Haber yayınımıza bu günler de konuk ettiğimiz kompakt hatchback sınıfına iddialı bir giriş yapan segmentinin çok ötesinde teknolojik özellikleri ve üst seviye konforuyla dikkatleri üzerine çeken yeni Citroën C4 SUV oldu.

Dış Tasarım
Otomobil tutkunlarını şaşırtmaya devam eden daha fazla tasarım, daha fazla konfor, daha kullanışlı teknoloji felsefesine sahip markanın kompakt hatchback çizgisinin geleceğinin gerçek bir dışa vurumu olan fonksiyonelliği ve estetiği bir arada sunmasını iyi başarmış diyebiliriz. Yerden yüksek tasarımıyla modern ve güçlü bir duruş sergileyen yeni C4, SUV sınıfına özgü tasarım öğelerini bir hatchback otomobilin zarif ve dinamik karakteriyle harmanlıyor. Yeni C4, SUV standartlarına uygun yüksek sürüş pozisyonu ve geniş tekerlek çapı, güçlü hatları, enerjik görünümü, aerodinamik silueti, zengin kişiselleştirme seçenekleri ve iddialı teknolojik detaylarıyla adeta segmentinin kurallarını yeniden yazıyor. Citroen C4’ün yeni ön ve arka ışık imzası da ilk bakışta öne çıkan detaylar arasında yer alıyor. Söz konusu mimaride V-şeklindeki ışık imzasına sahip çift katmanlı ön tasarım ve ön taraf boyunca uzanan krom marka logosu özgün bir görünümü beraberinde getiriyor. Mimarinin en güncel uygulamasında marka logosunun uçları yanlara doğru uzayarak gündüz farlarını içine alıyor. Böylece tamamen LED “Citroën LED Vision” far teknolojisi ile LED gündüz farları ve üç adet LED modülden oluşan ön farlar görsel olarak ön plana çıkartılıyor. Yüksek ve yatay konumlu motor kaputu yeni C4’ün güçlü görünümüne katkıda bulunuyor. Mat siyah alt eklentiye sahip ön tampon küçük darbelere karşı dayanıklılık sağlıyor. Ami One Concept ve 19_19 Concept’te kullanılan makro chevron desenli hava giriş ızgaraları ise detaylara gösterilen özeni gözler önüne seriyor. Yeni C4’ün özgün tavan çizgisi ve eğimli arka camla birlikte fiziksel olarak gövdeyle bütünleşen tavan spoyleri otomobilin aerodinamik üstünlüğüne vurgu yapıyor. Üç adet camı içine alarak aydınlatma birimleriyle bütünleştiren eğimli tavan çizgisi ise efsanevi Citroën GS’e atıfta bulunuyor. Yeni C4’ün arka kısmı da tasarımıyla otomobilin genel dinamizmini ve sağlamlığını tamamlıyor. Bagaj kapağının açılmasıyla oluşan geniş yükleme ağzı 380 litrelik büyük bir bagaja erişim sağlıyor. Eğimli arka cam, dik bagaj kapağı ve spoyleriyle arka kısım ise 2004 yılında tanıtılan C4 Coupé’nin tasarımından esintiler taşıyor. Parlak siyah bir şeritle birbirine bağlanan aydınlatma birimleriyle yeni C4 V şeklindeki LED stop tasarımıyla ön tarafın tasarım dilini devam ettiriyor.

