Haber kanalımıza bu günlerde konuk ettiğimiz model, Fransız otomobil endüstrisinin seçkin baş harflerine yeniden hayat vermek üzere harekete geçti. Konsept bir SUV gibi duran ancak cesur inovasyonlar, benzersiz üstün teknolojik üzellikleri ile görüldüğü her yerde ilgi odağı olan DS 7 CROSSBACK Rivoli modelini detaylandıracağız

Dış Tasarım
DS 7 CROSSBACK ilk görüşte güçlü ve çekici tasarımıyla dikkat çekiyor. DS 7 CROSSBACK bir SUV’un bütün karakteristik tasarım öğelerini bünyesinde barındırıyor: yüksek ve dik tasarımlı burun, uzun motor kaputu, yüksek omuz çizgisi, tamponlar, geniş çamurluk ağızları ve marşpiyeler de dahil geniş ve koruyucu çizgiler, büyük tekerlekler, yerden yüksek yapı ve tavan barları. Dik ve yüksek tasarımlı ön bölüm güçlü ve agresif bir görünüm sergiliyor. Net çizgilerle şekillendirilmiş olan ön bölüm geniş ve krom süslemelerleön plana çıkan ön ızgara tarafından domine ediliyor. Full LED farlarla oluşan sert ve keskin ifade ön bölümdeki hava girişleri ile bir bütünlük oluşturuyor. Uzun ve kıvrımlı motor kaputu ön bölüme hakim olan sportif dinamizmi tamamlıyor. Modern olduğu kadar dinamik bir görünümü beraberinde getiren bir diğer tasarım öğesi ise yüksek omuz çizgisi. Motor kaputunun üzerinde başlayan ve ön bölümdeki haraketliliği devam ettiren hat, sportif dinamizmi yan gövdeye taşıyarak DS 7 CROSSBACK SUV’a özgün bir kimlik kazandırıyor. Kullanılan tasarım dili ve detaylar sayesinde DS 7 CROSSBACK SUV rakiplerine göre çok daha büyük ve heybetli bir görünüm ortaya koyuyor.

DS ACTIVE LED VISION
Tasarım harikası DS ACTIVE LED VISION konuyu biraz daha detaylandırırsak; Her bir farda üç adet döner LED modülü ve bir adet ana LED projektör yer alıyor. Bunlar, direksiyon simidinin açısına, otomobilin hızına ve hava koşullarına bağlı olarak bir yandan diğerine ve hatta yukarıdan aşağıya doğru hareket ediyor. Bu, görmeniz gereken alanı daha etkin aydınlatmak üzere ışık kümesinin genişlemesi, ışık yoğunluğunun arttırılması veya azaltılması anlamına geliyor. Ön bölümde başlayan ve profil boyunca devam eden sade ve modern tasarım yaklaşımı arka kısımda da kendini gösteriyor. Eğimli arka camın altında yatay olarak bulunan üç boyutlu parlak siyah panel LED stop guruplarını sarıyor ve ortaya çıkan görsel imza, ister gündüz olsun, isterse de gece DS’in her daim fark edilmesini ve tanınmasını sağlıyor. DS 7 CROSSBACK SUV’u ilk kez görenler hangi açıdan bakarlarsa baksınlar premium yüksek kalite algısıyla karşı karşıya kalıyorlar. Hassas dokunuşlar, siyah tavan ve akıcı çizgiler gibi detaylar zekice düşünülmüş, kalite algısı yüksek ve çekici bir görünümü beraberinde getiriyor. Söz konusu ‘görünüm’ DS 7 CROSSBACK SUV’u pazarın en çekici ve en şık SUV modeli yapıyor. Bütün bu özelliklerle DS 7 CROSSBACK otomobil tasarımında tamamen yeni bir yaklaşım ortaya koyuyor. Otomobilin hatlarını ön plana çıkartan seçkin renkler seçimlerinden yaşama alanında tercih edilen malzeme kalitesi ve işçiliğe gösterilen özen DS’in yeni SUV müşterilerine her yönüyle kalite algısı yüksek bir ürün sunma hedefini yansıtıyor.

İç Tasarım
Rivoli, modanın zirvesinde iç mekana merhaba diyoruz DS 7 CROSSBACK SUV’un kaliteli malzemelerle üretilen iç mekanı, yeni nesil Cockpit otomobil dünyasındaki kokpit algısında tamamen yeni bir sayfa açıyor. ‘Clous de Paris’ kabartmalı süslemeler, B.R.M R180 Saat, baklava desenli elektrikli ısıtmalı ve sağ sol koltuk masaj yapma özellikli bazalt deri döşemeler ve alüminyum kabartmalı RIVOLI arması ona bakan kişiyi içine çekiyor. Tamamen sürücü odaklı tasarlanan ve dikkat dağıtmadan keyifli bir sürüş gerçekleştirmesini sağlayan iç tasarımı kullanıcısını yüksek teknoloji ile baş başa bırakıyor. Daha kompakt bir boyuta sahip olan direksiyon iki kollu tasarımıyla sürücüye optimum görüş alanı sunarken aynı zamanda maksimum diz mesafesi sağlıyor. Kaliteli malzemelerle üretilen kokpitte; belirli donanım seviyesinden itibaren deri, krom eklentiler ve parlak siyah yüzeyler gibi detaylarıyla kalite algısını yükseltiyor ve görsel bir şöleni beraberinde getiriyor. 8 inç büyüklüğündeki dokunmatik ekran orta konsola adeta bir tablet entegre edildiği izlenimini uyandırırken, bünyesinde barındırdığı teknolojik altyapıyla kullanım kolaylığı ve pratikliğini beraberinde getiriyor. Sisteme entegre edilen panelin alt kısmın olan altı adet seçim tuşundan kumanda edilen radyo, iklimlendirme paneli, navigasyon, araç özellikleri, telefon ve mobil uygulamalar olmak üzere temel fonksiyonlara doğrudan erişim sağlıyor. Yükseltilmiş gösterge paneli 12,3 inçlik yüksek çözünürlüklü ekranıyla futuristik bir görünüm sunarken kişiselleştirme imkanıyla sürücünün ihtiyaç duyacağı her şeyi doğrudan görüş hizasına getirerek fonksiyonelliği ve sürüş güvenliğini destekliyor. DS 7 CROSSBACK test otomobilimizin bünyesinde Mirror Screen, akıllı telefon entegrasyonuyla şarj özelliği (Qi standardına sahip cihazlarla uyumlu) ve 3D navigasyon gibi özellikler barındıran DS 7 CROSSBACK bu sayede sürücüsünün hayatını kolaylaştırabiliyor ve sakin ve huzurlu bir sürüşe imkan tanıyor.

