Fiat ın efsanevi modeli, 500 Ailenin en büyük üyesi olan ve 3 koltuk sırasında, 7 kişiye varan oturma kapasitesi ile dikkatleri üzerine çeken Fiat 500L Living modelini bu günlerde haber kanalımıza konuk ettik, bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza 500L Living ile edindiğimiz izlenimlerimizi paylaşacağız. Fiat 500L Living Test Fiat 500L Living, Popstar ve Lounge versiyonlarıyla tercih edilebiliyor. Fiat 500L Living’in özel hazırlanan sınırlı sayıdaki “Opening Edition” versiyonunda ise Lounge versiyonuna ek birçok özelliğe sahip Bi-Color gövde rengi, navigasyon ve geri görüş kamerasını içeren model, yeni 1.6 120 HP Multijet II motor donanımı ile sürüş keyfini üst seviyelerde bulunduruyor. Fiat’ın, maksimum alan verimliliği sunan yenilikçi araçları tasarlama ve üretme konusundaki becerisinin de bir göstergesini oluşturuyor. 500L Living, yolcu bölümü ve bagajın birlikte dahil olduğu, iç mekanla dış ölçüler arasındaki oran açısından, orta büyüklükteki MPV’ler arasında en iyi iç hacim/dış boyut oranını sunuyor.

Fiat 500L Living, 435 cm uzunluğu, 178 cm genişliği ve 167 cm yüksekliğinin yanı sıra, ek üçüncü koltuk sırasıyla, kendi kategorisinde “5+2” koltuklu en kompakt MPV olduğunu da kanıtlıyor. 500L Living geniş iç kabiniyle 3 koltuk sırasında 7 yolcuyu taşıyabilirken, 3. koltuk sırasının katlanmasıyla sunduğu 493 litrelik bagajıyla da büyük ailelerin ihtiyaç duyabileceği rahat bir alan yaratıyor. İkinci sıra koltuklar katlandığında ise 1.590 litreye varan malzeme taşıma alanı sağlıyor. 500L’den 20 cm daha uzun olan ve 38 litre daha fazla bagaj hacmi sunan 500L Living, kompakt ölçüleri sayesinde, şehir içi kullanımda da kolaylık ve pratikliği ile farkını ortaya koyuyor.

Otomobili çepeçevre saran geniş camları sayesinde oluşan 360 derece panoramik görüş açısı ve manevra kabiliyetiyle eşsiz bir sürüş keyfi yaşatıyor. Aracın oldukça geniş “Skydome” açılabilir cam tavanı sayesinde güneş ışığından da en üst düzeyde faydalanılıyor. Fiat 500L Living Fiat’ın “kullanıcı dostu, hayatı kolaylaştıran” teknolojileri, Fiat 500L Living’de de kendisini yoğun bir şekilde hissettiriyor. Ön konsola entegre 5 inç dokunmatik ekranlı U-Connect sistemi, Radyo-CD & Mp3 çalar, Bluetooth, Navigasyon, Geri Görüş Kamerası, Aux-in, USB ve Eco:Drive Live özelliklerini içeriyor. Eco:Drive Live sistemi, 500L Ailesi kullanıcılarının sürüş tarzını canlı olarak analiz ederek, çevreye zararlı CO2 emisyonlarının ve yakıt tüketimi değerlerinin %16’ya varan ölçüde azalmasını sağlayacak önerilerde bulunuyor. Fiat 500L Living, 500 Ailesinin sahip olduğu yüksek güvenlik standartlarını aynı şekilde devam ettiriyor. Direksiyonda city modu bulunuyor, ön orta panelde city modu tuşuna basmanız ile devreye giren sistem sayesinde direksiyon yumuşuyor ve dar sokaklarda bile sürüş keyfinizden ödün vermiyorsunuz.

500L Living, 6 adet hava yastığı ile birlikte, ABS+EBD, Elektronik Stabilite Programı (ESP), Otomatik Çekiş Kontrol Sistemi (ASR), Motor Fren Torku Düzenleyici (MSR), Devrilme Önleyici Sistem (ERM), Dinamik Direksiyon Tork Kontrolü (DST) ve Yokuş Kalkış Desteği Hillholder’ı standart olarak sunarak, güvenlik alanındaki iddiasını ortaya koyuyor. Dünyanın en önde gelen otomobil güvenlik organizasyonlarından olan Euro NCAP’in gerçekleştirdiği çarpışma testlerinden, en yüksek değerlendirme kriteri olan 5 yıldız alan Fiat 500L, standart olarak sunulan 6 hava yastığı, ABS+EBD, ASR+MSR+ERM+DST ve Hillholder içeren ESP sistemi, cruise control gibi birçok güvenlik öğesiyle de iddiasını ortaya koyuyor. Fiat 500L Living Test Fiat 500L Living, yüksek performansı düşük yakıt tüketimi, yeni nesil MultiJet II Euro5 normlarına uygun yenilikçi dizel motor 3750 d/d’de 120 HP güç ve 1750 d/d’de 320 Nm tork üretiyor. 1.6 litrelik MultiJet2 motor 6 kademeli manuel şanzımanla kombine edilmiş. Yüksek güç ve aşırı tork üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı ekonomik tüketim değerleri. Sessiz çalışma karakteri de bu dizel motora ayrı bir özellik kazandırıyor. En çok merak edilenlerden biri de yakıt tüketimi. 1600cc’lik yeni nesil MultiJet II motor karma olarak 3.9 litre yakıt tüketim değerlerine sahip, test sürüşümüz esnasında hem şehir içi hem dışı yollarda 3.9 ve 4.0 litre tüketim değerlerini çok rahatlıkla yakaladık, bu anlamda çok tutumlu bir araç diyebiliriz.

Otomobilin 0-100 km/s hızlanması 10.9 saniye sürüyor. Seri kullanım gerektiğinde ise gaz pedalına dokunmanız yeterli. Hiç bekleme yaşamadan hızlanan araç bunu sonuna kadar devam ettirerek son hıza ulaşma konusundaki istekliliği ile beğeni topluyor. Otomobilin yolda ki seyri bile sanki hafifliyor. Ve torklu dizel motor sayesinde gaza basmanız gerektiğinde vites düşürmeden de bir nebze hızlanabiliyorsunuz. Her vites geçişinde otomobil torkunu size hissettiriyor, ama aracın ağırlığı ve tokluğundan dolayı çok saldırgan bir karakter göremiyorsunuz.

Sonuç olarak Fiat 500L Living, Türkiye’de pazara sunulduğu günden bu yana yakaladığı başarılı satış grafiğiyle, tarzıyla fark yaratmak isteyen otomobiltutkunlarının ilk tercihi olduğunu kanıtladı.

Living_Fiat 500L Living Test

FIAT 500L LIVING TEKNİK ÖZELLİKLER

1.6 16v Multijet 120 Hp Lounge

Silindir Hacmi(cc): 1598

Maksimum güç (HP): 120

Maksimum tork CE: 320

Maksimum hız (km/saat) : 189

Hızlanma (sn) 0-100 km/s : 10.9

Yakıt Tüketimi: Şehir içi: 5.5, Şehir dışı: 4.0 Karma: 4.6

CO2 emisyonu (g/km): 120 500L Living Test_Fiat 500L Living Fotoğraflar: Beycan Korkmaz