Haber yayınımıza bu günlerde konuk ettiğimiz kısa zaman önce ülkemizde satışa sunulan Fiat’ın ikonik modeli 500, hibrit motorlu versiyonu oldu, gelin hep beraber modern çağın gereksinimi olarak çevreci ve ekonomik olarak yollarla buluşan modeli detaylandıralım.

Dış tasarım
Fiat 500 Dolcevita cabrio’nun dış tasarımı, 1957 yılındaki klasik modelin geleneklerine uygun ayırt edici özellikleri taşımaya devam ediyor. Kendi sınıfı için ortalamanın üstünde olan 500 Dolcevita’ya ön taraftan bakıldığında sevimli ama biraz da kendine baktıran bir otomobille karşılaşıyorsunuz, panjurla birleşen büyük bir tampon ve yuvarlak LED gündüz lambaları, tamponun üst kısmında mercekli büyük yuvarlak ön lambalar, orta kısımda marka logolu panjur, yan çamurluklara doğru kıvrımda gündüz LED lambalarının içinde yanan sinyal lambaları ve krom detaylarla ile ön kısım tamamlanmış. Aydınlatma grubu ile birlikte tamamen yenilenen ön tamponda da krom detaylar daha fazla ön plana çıkartılmış durumda. Dolcevita versiyona özel çamurluk üzerinde “Dolcevita” logosu bulunuyor. Yan ve üst bölümde ayna ile kumaş tavan yapısı göz alıcı pastel renklerin kombine edilmesi sayesinde Retro, her yılın otomobili olma yönünü ortaya koymuş. Arka kısımda ise ilk Fiat 500’den beri kullanılmaya devam edilen krom bagaj tutamağı yerini korurken, geleneksel dikey formlu arka farlarda ise cesur bir değişiklik ile otomotiv endüstrisinde bir ilke imza atılmış durumda. Arka farlarının orta kısmına gövde ile aynı renkte bir panel yerleştirilerek aydınlatmanın köşeli bir “O” şeklinde görünmesi, böylece arka farların gövde üzerinde parlayan bir “dövme” etkisi yaratması sağlanmış durumda. Arka sis lambaları ve geri vites lambası krom kaplamalı, ince, dinamik görünümlü bir ızgaranın altında yer almakta bu sayede keyifli bir otomobil ortaya çıkmış.

İç Tasarım
Otomobilin kapısını açıp içine geçtiğiniz zaman gayet ferah bir iç mekan sizi karşılıyor, bunda en önemli etken çift renkli iç trimler, renkli kaplamalar ve döşemeler ile açılabilir, katlanır elektrikli tavanı, çift renkli gövde yapısına sahip tavan aracı hem içeriden hem de dışarıdan eşsiz gösteriyor. Açılır tavan çok büyük rahatlık arka koltukta oturan yolcu için keyifli hatta ekstra keyifli olabiliyor. Konsolun yerleşimi çok pratik ve tuşların kullanımı kolay, ayrıca konsol gerçekten kaliteli plastikten üretilmiş. İlk Fiat 500’e atıfta bulunan modern ayrıntılardan oluşuyor. Bu bakımdan, torpido panelinin üzerinde yer alan düğmeler ve diğer detaylar, direksiyon simidi de dahil olmak üzere yeniden tasarlanmış. İç mekanda İtalyan kültürünün dolu donanımını şık tasarım öğeleri ile birleşmiş görüyoruz. Özellikle direksiyon tasarımını ve ekranın konumunu çok beğendim. Koltuklar konforlu bir sürüş sunuyor ve vücudunuz güzel bir şekilde kavrıyorlar. Aslında küçük gözüken büyük bir otomobil 500. Ana ünitenin kullanımı kolay olmakla beraber gösterge panelinin ortasındaki Uconnect7 HD 7 inçlik renkli dokunmatik ekran kullanıcıların araç bilgisayarı ve tüm medya işlevlerini (telefon, ses işlevleri) kontrol etmesine izin veriyor. Test aracımızda bulunan Uconnect, Androit ve İOS işlemcileri destekleyen bu sistem sayesinde telefonunuzun ekranını buraya yansıtarak mobil cihazınızın birçok uygulamasını kullanabiliyorsunuz. Ses sistemi başarılı, gayet tatminkar. Alışkın olduğumuz kadran yapısı çok rahat kullanımlı ve geceleri aydınlatması çok hoş geliyor. Kullanılan tüm kontrol tuşlarının kullanımı rahat ve kaliteli üretmişler. 500 Hybrid minik bir otomobil olmasına karşın geniş kullanım alanları da sunuyor. 500’ün 196 litrelik bagaj hacmi ve çeşitli saklama bölmeleri ailelerin kullanımı için küçük otomobil segmentinde araçlardan beklenmeyecek seviyede kolaylık sağlıyor.

Performans
O içinde bulunduğu küçük sınıfın bir üyesi olsa bile, gerek iç hacim olarak, gerekse dıştan baktığınızda gayet büyük gözüken ve hissettiren Fiat 500’de görev yapan yeni nesil, 3 silindirli atmosferik motor, 12V lityum iyon bataryası ile benzinli motor seçeneğine göre yüzde yirmilik yakıt tasarrufu sağlıyor. 6 ileri manuel şanzımanla kombine edilen yeni nesil hibrit motor teknolojisi, CO2 emisyon seviyesinde de yüzde 21’e kadar düşüş sağlıyor. Fiat 500’ün 1.0 litrelik  içten yanmalı motorunda, kalkış ve hızlanmalar sırasında bir kayış yardımıyla enerji sağlanırken, yavaşlama ve/veya frenleme sırasında ise; aracın sahip olduğu hareket enerjisinden yararlanılarak, enerji üretip, yeniden kullanılmak üzere 12 Volt’luk lityum bataryasında enerji depolanıyor. Böylelikle 500, hem yakıt tasarrufu sağlıyor hem de emisyon miktarlarını azaltıp çevreyi gözetiyor. Boyutları sayesinde sıkışık trafikte rahat kullanım ve kolay park etme rahatlığı, donanım konusunda da gayet cüretkar. Bu tatlı otomobili daha yakından tanımak için ilk fırsatta size en yakın Fiat bayisine giderek aracı incelemenizi ve mümkünse otomobil ile bir test sürüşüne çıkın ve karar verin.