Türkiye’nin en çok tercih edilen ticari aracını bu günler de haber kanalımıza konuk ediyorum, en çok tercih edilen dediğimde hemen Fiat Doblo olduğunu anladınız, Fiat markasının hem aile hem de ticari işlerde hayata eşlik eden Doblo’nun benzinli versiyonunu değerlendirdik.

Tasarım
Fiat Doblo güvenli, hassas ve konforlu bir kullanım sağlayan yürüyen aksamı, özel tasarımı, zengin güvenlik donanımı, en önemli üstünlüğü çok yönlü kullanıma uygun olması hem aileler için ideal bir araç, iş amaçlı kullanımda ise tüm ihtiyaçlara cevap veren bir iş ortağı. Geniş yolcu kabini, yüksek sürüş dinamiği, çevikliği, ekonomik olması ve farklı alanlarda kullanıma uygunluğu aracın önemli özelliklerini oluşturuyor. Fiat Doblo, marka yenilenen modelinde hem dış tasarım hem de iç dizaynında değişikliklere giderek daha modern ve yenilikçi bir görünüme kavuşan tasarımı araca farklı bir duygu hissini geri getirerek marka için önemli bir değişikliğe imza atmış. Genel olarak yeni Fiat Doblo’ya baktığımızda, dış tasarım olarak tamamen yeniden çizilmiş ön yüzü ve değişmeyen boyutları ile bir yandan kompakt yapısını korurken, aynı zamanda mekaniğe daha yakın konumda biçimlendirilen hem kullanışlı hem de rahat tarzı ile Fiat markası’nın yeni tasarım çizgilerini sergiliyor. Fiat Doblo’da ön tasarımda tampon, ızgara ve sis farları, kısaca ön yüzü yenilenmiş, otomobil Türkiye şartları baz alınarak bakılırsa gayet iyi. Türkiye’nin yol şartlarına uygun.

İç Tasarım
Aracın iç kısmına geçtiğimde ise beni çok rahat ve temiz bir iç yaşam alanı karşılıyor, yeni Doblo tamamen yenilenen iç tasarımında çift renkli ön konsol yeniden şekillenmiş. Ön gösterge kısmında ise yenilikçi bir çok detay var, en belirgin olanı türkçe karakterli yol bilgisayarı, bilgisayar size anlık verileri tek tuşa basmanız sayesinde türkçe yazı ile sunuyor, anlık tüketim değerleri ve benzer uygunlar rahatlıkla net ve anlaşılır. Konsolun orta üst kısmında bilgi, müzik gibi özellikleri içinde barındıran ekran konumlandırılmış, alt kısımda ise çift bölgeli elektronik digital klima ünitesi bizi karşılıyor, hemen alt kısmında ise USB girişleri ile ön konsolun görsel kalitesi daha üst seviyelere taşınmış. Yumuşak yarı deri yarı kumaş kaplı koltuklar, yan kapı kaplamalarında devam etmiş, ön koltuk kol dayaması uzun yolculuklarınızda rahatlık sağlıyor, uzun yolculuklar yapmayı düşünen aileler için otomobilin arka kısmında orta koltukta oturan yolcu için tasarlanmış üçüncü bir kafa dayamasının oluşundan kesinlikle çok memnun kalacaklardır.

Performans ve detaylar
Fiat Doblo Combi Safeline 1395 cc’lik benzinli motoru sınıfının en düşük yakıt tüketimini sunuyor. 95 Hp’lik güce sahip motorun sunduğu kolay sürüş 5 ileri manuel şanzumanı ile hem şehir içinde hem şehir dışı yollarda kolay sürüş zevkini kullanıcısına yaşatıyor.Ortalama 5,5 litre/100 km’lik yakıt tüketimi ile çok ekonomik aynı zamanda geniş aileler ve ticari düşünenler için ise hayli geniş bagaj hacmi, koltuklar dik olduğunda 1050 litre, koltuklar yatırıldığında ise 4000 litrelik hacmi ile sınıfında tercih edilesi bir araç olduğunu hissettiriyor. Yeni Doblo’da iyi çalışan bir süspansiyon sistemi kullanılmış. Darbeleri başarılı şekilde emen amortisörler keyifli kullanımlara olanak sağlıyor. İç mekan sessizliği önemli ölçüde arttırılmış sessizlik mükemmel seviyede ve bu sayede konfor önemli ölçüde yükselmiş. Arka koltuklarda sunulan diz mesafesinin tatmin edici olduğunu söyleyebilirim. Sonuç olarak ”Yeni Doblo sürüşü rahat, geniş iç mekanında sessizlik hakim, yokuş kalkış desteği sayesinde aileden herkesin rahatlıkla kullanabileceği hem aile hem de iş amaçlı tüm ihtiyaca yanıt verebilen bir araç ve daha fazlası” diyebilirim. Fiat Doblo Combi Safeline 1.4 Fire 95 Hp E6 Teknik Özellikleri markanın sitesinden temin edebilir veya size en yakın Fiat professional bayisine giderek araç hakkında bilgi edinebilirsiniz.