Bu günlerde 150 hp gücünde Dacia Duster 4×4 modelini deneyimledim.

Dış Tasarım
Dacia markası kısa bir süre önce yeni marka kimliğini benimseyerek tarihinde tamamen yeni bir sayfa açtı. Bu dönüşüm ile birlikte tüm ürün gamının logosu yenilenirken, yeni logoda “D” ve “C” harflerinin şık çizgileri bir zincirin halkaları gibi birleşerek sağlamlığı ve sadeliği simgeliyor. Dacia, logosuyla sahip olduğu değerlerin altını çiziyor: “Sade ama havalı, güçlü ve maceracı, hem ekonomik hem ekolojik”. Geniş çamurluklar köşelere kadar uzanırken, motor kaputu dinamik ve kaslı olarak şekillendirilmiş. Ön ve arka tampon altı koruma kızakları ise zorlu zeminlerde hayatı kolaylaştırıyor. Belirgin omuz çizgisinin yollardaki duruşunu güçlendirdiği Duster’ın yerden yüksek yapısı maceraya hazır bir görüntü veriyor.

İç Tasarım
İlk bakışta yeni ‘DACIA’ logosunun yer aldığı aydınlatmalı kumandalara sahip direksiyon tasarımı öne çıkıyor. Gösterge panelindeki 3,5 inçlik TFT ekrandan sürüş bilgileri takip edilebiliyor. Jogger’ın iç mekandaki kalite algısını iyileştirmek için ön panel boyunca uzanan tekstil bir şerit bulunuyor. Gösterge paneli veya bilgi ekranı gibi sürüş bileşenleri bu şeridin üzerinde yer alıyor. Erişimi kolay dijital klima ve sürüş destek kumandaları ise ergonomik bir şekilde bu şeridin altına dizildi. Aynı kumaş, ön kapı panellerinde de kullanılıyor ve koltuk döşemeleriyle uyum sağlıyor. Şık havalandırma kanalları, bu tasarım bütünlüğünü tamamlıyor. 8 inç dokunmatik multimedya ekranı ve hemen yanında konumlandırılan USB girişi, telefonu şarj etmek ya da veri bağlantısı için kullanılıyor.

Performans
Dacia Duster test aracımız TCe 150 bg motor tipiyle sunuluyor. Daha düşük ağırlık için alüminyum motor bloğu kullanılan yeni TCe 150 bg motor, üç silindirli ve direkt benzin enjeksiyonuna sahip. 6 ileri manuel şanzımanla kombinlenen en güçlü Duster motoru TCe 150 bg, maksimum 250 Nm tork değeri sunarken, sürüş performansıyla düşük yakıt tüketimi ve karbon emisyonunu bir arada elde ediyor. Yeni TCe 150, verimliliği artıran, yakıt tüketimini iyileştiren ve CO2 emisyonlarını azaltan teknik yenilikler de içeriyor. Değişken supap zamanlaması, değişken hacimli yağ pompası ve çok sayıda yüksek verimli donanım, performansı artırmaya ve yakıt tüketimini azaltmaya yardımcı oluyor. Entegre egzoz manifoldu, partikül filtresi ve merkezi enjektör, CO2 emisyonlarının azaltılmasına yardımcı oluyor. TCe 150 motor tüm teknolojilerle, en iyi sürüş deneyimini ve mümkün olan en iyi performans-yakıt oranını sağlıyor.  Sonuç; Dacia Duster sürüşü rahat, ulaşılabilir uygun ve geniş iç mekanında rahat yaşam alanları sunuyor. İlk fırsatta Dacia Duster’i size en yakın Dacia bayisine giderek incelemenizde fayda görüyorum.