Haber kanalımıza bu günlerde konuk ettiğimiz Ford’un peformans araçlarından ilham alınarak geliştirilen Focus ST-Line oldu, cesur tasarım ve sportif sürüş dinamikleri yeni 1.5 litre EcoBlue dizel motoru 8 ileri otomatik şanzıman seçeneğiyle mükemmel yakıt verimliliğini sağlarken vites geçişlerini sürüş tarzına adapte ediyor; şık ve ergonomik tasarıma sahip döner vites değiştirme kadranına sahip modeli detaylandıracağız.

Dış Tasarım
Ford Focus “ST-Line” versiyonu ile kendine hayran bıraktıran bir tasarımla buluşuyor. Dış tasarımda ST-Line’a özel ön ve arka tampon tasarımı, ST-Line marşpiyeler, ST-Line dış logolar, 17’’ Metalik Gri alüminyum alaşım jantları, gündüz yanan LED farları, ön sis farları, karartılmış arka camları ile güçlü dış tasarım ve incelikli detaylara sahip olduğunu belli ediyor. Yeni tasarım diline uygun, müşterilerin isteklerine göre yeniden yorumlanan motor kaputunun kıvrımlarında saklı ince detaylar, yeni nesil ön far tasarımına, tamponun en uzak köşelerinde kendine yer bulmuş geniş üçgen formlu sis farları ile dikkatleri üzerinde topluyor. Derin çizgilere sahip olan omuz çizgisi ön tekerleklerin bitiminden başlayıp arka bölümdeki stop lambalarına kadar uzanıyor. LED aydınlatmalı stop lambaları ise bagaj kapağının yan kısımlarından başlayıp orta bölümündeki Ford logosuna kadar uzanan iki parçalı sofistike bir tasarıma sahip baştan çıkaran tasarımıyla tüm bakışları üzerinde topluyor diyebiliriz.

İç Tasarım
Yeni Ford Focus kaliteli malzemelerle üretilen iç mekanı, tasarımı ve üst düzey kalite algısıyla tamamen yeni bir dünyanın kapılarını aralıyor. İnsan odaklı tasarım felsefesi, iç tasarımda da kendini hissettiriyor. Kaliteli malzemelerle üretilen kokpitte; deri kaplı ön konsol ve iç döşeme modelin iç tasarımına olağanüstü konfor ve ferahlık sunuyor. Focus’ta aynı zamanda adaptif cruise control, yakın araç algılama, kör nokta izleme, otomatik paralel ve dik park etme ve ters trafik algılama gibi sistemler yer alıyor. Soğuk havalarda ise görüş açınızın azalmaması ve net görüş sağlanması amacı ile ön cama ısıtma sistemi entegre edilmiş. Aracın tavanında bulunan cam tavan elektrikli perde ile açılıyor, araç çok uzun ve büyük olduğundan dolayı perde açıldığı zaman yolculuğunuzda sürücü hariç gözünüzü bulutlardan alamıyorsunuz. Sürücülerin hareket halindeyken bağlantıda kalmasına yardımcı olmak ve orta konsoldaki kablo kalabalığına veda etmek için gösterge panelinin altında konumlanan yeni bir kablosuz şarj  bölmesi, kullanıcıların uyumlu akıllı telefonlarını kolayca şarj etmelerini sağlıyor. Bölme, şarj işlemini başlatmak için uyumlu cihazları otomatik olarak algılıyor. Cihazlar, kablosuz şarj   kullanılırken Bluetooth üzerinden Ford’un SYNC 3 iletişim ve eğlence sistemine bağlanabiliyor. Mobil cihazlardan alışık olduğumuz tutma ve kaydırma hareketleri kullanılarak çalıştırılabilen ve Apple CarPlay ve Android Auto™ ile uyumlu olan 8 inç renkli dokunmatik ekran ile desteklenen SYNC 3, sürücülerin müzik, navigasyon ve klima fonksiyonları ile bağlı akıllı telefonlarını basit sesli komutlar kullanarak kontrol etmesini sağlıyor. Yeni B&O PLAY ses sistemi, kullanıcıların, FordPass Connect veya akıllı telefon cihazları aracılığıyla çalınan müzikleri en iyi şekilde dinlemesine yardımcı oluyor. 675 watt’lık sistem, 140 milimetrelik bir subwoofer ve ön panelin ortasındaki bir hoparlör dahil on hoparlör içeriyor ve en iyi ses deneyimlerinden birini sunuyor. Ford Focus, otomotiv endüstrisinde bir ilk olan üretim metotları kullanılarak yüksek malzeme ve işçilik kalitesiyle bugüne dek sunulan en iyi Focus modeli olarak segmentinin sınırlarını aşıyor diyebiliriz.

Performans
Ford Focus test aracımızda kullanılan 1.5 litrelik 4 silindirli Ecoblue dizel motorun görev yaptığı test aracımız 3500 d/d’de 120 hp güç, 1750 d/d’de 300 Nm tork üretiyor. Şık ve ergonomik tasarıma sahip döner vites değiştirme kadranı ile kumanda edilen 8 kademeli tam otomatik şanzımanla gücünü ön tekerlere ileten Focus, 10.2 saniyede 100 km/s hıza ulaşıp, maksimum 190 km/s hıza çıkabiliyor. Sürücü istediği takdirde orta konsoldaki bir buton sayesinde sürüş modlarından o anki sürüşe duyarlı kullanım seçeneklerinden en uygun olanını aktif edebiliyor. 4 silindirli ve dizel olmasına rağmen gayet sessiz çalışan motor bu özelliği ile şaşırtıyor, her devri torklu ve atak olan motorun ivmelenme istekli. 8 kademeli tam otomatik şanzıman ile motorun uyumu ise gayet başarılı, vites geçişleri sarsıntısız ve performans istediğiniz zamanda gayet devirli. Yol tutuş, frenler, hissiyat konusunda ise Focus iddaasından vazgeçmiyor ve bunu da gayet güzel ispatlıyor. Otomobil otoyol sürüşlerinde gayet stabil seyrederken, viraj kullanımında siz nereye isterseniz o yöne gayet sağlam adımlarla dönebilirken, dar şehir içi yollarında da kıvrak bir sürüş imkanı tanımakta. Ayrıca fren pedalına ayağınızı uzattığınız anda içini güvenle dolduran sağlamlıkta frenlere sahip. Bu kadar tok bir motor, hızlı şanzıman ve güven hissi sunan yol tutuşa sahip otomobil yeterli miktarda konforu sunuyor. Ford mühendisleri tamamen farklı bir tasarımla karşımıza koydukları yeni Focus modelini, tutumlu ve güçlü bir motor, eskisine göre çığır atlamış bir şanzıman ve yeni teknolojiler ile birleştirip sunmuşlar. Tercih etmenizde en büyük etken tüketim konusu olabilir ve yakışıklı tasarımı ile tercih edilebilir bir model olarak karşımızda. Focus, güçlü tasarımı, dikkat çekici performansı, tüketim seviyesi ve üst düzey sürüş deneyimi ile otomobil tutkunlarının kalbini fethedecek, dizel otomatik vites kombinasyonu ile hem bayan hem de trafikte keyifli araç sürmek isteyenlerin tercihi olabilecek bütün unsurlara sahip yıllarca sorunsuzca size eşlik edecek bir araç diyebilirim, ilk fırsatta size en yakın markanın showroomuna giderek aracı incelemenizde hatta test sürüşüne çıkmanızda fayda görüyorum.