Haber kanalımıza bu günlerde konuk ettiğimiz model, yaratıcı teknolojisi ile günümüz beklentilerine en iyi yanıtı veren Citroën C4 Cactus oldu. Dizayn ve fonksiyonelliği bir arada sunan Airbump özelliğiyle bir çok otomobil tutkunu kişilerin beğenisini kazandı. Bir çok ödüle sahip olan C4 Cactus akıcı çizgisi, LED gündüz farları ve tasarım detaylarıyla diğerlerinden ayrışan bir model olarak karşımıza çıkan modeli detaylandıracağız.

Citroën C4 Cactus Test

Dış Tasarım
Otomobil tutkunlarını şaşırtmaya devam eden daha fazla tasarım, daha fazla konfor, daha kullanışlı teknoloji felsefesine sahip Citroen markasının Crossover çizgisinin geleceğinin  gerçek bir dışa vurumu olan fonksiyonelliği ve estetiği bir arada sunmasının yanı sıra güçlü ve çekici tasarımı ile beğenilen C4 Cactus dikkat çekici bütün karakteristik tasarım öğelerini bünyesinde barındırıyor: yüksek ve dik tasarımlı burun, uzun motor kaputu, yüksek omuz çizgisi, tamponlar, geniş çamurluk ağızları ve marşpiyeler de dahil geniş ve koruyucu çizgiler, büyük tekerlekler, yerden yüksek yapı ve tavan barlarıDik ve yüksek tasarımlı ön bölüm güçlü ve agresif bir görünüm sergiliyor. Net çizgilerle şekillendirilmiş olan ön bölüm marka logosu ve ön plana çıkan ön ızgara tarafından domine ediliyor. Çift gövde rengine sahip test aracımızın gündüz LED farlarla oluşan sert ve keskin ifade ön bölümdeki hava girişleri ile bir bütünlük oluşturuyor.. Uzun ve kavisli motor kaputu ön bölüme hakim olan sportif dinamizmi tamamlıyor. Bir Citroen ayrıcalığı olarak karşımıza çıkan, otomobili çepeçevre saran ve ilk defa Citroen tarafından geliştirilen içi hava dolu kapsüllerden oluşan Airbump; hem otomobile estetik bir görünüm katıyor hem de şehir içi kullanımlarda oluşabilecek ufak darbelerden de aracı koruyor. Citroen’nin yaratıcı teknolojisinin bir ürünü olan bu yaratıcı tasarım şehir içi sürüşünü daha rahatlatıcı bir tecrübeye dönüştürüyor. Airbump’da kullanılan TPU (termoplastik polüretan), adlı özel malzeme renk atmama özelliği de taşıyor. Tüm zorlu kullanım testlerinden geçen Airbump’lar özel bir bakıma ihtiyaçları olmadığı gibi aracın bakım ve onarım maliyetlerinin de düşmesine katkıda bulunuyor. Airbump teknolojisi aracın hasar görmesini engelliyor ve bu sayede araçta değer kaybı yaşanmıyor..

Citroën C4 Cactus Test_Cactus Test

İç Tasarım
Citroën C4 Cactus otomotiv tasarımında fonksiyonelliğin öne çıktığı yeni bir dönemin habercisi olarak dikkat çekiyor.İç mekanda ise rafinelik, gerçekten benzersiz ve tatmin edici sürüş pozisyonuyla ifade ediliyor. C4 Cactus , farklı tasarım anlayışını daha fazla konfor ve daha yararlı teknolojiler ile bir araya getiriyor. Kanepe tarzı koltuk yapısı, şık bir valizden esinlenerek tasarlanan deri kayış şeklindeki kapı kolları ve menteşeler, C4 Cactus’e hiç bir rakibinde olmayan özel bir tasarım üstünlüğü sağlıyor. Aynı tasarım öğeleri torpidonun üst kısmındaki kabartmalarda da bulunuyor. C4 Cactus sanat eserlerini andıran özel torpido bölümünü oluşturabilmek için otomobil tarihinde başka bir ilke daha imza atıyor. C4 Cactus ön yolcu koltuğu güneşliğe yerleştirilen hava yastığı ile dünyada bir ilki gerçekleştirerek hava yastığı boşluğu olmadan tasarlanmış şık bir torpido bölümüne sahip oluyor. Geleneksel vites kolu C4 Cactus modelinde yerini dijital bir ekran ve tuşlara  bırakıyor. Bu basitleştirilmiş kontrol fonksiyonu ‘’easy push ‘’ sistemi ile sadece D,N ve R tuşları içeriyor. Araçta aynı zamanda manuel vites geçişleri için direksiyonun arkasında vites kulakçıkları yer alıyor. Kabinin aydınlık kalmasını ancak sıcak olmamasını sağlamak amacıyla güneş gözlüklerinin özelliklerine sahip ısı yalıtımlı panoramik açılır tavan fark  yaratıyor. Kanepe tarzı ön koltuklar ve kol dayaması rahat sürüşü sağlıyor, tüm araç sürüş ve konfor fonksiyonları (klima, medya, navigasyon, telefon ve sürüş yardımcıları ) 7 inç’lik dokunmatik bir ekran ile kumanda ediliyor. Tavanı komple kaplayan panaromik cam ile ruhunuzu rahatlatan bir iç mekan. Güneş, bulutlar, yağmur, kar her mevsim Cactus’ün içinde sizinle beraber seyahat ediyor.

Citroën C4 Cactus Test_Cactus Test_Otomobiltutkunu

Performans
Citroen C4 Cactus’te 1560 cc’lik 4 silindir yüksek basınçlı yeni nesil turbo direkt enjeksiyonlu dizel motor 3750 Citroen C4 Cactus_Yakıt tuketimid/d’de 92 hp güç ve 1750 d/d’de 230 Nm tork üretiyor. 1.6 litrelik dizel motor otomatikleştirilmiş 6 kademeli otomatik şanzımanla kombine edilmiş. 0-100 km/s hızlanmasını 11.4 saniyede gerçekleştirip maksimum 182 km/s hıza çıkabiliyor, 4 silindirli Euro6 normlarına sahip motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. 6 ileri vitesi ve sessiz çalışma karakteri de dizel motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de şehir içi yakıt tüketimi 3.9 ile 4 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 3.5 litre değerlere ulaştık, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sahip olduğu 1.6 litrelik 4 silindirli dizel motoru ile sınıfında tüketim değerleri açısında normal düzeyde makul bir yakıt tüketimi sunuyor. Bu tüketim değerleri Cactus’u tercih etmeniz için en önemli etkenlerden birisi olacaktır.

Sonuç; Citroen C4 Cactus dizel otomatik kombinasyonu ile sürüşü rahat, geniş iç mekanında sessizlik ve rahatlık hakim, Citroen markasına güven kalitesi sayesinde aileden herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir otomobil ve daha fazlası diyebilirim.

Citroën C4 Cactus Test_Cactus Test_Otomobiltutkunu_Cactus_Crossover_Dizel_Otomatik

Citroen C4 Cactus Özellikler
Motor özellikleri 4 silindir
Motor Hacmi 1560 cm³
Maks. çıkış/bg/devir 3750 dev/dak’da 92 bg
Maks. tork/devir 1750/2500 dev/dak’da 230 Nm
Azami hız 182 km/sa
0-100 Hızlanma 11.4 sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 3.9 lt/100km
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 3.5 lt/100km
Karma:3.6 lt/100km
CO2 Emisyon değerleri: 94

Citroen C4 Cactus Test