Fiat 500C bir çok insan onun ismini duyduğunda aklında şekillendiremiyor ama araç kendini gösterdiğinde onu gören insanların yüzünde keyifli bir gülümseme, içten içe ona sahip olabilme duygusu beliriyor desem yeridir. Neden yazıma böyle bir giriş yaptım, çünkü Fiat markasının ikonik modeli 500C Anniversario, bir çok insanın her gün trafik yoğunluğunda sorun yaşadığı günlerdeyiz, bu model şehrin yoğunluğu, sıkışık trafik ve park yeri problemi yaşayanlar için iyi bir alternatif. Hem şehir içi hem de şehir dışı yollarda rahat sürüş imkanı, dost canlısı geniş ve ferah iç kabini, düşük yakıt tüketim değerleri ve hiç geçmeyecek retro tasarımı sayesinde kendine hayran bırakan Fiat 500C bu günlerde test konuğum oldu. Bu yazımda siz değerli okuyucularıma 500C ile yaşamış olduğum sürüş hislerimi paylaşacağım.

Fiat 500C Anniversario Test 2018

Dış tasarım
Markanın mini sınıfı konumunda bulunan Fiat 500C kısa zaman önce makyajlandı ve daha modern bir hal aldı. Fiat 500’ün dış tasarımı, 1957 yılındaki klasik modelin geleneklerine uygun ayırt edici özellikleri taşımaya devam ediyor. Makyaj gerçekten yaramış bunu söylemek lazım. Kendi sınıfı için ortalamanın üstünde olan 500C Anniversario ön taraftan bakıldığında sevimli ama biraz da kendine baktıran bir otomobille karşılaşıyorsunuz, panjurla birleşen büyük bir tampon ve yuvarlak LED gündüz lambaları, tamponun üst kısmında mercekli büyük yuvarlak ön lambalar, orta kısımda marka logolu panjur, yan çamurluklara doğru kıvrımda gündüz LED lambalarının içinde yanan sinyal lambaları, krom detaylarla ile ön kısım tamamlanmış. Aydınlatma grubu ile birlikte tamamen yenilenen ön tamponda da krom detaylar daha fazla ön plana çıkartılmış durumda. Yan ve üst bölümde ayna ile kumaş tavan yapısı göz alıcı pastel renklerin kombine edilmesi sayesinde Retro, her yılın otomobili olma yönünü ortaya koymuş. Arka kısımda ise ilk Fiat 500’den beri kullanılmaya devam edilen krom bagaj tutamağı yerini korurken, geleneksel dikey formlu arka farlarda ise cesur bir değişiklik ile otomotiv endüstrisinde bir ilke imza atılmış durumda. Arka farlarının orta kısmına gövde ile aynı renkte bir panel yerleştirilerek aydınlatmanın köşeli bir “O” şeklinde görünmesi, böylece arka farların gövde üzerinde parlayan bir “dövme” etkisi yaratması sağlanmış durumda. Arka sis lambaları ve geri vites lambası krom kaplamalı, ince, dinamik görünümlü bir ızgaranın altında yer almakta bu sayede keyifli bir otomobil ortaya çıkmış.

Fiat 500C Anniversario Test_Fiat 500 Ailesi

İç Tasarım
Otomobilin kapısını açıp içine geçtiğiniz zaman gayet ferah bir iç mekan sizi karşılıyor, bunda en önemli etken çift renkli iç trimler, renkli kaplamalar ve döşemeler ile açılabilir, katlanır elektrikli  tavanı, çift renkli gövde yapısına sahip tavan aracı hem içeriden hem de dışarıdan eşsiz gösteriyor. Açılır tavan çok büyük rahatlık arka koltuktaFiat 500C_Anniversario Test 2018 oturan yolcu için keyifli hatta ekstra keyifli olabiliyor. Konsolun yerleşimi çok pratik ve tuşların kullanımı kolay, ayrıca konsol gerçekten kaliteli plastikten üretilmiş. İlk Fiat 500’e atıfta bulunan modern ayrıntılardan oluşuyor. Bu bakımdan, torpido panelinin üzerinde yer alan düğmeler ve diğer detaylar, direksiyon simidi de dahil olmak üzere yeniden tasarlanmış.İç mekanda İtalyan kültürünün dolu donanımını şık tasarım öğeleri ile birleşmiş görüyoruz. Özellikle direksiyon tasarımını ve ekranın konumunu çok beğendim. Koltuklar konforlu bir sürüş sunuyor ve vücudunuz güzel bir şekilde kavrıyorlar. Aslında küçük gözüken büyük bir otomobil 500C. Ana ünitenin Fiat 500C Anniversario Test 2018_Fiat 500 Testkullanımı kolay olmakla beraber gösterge panelinin ortasındaki Uconnect7 HD 7 inçlik renkli dokunmatik ekran kullanıcıların araç bilgisayarı ve tüm medya işlevlerini (telefon, ses işlevleri) kontrol etmesine izin veriyor. Test aracımızda bulunan Uconnect, Androit ve İOS işlemcileri destekleyen bu sistem sayesinde telefonunuzun ekranını buraya yansıtarak mobil cihazınızın birçok uygulamasını kullanabiliyorsunuz. Ses sistemi başarılı,  gayet tatminkar. Görüş açıları gayet rahat ama ufak bir kör nokta sorunumuz var, kabin içine alınan yol sesi ve rüzgar sesi ise gayet az, motor sesi ise şanzımanın yüksek devir çevirmesinden dolayı genellikle bizimle beraber. Alışkın olduğumuz kadran yapısı çok rahat kullanımlı ve geceleri aydınlatması çok hoş geliyor. Kullanılan tüm kontrol tuşlarının kullanımı rahat ve kaliteli üretilmişler. 500C minik bir otomobil olmasına karşın geniş kullanım alanları da sunuyor. 500C’in 196 litrelik bagaj hacmi ve çeşitli saklama bölmeleri ailelerin kullanımı için küçük otomobil segmentindeki araçlardan beklenmeyecek seviyede kolaylık sağlıyor.

