Uğur Beton ve Metal A.Ş. grup şirketlerinden biri olan Filorenta, operasyonel araç kiralama sektöründe elektrikli araçlara yapacağı yeni yatırım planlarıyla büyümeye devam ediyor.

Filorenta Genel Müdür Yardımcısı Engin Kılıç otomotiv sektöründe yeni araç tedarik etmekte sıkıntı yaşandığını, kredi imkanlarının da kısıtlı olduğu bu dönemde müşterilerinin araç taleplerini en iyi şekilde karşıladıklarını belirtti. Kılıç, elektrikli ve hybrid araçlara büyük talep olduğunu belirterek, “Filorenta olarak 2023 yılı sonuna kadar araç filomuzdaki elektrikli araç sayısını toplam araç sayımızın yüzde 10 oranına çıkarmak için yatırım planlıyoruz” dedi.

Hedef yüzde 10 elektrikli araç

Operasyonel araç kiralama sektörünün pandemi öncesinde yıllık yüzde 15’lik oranla Türkiye’nin en hızlı büyüyen sektörlerinden olduğu belirten Filorenta Genel Müdür Yardımcısı Engin Kılıç, “Araç kiralama sektörünün 2023 yılı itibariyle pandemi öncesine dönmesini bekliyoruz. Bu dönemde tüm dünyada enerji ve petrol fiyatlarının artmasıyla birlikte elektrikli ve hybrid motorlu araçlara büyük talep var. Filorenta olarak son iki yılda araç filomuza hybrid araçları ekledik. Hedefimiz 2023 yılı sonuna kadar filomuzdaki elektrik araç sayısını yüzde 10 seviyesine getirmek” diye konuştu.

Premium araçlarda elektrikli trendi

Engin Kılıç, Türkiye’de elektrikli şarj istasyonlarıyla ilgili yatırımların da hızla artmasıyla, otoparklarda ve alışveriş merkezlerinde şarj istasyonlarının kurulmasıyla birlikte özellikle premium araçlarda talebin arttığını söyledi. Filorenta olarak kurumsal araç kiralamada uzun yıllara dayanan tecrübeye sahip olduklarını sözlerine ekleyen Kılıç, “Şirketlerin üst düzey yöneticileri arasında yeni trendin üst segment elektrikli araç kullanmak olduğunu görüyoruz. Özellikle C-Level yöneticiler doğaya dost, çevreye duyarlı yakıt tüketimi sebebiyle elektrikli araçlara talep gösteriyor.” dedi.

Değişimi anlamaya çalışıyoruz

Pandemi dönemi ve sonrasında ortaya çıkan yeni ekonomik düzenle dünyada otomotiv sektöründe yaşanan dinamikleri, hızlı değişimi anlamaya çalışarak Filorenta müşterilerine en iyi hizmeti sunmaya çalıştıklarını aktaran Engin Kılıç şöyle konuştu: “Ülkemizde ve dünyada otomotiv sektörü çok hızlı değişiyor. Pandemi süreci ve sonrasında gelen enerji ve petrol fiyatlarındaki artış bu değişimi hızlandırdı. Türkiye’deki kiralık araç sektöründeki tüm araçların yaklaşık yüzde 8’i elektrikli ve hybrid araçlardan oluşuyor. Filorenta olarak bu değişime ayak uydurmamızı sağlayacak yatırımları yaparak araç parkımızın yüzde 10’nu elektrikli ve hybrid araç olmasını planlıyoruz. Bu sayede 2023 yılı sonuna kadar yüzde 15 büyümeyi hedefliyoruz.”