip, gösterge panelinde tüm versiyonlarda sunulan yüksek çözünürlüklü renkli ekran, şık ve dikkat çekici dekoratif döşemeli ön panel üzerinden araç ile alakalı bütün bilgileri net görebiliyorsunuz, ilk binişte merak uyandıran ergonomik tasarımlı deri ısıtma ve soğutma özellikli ön koltuklar, temiz görüş sunan ön bölümde sürücüyü etkilemeyen yan sütunlar rahat sürüş vaad ediyor, yan aynaların büyük olması biraz etki etmekle beraber rahat sürüş için güven duygusu verirken zarif bir biçimde uzanan kademeli ön panel ferahlık hissi sunuyor. Mondeo’da aynı zamanda adaptif cruise control, yakın araç algılama, kör nokta izleme, yarı otomatik paralel ve dik park etme ve ters trafik algılama gibi sistemler yer alıyor. Soğuk havalarda ise görüş açınızın azalmaması ve net görüş sağlanması amacı ile ön cama ısıtma sistemi entegre edilmiş. Mondeo’nun yeni SYNC3 bilgi eğlence sistemi; otomobil, sürücü ve dış dünya arasında bağlantı sağlamak üzere en yeni teknolojiyi sunuyor. Merkezinde yer alan sekiz inçlik dokunmatik ekran net ve sezgisel grafik ara yüzü ve hızlı tepkili. Sade metin kullanan ses kontrolü, menü içerisinde gezinmeye gerek kalmadan sistemin tüm katmanlarına erişim verir ve böylece sürücünün gözünü yoldan ayırmasına gerek kalmaz. SYNC3 sisteminin SD kart tabanlı navigasyonu harita verilerinin kolaylıkla güncellenmesini sağlar. Sistem aynı zamanda Bluetooth, ses akışı ve USB bağlantısını destekler.

mondeo-test_yeni-mondeo-test_otomobiltutkunu_mondeo-titanium

Performans

2.0 lt’lik TDCi teknolojisine sahip motor, 180 Hp güç üretirken, 2000/2500 d/d’de 400 Nm torkunu da geniş bir bantta bizlere sunuyor. Sakin sürüşlerde uyumlu, yumuşak tepkiler verirken motor, biraz daha sportiflik beklediğimiz anlarda ise gayet hırçın bir hale bürünüyor ve keyif veriyor. Motorun büyük başarısının arkasında duran 6 ileri PowerShift şanzımanın başarısı tartışılmaz. Manuel kullanım olanağını sağlamak amacı ile direksiyonun arkasına formula1 teknolojisinde iki kulakçık vasıtası ile vitesleri kolayca yükseltebilme düşürebilme imkanı sunuyor. Şanzıman tepkileri o kadar akıcı ki geçişleri hissettirmediği gibi her vites atışında, motor devrini tork’un yüksek olduğu bir bantta tutuyor ve otomobil her an istekli bir şekilde devam ediyor yoluna. Mondeo test otomobilimizin hızlı ve muhteşem bir biçimde geliştirilmiş 6 ileri otomatik şanzımanı, anlık tepki ve olağanüstü sürücü geri bildirimi için motoru en etkili devir aralığında daha uzun süre tutuyor. Bazı zamanlar otomobilin gittiğini dahi hissetmiyorsunuz! Evet bu kadar iddialı bir cümle kurabilirim size. Otomobilin Arnavut kaldırımında bile asfalt konforu sunması inanılmaz. O kadar rahat bir yolculuk sunuyor ki size, koltukların ergonomisinden şikayetçi olmaya başlıyorsunuz. Ses yok, titreşim yok, gaz tepkileri yumuşak, frenler çok sağlam ama sarsmıyor… Bu otomobilin arka koltuğu için kavga edeceksiniz… Otomobil konfor abidesi. Sürücü koltuğunda geçirdiğim sürede o kadar rahattım ki, otomobil beni hiç yormadı diyebilirim. Bazen otomobil bensiz gidiyor diye düşünmedim değil. Böyle bir otomobili aldığınız zaman düzenli olarak uzun yol sürüşleri yapmak isteyeceksiniz!!!

ford-mondeo-test_yeni-mondeo-test_otomobiltutkunu_mondeo-titanium-dizel-otomatik

Ford Mondeo Teknik Özellikler

Motor: Silindir hacmi (cm3) 1999

Güç (devir/dak) 3500/180 Hp (bg)

Tork (Nm) 400 (devir/dak) 2000-2500

Azami hız km/sa 223

0-100 km/sa 8.6

Yakıt tüketimi

Şehir dışı (lt/100 km) 4.4

Şehir içi (lt/100 km) 5.3

Ortalama (lt/100 km) 4.8

CO2 emisyonu (gr/km) 125

ford-mondeo-test_yeni-mondeo-test_otomobiltutkunu_mondeo-titanium-dizel-otomatik-test