Dünya otomotiv tarihinde belirli modeller vardır ki kelimenin tam anlamıyla efsane olmuş, üretildikleri segmentle özdeşleşmiş. İşte tam bundan yaklaşık 50 yıl önce yollarla buluşan ikonik Fiat 124 Spider’ın 21. yüzyıl yorumu, yeni jenerasyon ‘roadster’ modeli gibi, roadster dünyasına yeni bir bakış getiren modeli detaylandıracağız.

Dış Tasarım
Fiat’ın gelmiş geçmiş en güzel otomobillerinden biri olarak kabul edilen 1966 model Spider’dan esinlenerek şekillendirilen yeni Fiat 124 Spider, otomotiv tarihinin tartışmasız bir efsanesinin modern uyarlaması olarak karşımıza çıkıyor, en iyi üstü açılabilir iki koltuklu otomobil, fiyatına göre en iyi spor otomobil diyebiliriz, agresif yüzü, coşkulu hatları, geniş duruşu ve kısa çıkıntılarıyla Fiat 124 Spider görenleri bir daha bakmaya kolayca ikna ediyor, agresif yüzü dedik, ilk göze çarpan Led destekli ön lambalar, LED teknolojili ön ve arka aydınlatma gruplarının tasarımları ise aracın güçlü profiline ve dinamik görünümüne katkıda bulunuyor. Petek tasarımlı altıgen üst ızgarası, motor kaputu üzerindeki güçlü çizgileri araç dururken bile hareket ediyor algısı veren ön çamurluklar, her iki köşede kaputa gönderme yaparak bütün heybeti ile selamlıyor, ön tampon alt kaplamaları ve hava kanalları agresif duruşa katkı sağlarken, ön orta kısımda bulunana marka logosu güçlü kişiliği tamamlıyor. Yan profilden baktığımızda 17 inç jantlar göze küçük gelse de beyaz kaplamalı olması aracın sporcu kimliğini yansıtıyor, tercihen bir yüksek inç jant uygulaması yapılabilir, sol yan da depo kapağı, sağ yan da anten, siyah kaplamalı aynalar ve yine siyah ön cam çerçevesi keyif veren detaylar, arka kısımda ise uzaklardan bile fark edilen Led destekli stop lambaları ve marka logosu ile tam bir keyif otomobili olduğunu ifade ediyor, çift çıkışlı egzoz sistemi, aluminyum gri rengindeki takla barları ve ön cam çerçevesi, marşpiyelleri ve kapı kollarıyla da fark yaratıyor. Benzersiz ‘roadster’ sürüş keyfi sunan açılır kapanır tavanı, aracın içinden bir kumanda butonuna basarak max 20 sn’den az bir zamanda üstü açılabilir veya kapanabilir, belirtilen saniye kişiye göre değişiklik gösterebilir diyebiliriz.

İç Tasarım
İtalya-Torino’daki Fiat Tasarım Merkezi’nde (Centro Stile) tasarlanan, otomotiv tarihinin tartışmasız bir efsanesinin modern uyarlaması olarak karşımıza çıkan Fiat 124 Spider araç içinde sadece sürücü için değil, herkes için yeni bir sürüş keyfi boyutunu hedeflemiş. Bu nedenle, sürücü beklentilerine cevap veren bir tepkiselliğin yanı sıra aynı zamanda sessiz ve incelikle işlenen kabinde yolcu konforunu da ön plana çıkarmış, test aracımızda bulunan spor koltuklar bunun belirtisi, ısıtmalı koltukların olmadığı Fiat 124 Spider’de her koltukta baş dayamalara yerleştirilmiş ikili hoparlörleri ve bir subwoofer’ı kapsayan dokuz hoparlörlü Bose premium ses sistemi ile tavan açıkken dahi üstün bir ses kalitesi ile keyifli bir roadster olduğunu belli ediyor. Keyif veren modelin kapısını açıp iç mekana geçtiğimiz zaman çok hoş gözüken 3 kollu direksiyon, deri tasarımı ve krom detayları ile dikkatimizi çekiyor. Yumuşak ve içten içten dokunmak istenilen malzemelerle şekillendirilmiş ön konsolda kalite hissi çok rahatlıkla anlaşılıyor. Direksiyonun üzerine konumlandırılmış tuşlar ve krom malzeme kalitesi çok başarılı, ellerinizi direksiyon simidinden ayırmak içinizden gelmiyor. Otomobilin sürüş karakteri ile çok uyumlu bir direksiyon tasarlanmış. İç mekanda kullanılan karbon ve piyano siyahı kaplamalar gayet tok ve kaliteli. Ön göğüsde bulunan tüm kontrol tuşlarına ulaşım kolay ve kullanım basit. Özellikle otomobilin bize sunduğu multi medya sistemi ciddi anlamda başarılı ve otomobile çok farklı bir hava katmakta. Ekranın kalitesi, ara yüzler, kullanılan tuşlar sınıfının üstünde bir kaliteye sahip. Kadran gayet modern ve sportif tasarıma sahip. Bu başarılı multi medya sistemini güzel bir şekilde izole edilmiş kabinle birleştiren Fiat firması birde Bose firmasından bir ses sistemi ekleyince otomobilin iç mekanı çok farklı bir konuma gelmiş. Ses sistemi harika çalıyor! İnanmayacaksınız belki ama test sürüşünden önce ve sonra otoparkta sevdiğim parçaları tekrar tekrar dinledim otomobilin içinde. En üst ses seviyesinde bile bozulmayan bass, tiz ve diğer tüm konularda başarılı olan ses sistemi tüm eksikleri unutturuyor size.