İç Tasarım
Citroën C4 SUV otomotiv tasarımında fonksiyonelliğin öne çıktığı yeni bir dönemin habercisi olarak dikkat çekiyor. İç mekanda ise rafinelik, gerçekten benzersiz ve tatmin edici sürüş pozisyonuyla ifade ediliyor. Sürücüleri karşılayan modern konsol tasarımı, kenarları yumuşatılmış zarif kapı panelleri, zengin saklama alanları, yumuşak ve esnek malzemeler Citroen advanced comfort programının yansıması olarak dikkat çekiyor. Yatay konumlandırılan geniş ön konsol yolculara genişlik ve ferahlık hissi verirken; konsol sehpası, Citroën akıllı tablet desteği ve akıllı telefon saklama alanı gibi zekice uygulanan tasarım çözümleri kullanışlılığı destekliyor. Yeni C4’ün çerçevesiz HD dijital gösterge paneli Citroen marka kimliğine uygun grafiklerle okunaklı bir yapı sunuyor. Modern ve şık tasarımı kadar okunaklı yapısıyla da dikkat çeken gösterge paneli, büyük renkli yükseltilmiş gösterge ekranı (head-up display) tarafından tamamlanıyor. Renkli ekranlı head-up display ekran, temel sürüş bilgilerini sürücünün doğrudan görüş alanına renkli olarak yansıtıyor. Böylece sürücü gözünü yoldan ayırmadan önemli sürüş bilgilerine erişebiliyor. Orta konsolun en üst noktasında son derece ince ve çerçevesiz 10 inçlik bir dokunmatik ekran bulunuyor. Söz konusu ekran araç kontrollerinin merkezini oluşturuyor. Ekran yansıtma özelliğiyle bu modern dokunmatik ekran, uyumlu akıllı telefonun ekranını aktarmak veya yansıtmak için kullanılabiliyor. İklimlendirme sistemine ait kumanda paneli ise büyük boy düğmeleriyle ergonomik bir kullanım sunuyor. Aydınlık bir kabin içi sunabilen Yeni Citroen C4, toplam 4.35 m²’lik bir cam alan sunarken, elektrikli açılır panoramik cam tavanıyla da ferah yolculukları arka koltuklar için bile garanti ediyor. Arka koltuklarda sunulan 198 mm’lik diz mesafesi ise sınıfının en iyi değeri olarak ön plana çıkıyor. Alçak ve düz yükleme eşiğine (715 mm) sahip 380 litrelik bagaj bölümü ise 1.250 litreye kadar genişleyebiliyor.

Performans
Yeni Citroën C4 SUV’un tek dizel motor seçeneğini ise yine Euro 6d normunu karşılayan 1.5 BlueHDi 130 HP motor temsil ederken, kendini kanıtlamış bu motor EAT8 otomatik şanzımanla kombine ediliyor. 1499 cc’lik 4 silindir yüksek basınçlı yeni nesil turbo dizel motor 3750 d/d’de 130 hp güç ve 1750 d/d’de 300 Nm tork üretiyor. 0-100 km/s hızlanmasını 10.6 saniyede gerçekleştirip maksimum 206 km/s hıza çıkabiliyor, 4 silindirli Euro6d normlarına sahip motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. 8 ileri EAT8 otomatik vitesi ve sessiz çalışma karakteri de motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de şehir içi yakıt tüketimi 5 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 4 litre değerlere ulaştık, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sahip olduğu 1.5 litrelik 4 silindirli dizel motoru ile sınıfında tüketim değerleri açısında normal düzeyde makul bir yakıt tüketimi sunuyor. Yeni C4’ün yüksek verimliliğe sahip motorlarının yer aldığı versiyonlarda iç mekandaki metal görünümlü E-Toggle adı verilen şık ve kullanışlı vites kumanda birimi öne çıkıyor. Yeni C4’te sunulan 8 ileri otomatik şanzımanlı versiyonlarında kullanıcılara sunulan e-Toogle, geri vites boş veya ileri vitesin kolayca seçilebilmesi için 3 konumlu (R, N ve D) yapısıyla öne çıkıyor. Bunun dışında, park konumuna geçmek için P ve manuel moda geçmek için M olmak üzere iki adet kısa yol düğmesi de bulunuyor. Vites konsolunda ise elektrikli el freni kumandası ile Eko, Normal ve Spor olmak üzere sürüş modu seçim paneli yer alıyor. Sonuç olarak; Yeni C4 pratikliği, performansı, yakıt tüketimi ile sizi mutlu edecek bir model. Yolculuğu kolaylaştıran donanımları, konforlu sürüşü, otomatik şanzımanın rahatlığı ile uzun yaz tatilleri için ve ailecek hafta sonları gezmeleriniz için sizleri bekliyor. Yeni bir otomobil alacak okuyucularımın listelerine yeni C4 SUV modelini de eklemelerini önemle belirtiyorum.

Citroen C4 SUV 1.5 Blue HDi 130 hp EAT8 Teknik Özellikler
Motor özellikleri: 1499 litre Euro6.2 turbo dizel motor
Çıkış/bg/devir : 3750 dev/dak’da 130 HP
Tork/devir : 1750 dev/dak’da 300 Nm
Son hız: 206 km
Hızlanma 0-100 km/sa: 10.6 sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 4.2 lt/100 km
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 3.6 lt/100 km
Yakıt tüketimi (kombine) 3.8 lt/100 km
CO2 emisyonu : 99 gr/km