Her Günün Yıldızı: Yeni A-Serisini bu günlerde deneyimledik.

Dış tasarım
Mercedes-Benz Yeni A-Serisine önden bakıldığında güç ve dinamizmi yansıtıyor. A-200 sedan’ın ön cephesini, iki güçlü çıkıntısı ve dik ‘köpekbalığı burnu’ ile öne doğru eğimli motor kaputu, yıldız desenli yeni radyatör ızgarası ve LED ince farlar domine ediyor. Yandan bakıldığında, özenle oyulmuş yüzeyler benzersiz bir ışık oyunu yaratıyor. Tasarımcılar çizgileri minimuma indirirken, omuz çizgisi daha da belirginleşiyor. AMG modele özgü 19 inç jantlar sportif görünümü tamamlıyor. Ön görünümü dolduran, markaya özgü yeni tasarım ön ızgara tüm versiyonlara merkezi olarak konumlandırılmış bir çok “Yıldız”a sahip. Arkadan bakıldığında bir Mercedes-Benz Sedan otomobiline özgü çizgiler göze çarparken yeni arka difüzör ve standart LED arka stop lambaları hem gündüz hem de gece büyüleyici ve heyecan uyandıran bir görünüm sağlıyor.

İç Tasarım
Son derece gösterişli ve iddialı dış görünümün yanı sıra iç mekan da yenilenmiş olarak karşımıza çıkıyor, Konsol, üst ve alt olmak üzere ikiye ayrılıyor. Kanat profilini andıran mimaride uçak motoru benzeri düzleştirilmiş yuvarlak havalandırma ızgaraları ve gösterişli dekoratif yüzeyler, kalite algısını ve sportifliği güçlendiriyor. Ön konsol’da iki adet 10,25 inç ekrandan oluşan desteksiz standart çift ekran özelliği, ilk dikkat çeken detaylardan biri oluyor. Yeni A200 sedan’da 10,25 içn gösterge bilgi ekran stilleri (tüm sürüş bilgilerini içeren Klasik, dinamik devir sayacıyla Sportif, azaltılmış içerikleriyle Yalın), üç mod (Navigasyon, Destek, Servis) ve yedi renk seçeneğini kapsıyor. Merkezi ekran daha önce de olduğu gibi navigasyon, medya, telefon, araç gibi işlevleri sunuyor ve dokunmatik ekran olarak kullanılabiliyor.

Performans
Yeni A-Serisi’nde yarı hibrit 14HP/10 kW ek güç ile çevikliği destekleyen 48 voltluk ek bir elektrikli sistemle fazladan tork kullanımı sunan ikinci nesil entegre marş jeneratörüne   (ISG) sahip dört silindirli benzinli motor ilk kez kullanıma sunuluyor. Enerji geri kazanımı ve süzülme gibi fonksiyonların da katkısıyla benzinli motor çok daha verimli bir yapı ortaya koyuyor. Yeni A200 Sedan yeni nesil motor, kayış tahrikli marş jeneratörü (RSG), konforu ve deneyimi önemli ölçüde iyileştiriyor. RSG çalıştırma anında geleneksel çözümlere kıyasla daha düşük titreşim ve daha az ses üretiyor. Ayrıca “süzülme” işlevi ile sabit hızda sürüş sırasında içten yanmalı motorun devreden çıkmasına olanak tanıyor. RSG bunun dışında fren ve sabit hızda süzülme sırasında enerji geri kazanımı sağlıyor ve 12 voltluk dahili sistemi ve 48 voltluk bataryayı besliyor. Bu şekilde üretilen enerji, içten yanmalı motoru destekleme ve hızlanma anında kullanılabiliyor. Sonuç olarak; A200 sedan markanın güven veren otomobillerinden bir tanesi, yeni tasarım çizgileri, yeni elektrik destekli motoru ve sürücü isteğine uyum sağlayan sürüş modları, son nesil bilgi ve eğlence donanım özellikleri ile her yaş kesimine hitap eden bir otomobil ve daha fazlası diyebilirim, daha fazla bilgi ve bu keyifli otomobili deneyimlemek için size en yakın Mercedes-Benz bayisine giderek Hey Mercedes diyebilirsiniz.