Performans
Anahtar cebinizde olduğu halde çalıştırabildiğiniz otomobil gücünü 1.4 litrelik turbo beslemeli, MultiAir teknolojisine sahip 140 HP gücündeki benzinli motor görev yapıyor. . Etkileyici sürüş dinamikleri, mükemmel güç-ağırlık oranı, MultiAir Turbo gücü, hafif malzeme kullanımı sayesinde 5000 d/d’da 140 beygir güç, 2250 d/d’da 240 nm tork değeri üretiyor. Bu değerler ile 0-100 Km/s hızlanmasını 7.5 saniyede tamamlarken maksimum 214 Km/s’lik bir hız değerine sahip. Seri kullanım gerektiğinde ise gaz pedalına dokunmanız yeterli, hiç bekleme yapmadan hızlanan araç bunu sonuna kadar devam ettirerek (214km) son hıza ulaşma konusunda istekliliği ile beğeni topluyor. Bu güçlü değerlere rağmen 100 km de şehir içi 9.1 şehir dışı 5.2 karma olarak ise 6.6 litrelik tüketim değeri ile dikkat çekiyor. Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de şehir içi yakıt tüketimi 8.5 litrenin altına inemedim, şehir dışında ise ortalama 5.9 litre tüketim değerlere ulaştım, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber test sürüşümüzde ölçümlediğim değerlere sizde sakin kullanım tarzınızla yüksek devirlere çıkmadan rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Otomobili daha çok otoban temiz asfalt türü yerlerde sürüş tercih ettiğimden dolayı ölçümlediğim tüketim değerlerini sundum. Sürüş konusunu biraz daha aralamak gerekirse, Fiat 124 Spider yapısı ile gerçek anlamda merak uyandıran ve hayattan keyif almayı tercih eden kişilerin araç-fiyat denkleminde Fiat 124 Spider’in karşısına çıkarabilecek başka marka, model yok, gelelim araca, ilk önce sürüş pozisyonu çok net, bedeni saran spor koltuklar, alçak oturma, yüksek kapı, hisli direksiyon, 6 kademeli otomatik vites ile tam bir roadster, tek hamle ile açılan tavan yapısı her türlü hava şartlarında aracı sürmenize olanak sağlıyor, BOSE ses sistemi müziğin ritmini dağıtmadan net ve pürüzsüz dinleyebiliyorsunuz.
Sonuç olarak diyebilirim ki Fiat 124 Spider dinamik, duygusal, merak uyandıran, eşsiz, nasıl tanımlanırsa tanımlansın Fiat’nın yeni ifadesi kesinlikle hayat dolu ve fiyat olarak karşısına çıkabilecek hiçbir marka yok. Bence daha fazlası için size en yakın Fiat bayisine giderek bu nefes kesici roadster’i yakından görmenizi tavsiye ederim, kesin memnun kalacaksınız.

Fiat 124 Spider Teknik Özellikler
Motor özellikleri: 1368 cc
Maks. çıkış/bg/devir : 5000 dev/dak’da 140 HP
Maks. tork/devir : 2250 dev/dak’da 240 Nm
Vites kutusu: Otomatik 6 ileri
Son hız: 214 km
Hızlanma 0-100 km/sa: 7.6 sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 9.1 lt/100 km
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 5,2 lt/100 km
Yakıt tüketimi (kombine) 6.6 lt/100 km
CO2 emisyonu: 153 gr/km. Yakıt deposu:45 lt.