Performans
DS 7 CROSSBACK baştan aşağı DS tarafından tasarlanan tamamen yeni bir model. Sadece yeni bir dinamizm yaklaşımı sergilemekle kalmayan DS 7 CROSSBACK aynı zamanda stil, konfor ve teknoloji bakımından da tamamen yeni ufuklara yelken açıyor ve bu yönüyle tasarım ve geliştirme ekibi için ilham verici bir ödül niteliğini taşıyan sürüş deneyimi bakımından kendini kanıtlamış köklü bir marka. Hangi sınıfta olursa olsun, markanın mühendisleri tarafından geliştirilen otomobiller üstün sürüş keyfiyle haklı bir üne sahip. Konu SUV olduğunda da markanın sunmuş olduğu sürüş keyfi bu geleneği bozmuyor. Genelde bu sınıf araçlarda stil sürüş keyfinin önüne geçebiliyor. Yerden yüksek yapı, yüksek sürüş pozisyonu, yüksek ağırlık merkezi gibi sınıfa has özellikler sürüş keyfini gölgeleyebiliyor. Ancak DS7 CROSSBACK SUV henüz ilk sürüş anından itibaren büyüsünü hissettiriyor. Kusursuz yol tutuş, hassas çalışan ve yüksek tepkili direksiyon ve atak olduğu kadar güvenli sürüş hissi… her şey olması gerektiği gibi. DS7 CROSSBACK test aracımızda kullanılan 1.498cc 4 BlueHDi yeni nesil dizel motorun görev yaptığı test aracımız 5500 d/d’de 130 hp güç, 1750 d/d’de 300 Nm tork üretiyor. 8 kademeli EAT8 tam otomatik şanzımanla gücünü ön tekerlere ileten DS 7 CROSSBACK, 10.7 saniyede 100 km/s hıza ulaşıp, maksimum 195 km/s hıza çıkabiliyor. İdeal yol tutuşa sahip Mc Pherson tipi bağımsız tekerlekli dingil, helezon yaylar, amortisörler ve viraj çubuğu, arka şekil değiştirebilir travers, traverse entegre viraj çubuğu, helezon yaylar, amortisör süspansiyon sistemi çok başarılı, her devri torklu ve atak olan motorun ivmelenme istekli. 8 kademeli tam otomatik şanzıman ile motorun uyumu ise gayet başarılı, vites geçişleri sarsıntısız ve performans istediğiniz zamanda gayet devirli. Yol tutuş, frenler, hissiyat konusunda ise DS 7 CROSSBACK iddaasından vazgeçmiyor ve bunu da gayet güzel ispatlıyor. Otomobil otoyol sürüşlerinde gayet stabil seyrederken, viraj kullanımında siz nereye isterseniz o yöne gayet sağlam adımlarla dönebilirken, dar şehir içi yollarında da kıvrak bir sürüş imkanı tanımakta. Ayrıca fren pedalına ayağınızı uzattığınız anda içini güvenle dolduran sağlamlıkta frenlere sahip. Bu kadar tok bir motor, hızlı şanzıman ve güven hissi sunan yol tutuşa sahip otomobil yeterli miktarda konfor sunuyor. Sonuç olarak, gayet zengin donanımı ile satışa sunulan DS7 CROSSBACK, premium ve sportmen görüntüsü ve geniş iç hacmi ile aileler için güzel bir tercih. Yolculuğu kolaylaştıran yeni nesil teknolojik donanımları, konforlu sürüşü, cam tavanı, otomatik şanzımanın rahatlığı, kendisini kanıtlamış sessiz çalışan motorun sağladığı avantajı sizleri bekliyor diyebiliriz. Ayrıntılı bilgi için: www.DSautomobiles.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz

DS 7 CROSSBACK RİVOLİ BlueHDi 130 Otomatik Teknik Özellikler
Motor özellikleri: BlueHDi 130 Otomatik 1499 cc
çıkış/bg/devir : 5500 dev/dak’da 130 HP
tork/devir : 1750 dev/dak’da 300 Nm
Vites kutusu: 8 ileri EAT8 Tam Otomatik
Son hız: 195 km
Hızlanma 0-100 km/sa: 10.7 sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 4.2 lt/100 km
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 3.7 lt/100 km
Yakıt tüketimi (kombine) 4.0 lt/100 km
CO2 emisyonu : 106 gr/km