Haber kanalımıza bu günler de konuk ettiğimiz model, tasarımı baştan aşağı yenilenerek dış tasarımda daha şık ve duygusal, iç mekanında da daha zarif bir hale getirilen Yeni Focus oldu. Bu yazımızda siz değerli takipçilerimize yeni Focus’un ileri sürüş destek teknolojileri ile donatılan modeli detaylandıracağız.

Ford Focus 1.5L TDCi 120PS 6 İleri PowerShift Titanium

Dış Tasarım

Ford Focus 1.5L TDCi 120PS (300 Nm) Euro 6 motor, 6 İleri PowerShift Titanium, Tekno, Bi-Xenon paket donanıma sahip olan yeni Focus ilk bakışta etkileyici modern ve geleceğe yönelik yeni nesil tasarıma sahip olduğunu belli ediyor. Yeni tasarım diline uygun, müşterilerin isteklerine göre yeniden yorumlanan dinamik ve şık tasarım Ford’un yeni tasarım diline göre yeniden yorumlanan Focus, trapezoid ön ızgarası ile daha güçlü bir görünüm sunarken, motor kaputunun kıvrımlarında saklı ince detaylı logosu, yeni nesil ön far tasarımına, dörtgen formlu sis farlarına, kaslı motor kaputu ve tampon tasarımına sahip. Ön farlardan arka tarafına kadar uzanan Coupe otomobil hissi uyandıran tavan kısmının birleştiği omuz çizgisi hattına uzanan arka stop lambaları ile buluşan arka bölümde, ufaltılan arka far grubu sayesinde dinamizm artırılırken, yeni bir bagaj kapağı ve hatchback modellerde yeni bir spoyler kullanımı tercih edilmiş.

Ford Focus PowerShift Test_Otomobiltutkunu

İç Tasarım

Bugüne kadar üretilen en iyi Focus modelinin iç tasarımına baktığımızda tüm özellikleri ile arzu duyarak kullanmak istenilen bir otomobil. Focus’un referans olarak gösterilen sürüş keyfi, yeni nesil direksiyon ve yürüyen aksam ile bir üst seviyeye taşınıyor. Focus’un her bir neslinde kendi segmentindeki standartları belirlediğini, Premium güvenlik donanımlarını geliştirme konusunda ulaşılan bu yenilenme sürecinde elde edilen bilgiler ve üst sınıflardaki teknolojileri orta sınıfta da sunarak, segmenti içinde benzersiz olmayı sürdürüyor. Yeni Ford Focus üstün konforu ve şık tasarımı ile kullanıcıların ilk tercihi olmaya aday. Sürücü odaklı tasarıma sahip olan Focus araç merkez konsulda bulunan gösterge tablosu ve diğer elemanlar sürücünün doğrudan erişim alanı içerisinde bulunması amacıyla sürücüye doğru çevrilmiş olduğu hissediliyor. Focus yaşam alanı konusunda da iddialı. Yaşam alanı geniş ve aile beklentilerini karşılıyor. Koltukların kalitesi ve iniş-binişler son derece iyi ve tercih edilecek düzeyde.

Ford Focus PowerShift Titanium Test_Otomobiltutkunu

Performans

Focus’da sunulan 1499 cc hacimli motorun görev yaptığı test aracımız 6 ileri PowerShift çift kavramalı otomatik vites seçeneğine sahip, 120 hp gücündeki motor 1750d/d aralığında 300 Nm tork üretiyor. Focus 1.5 TDCI 0-100 km/s hızlanmasını 10,9 saniyede gerçekleştirip 193 km/s hıza çıkabiliyor. Hıza duyarlı direksiyonu oranları iyi ayarlanmış 6 ileri PowerShift çift kavramalı şanzımanı ile hem şehir içinde hem şehir dışı yollarda kolay sürüş zevkini kullanıcısına yaşatıyor. 120 PS’lik gücü sahip, sunulan yüksek torklu ve Euro6 normlarını karşılayan 1.5 litrelik motor, standart olarak yeni nesil motor daha fazla performans ve yakıt tasarrufu sistemine sahip. Ortalama 4,2 litre/100 km’lik yakıt tüketimi ile çok ekonomik aynı zamanda geniş aileler için ise 316 litrelik hayli geniş bagaj hacmi ile sınıfında tercih edilesi bir otomobil olduğunu hissettiriyor, yeni Focus’ta iyi çalışan bir süspansiyon sistemi kullanılmış. Darbeleri başarılı şekilde emen amortisörler keyifli kullanımlara olanak sağlıyor. İç mekan sessizliği önemli ölçüde arttırılmış sessizlik mükemmel seviyede ve bu sayede konfor önemli ölçüde yükselmiş, kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de Şehir içi yakıt tüketimi 5,7 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 4,7 litre civarında tüketim değerlerine ulaştık, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu tüketim değerleri yeni Focus’u tercih etmeniz için en önemli etkenlerden birisi olacaktır.

Ford Focus TDCi 120PS 6 İleri PowerShift Titanium_Otomobiltutkunu

Ford Focus 1.5L TDCi 120PS 6 İleri PowerShift Titanium Teknik Özellikler

Motor: 1,5 TDCi Motor Hacmi: 1499 cc

Maksimum Güç: 120 hp 3600 d/d

Maksimum Tork: 300 Nm 1750 d/d

Maksimum Hız: 193

0-100 km/s Hızlanma 10,9s

Yakıt Tüketimi Şehir İçi: 4,7 lt Şehir Dışı: 3,9 lt Karma: 4,2 lt

Yakıt kapasitesi: 53 litre

109 g/km karbondioksit emisyonu

Ford Focus TDCi 120PS PowerShift Titanium Test_Otomobiltutkunu