”O içinde bulunduğu küçük sınıfın bir üyesi olsa bile, gerek iç hacim olarak, gerekse dıştan baktığınızda gayet büyük gözüküyor ve hissettiriyor”

Fiat 500C Anniversario

Performans
O içinde bulunduğu küçük sınıfın bir üyesi olsa bile, gerek iç hacim olarak, gerekse dıştan baktığınızda gayet büyük gözüken ve hissettiren Fiat 500C Anniversario, Euro5, 69 hp beygir gücünde motora sahip 500C 1.2 litrelik aracımızın performans değerlerini yorumlarsak; 0’dan 100 km’ye 14,6 saniyede çıkabiliyor ve saatte en fazla 157 km/h hız yapma özelliği bulunuyor, 1.2 litre 69 Hp 95.5 Nm tork üreten yeni nesil benzinli motor, Dualogic otomatikFiat 500C Test 2018 şanzımanla kombine edilmiş. Bu kuvvet değerlerine rağmen gidişi gayet tatminkar itiraf etmeliyim açıkcası motor sesi de çok tatlı. Ayağınızı gaza dokundurduğunuz andan itibaren araç güzel bir şekilde yola koyuluyor. Eğer biraz güce ihtiyacınız varsa vitesi manuel sürüş aracılığı ile kumanda edip hızlanma sürenizi azaltmanıza imkan tanıyor ve otomobil elindeki tüm gücü size sunuyor. 500C yokuş kalkış desteği sayesinde, yokuşlarda kesinlikle geriye kaçırma yapmamakta. Boyutlarını da düşünürsek keyifli dakikalar yaşayabiliyorsunuz. Ekonomik yakıt tüketim sürüşü sağlayan 500C şehir içinde 100 km’de 5.0 Lt ortalama tüketimi ile yakıt tasarrufunun ideal dengesini sunuyor. 95.5 Nm tork üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı ekonomik tüketim değerleri. Şehir içinde 5.0 litre, şehir dışında ise 4.2 litre tüketirken yeni nesil Fiat 500 Test 2018benzinli motorun sessiz çalışma karakteri de ayrı bir özellik kazandırıyor. Kullanımı gerçekten rahat olan 500C’nin frenleri de bir o kadar başarılı. Pedala yaptığını en ufak darbeyi bile hissediyorsunuz ve araç anında yavaşlıyor. Süspansiyonlar konforlu ve stabil bir sürüşe olanak sağlıyor. Yolun engebelerini de elinden geldiği kadar absorbe edebiliyor. Şehir içi trafiği ve otoyol da 90-100 km süratlerde klimamız tam açık şekilde gerçekleştirdiğimiz sürüşlerde otomobil ortalama 5.0 lt/100 km gibi bir değer elde ettik. Trafiksiz ve daha düşük süratlerde bu ortalama 4 litre düzeylerine kolaylıkla inecektir. Yazımın başında bayan okuyucularımıza seslendim ama erkekler tarafından da ilgi görecektir yeni Fiat 500C Anniversario çünkü çok kolay bir sürüş sunan otomobil, 357 cm uzunluğa, 163 cm genişliğe, 149 cm yüksekliğe ve 230 cm dingil mesafesine sahip Yeni Fiat 500, 1.2 litre 69 HP’lik benzinli motor ve Dualogic otomatik vitesi hem mini hem küçük sınıfa hitap edebilen özel bir otomobil olmasıyla ön plana çıkıyor. Boyutları sayesinde sıkışık trafikte rahat kullanım ve kolay park etme rahatlığı, donanım konusunda da gayet cüretkar. Bu tatlı otomobil ile bir test sürüşüne çıkın ve karar verin.

Fiat 500C Anniversario Test