Fiat Egea hem çekici ve donanımlı; hem kullanışlı ve geniş hem de kolay ulaşılır ve kullanılır bir otomobil ‘ezber bozan sedan’ olarak tanımlanan model Türkiye pazarının en çok tercih edilen modeli olmasını hedefliyor. Tofaş’ın 520 milyon dolarlık yatırımla, seri üretimine başladığı otomobil projesinin ilk ürünü olan kompakt sedan modeli Fiat Egea, 15 Ekim’den itibaren Türkiye genelindeki tüm Fiat showroom’larında yerini alıyor.  Egea’nın basın test sürüşü İzmir, Çeşme, Alaçatı çevresinde gerçekleştirildi. Biz de Otomobiltutkunu haber kanalı olarak bu organizasyona katıldık ve Fiat Egea 1.4 Fire 95 HP’yi test ettik.

Fiat Egea Test_Egea Test_Fiat_Egea_Test_Lansman_Otomobiltutkunu_Egea Detay

Fiat’un yeni sedanı Egea 1.4 Fire 95 HP en alt donanım seviyesinde bile yeterli ekipmana sahip. Tatminkar bir çekiş ve geniş iç mekan sunan otomobil segmentine diğer markaları harekete getirecek özelliklerde. 49.900 TL’den başlayan Fiat Egea Sedan, ilk olarak 95 beygirlik 1.4 Fire, 95 beygirlik 1.3 Multijet II dizel ve 120 beygirlik 1.6 Multijet II dizel motor seçenekleriyle satın alınabilecek.

Fiat Egea, Tofaş tarafından geliştirilen 356 kodlu esnek ve modern platformunun sunduğu 2636 mm’lik aks mesafesiyle küçük sınıf sedanların üzerinde, kompakt sınıf sedanlarla ise rekabet eden boyutlara sahip olmasıyla ön plana çıkıyor. 520 litrelik bagaj hacmi sunan sedan Fiat Egea, 5 yetişkinle birlikte bagajlarını da taşıyacak geniş alanı sunabiliyor. Ayrıca bagaj büyük açılma ağzı ve yükleme eşiğinin alçak olması sayesinde kolayca yükleme ve erişim avantajı sağlıyor. Tüm bunların yanında Fiat Egea, bagajın otomatik açılma sistemi sayesinde sınıfının en verimli yük alanını sunuyor. Bununla birlikte Fiat Egea tüm yolcularına çok geniş bir iç alan sunuyor. İç uzunluk konusunda sınıfının en iyi değerlerinden birini sunarak hem ön hem de arka yolculara geniş bir diz mesafesi sağlıyor. Yani Fiat Egea doğuştan bir sedan olması sayesinde “geniş bir iç mekân ancak büyük bir otomobilde bulunur” anlayışını da yıkıyor.

Adını Ege Denizi’nden alan Fiat Egea‘nın dış tasarımını incelediğimizde güçlü ve agresif hatlara sahip ancak hızla yaşlanıp eskimeyecek bir stile sahip bir araç olduğunu hissettiriyor, ön tarafta hemen dikkat çeken kaput burnunun altına konumlandırılmış yeni Fiat logosu önde güçlü bir duruş sergilemiş. Dinanizm yansıtan ön ızgara ve far grubu agresif bir görüntü sergiliyor. Ayrıca bombeli kaputu ve yan çizgileri ile atletik ve geniş görünüm elde edilmiş. Tavanın ortasında bulunan ve tavanı önden arkaya doğru kıvrımları bu sınıf araçta ilk olarak karşımıza çıkıyor. Ön ızgaranın kromajlı kaplaması ve tampon altı sis lambalarıyla şık bir görüntü sergilenmiş. Arka kısımda ise iki renkli stop lamba grubu, bagaj üstündeki logo ve sadelik ön plana çıkıyor, hangi açıdan bakarsanız bakın Agea sizi etkilemesini biliyor.

Fiat Egea’nın iç tasarımını yorumlarsak, geniş ve rahat koltukları, cam yükseklik mesafesi, sürüş esnasında kapıya kol dayama yerleri, yumuşak dokulu üç kollu direksiyon city modlu ve orta konsoldaki tuşlarla otomobili kolaylıkla ve rahat bir şekilde kullanım yapabiliyorsunuz. Piano black kaplamalarla ve boydan boya gri kaplamalar ile canlandırılan iç mekan şıklığı malzeme ve işçilik kalitesiyle kompakt sedan müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayacağını düşünüyorum

Fiat Egea’nın başlangıç fiyatı 49 bin 900 TL olarak belirlenirken, en üst versiyonu 70 bin 900 TL’den satılacak. İlk etapta 1.4 litre 95 HP benzinli,1.3 litre 95 HP Multijet dizel ve 1.6 litre 120 HP Multijet motor seçeneklerinin satışına başlanacak. Yılbaşına kadar 5 ve 6 ileri vitesli manuel şanzımanlarla satın alınabilecek Fiat Egea’nın sadece 6 ileri otomatik şanzımanla kombine edilen 110 HP’lik 1.6 litrelik e-Torq motorlu versiyonu ise yılbaşından itibaren satışa sunulacak. 1.6 litrelik Multijet turbo dizel motor seçeneğinin DCT otomatik şanzımanlı versiyonu ise 2016 yılının 2’nci yarısında satışa sunulacak. Fiat Egea her şeyiyle tam ve erişilebilir bir aile otomobili olduğunu kısa sürede göstereceğini düşünüyorum.

Araç hakkında ilk izlenimlerimiz bu şekilde oldu, ilk fırsatta aracı test sürüşü için markadan alıp detaylı olarak sürüş izlenimlerimizi paylaşacağız.

Fiat Egea_Otomobiltutkunu