Citroen’in SUV dünyasında farklı tasarımı ile öne çıkan modeli C3 Aircross SUV modelini bu günlerde haber kanalımıza konuk ettik, bu haberimizde C3 Aircross SUV’un merak edilen tasarımını detaylandıracağız.

Dış Tasarım
Yeni jenerasyon Citroen C3 Aircross SUV hem dış tasarım hem de iç dizaynında değişikliklere giderek daha modern ve yenilikçi bir görünüme kavuşan aynı zamanda da sportif yapısı ile özellike genç ve orta yaş grubunu hedefleyen yapısıyla çok haraketli olan B SUV segmentinde özellikle bayan kullanıcılara hitap eden dizaynı ile dikkatleri üzerine topluyor. Kompakt ve çevik boyutlarının yanı sıra sessiz tutumlu ve çevreci motoruyla C3 Aircross SUV kullanıcılarına benzersiz bir sürüş keyfi sunarak, trafikte stresi yenmenin en ideal çözümü olarak öne çıkıyor. Markanın yeni tasarım felsefesi ışığında daha estetik hale getirilen C3 Aircross SUV, güçlü bir ön dizayna sahip. Ön tasarımında markanın yeni panjurunu fark ediyoruz, üst kısımda gündüz ledleri, çift katlı lambalar orta kısımda aracın farları, alt kısımda ise sis lambalarını görüyoruz, marka logosunu taşıyan krom ızgara ön bölümde aracın her iki gündüz lambası arasında fark edilen görünümü ile aracın ön yüzünde son buluyor. Kişiselleştirme özellikleri gövde rengi seçimi sayesinde size keyif verecek tasarımı ile araç alım aşamasında size kolaylık sağlayabilir, ayrıca aracın yanlarını koruyan koruma bandı çamurluk üstü koruyuculara ve mat siyah kapı altı kaplamarı sayesinde aracınızı dış etkenlerden koruyabiliyorsunuz, Arka kısmında ise yatay çizgiler görsel olarak otomobili geniş tutuyor ve sportif detaylarla eskiye göre daha hareketli bir tasarım tercihi, yenilenen modern dış tasarımı ile dikkat çekiyor.

İç Tasarım
Modelin iç tasarımını yorumlarsak güçlü duygular hissettiren ön yüzü bizi karşılıyor, dinamik, akıcı ve şık çizgileriyle rakiplerinden ayrılıyor, dışında olduğu kadar iç görünümünde de sportif bir tasarım sunan model de sürücü odaklı şık bir gösterge tablosu, mükemmel temiz ve net yol görüşü sürücü kabininde kullanılan iç mekan tasarımında fonksiyonellik ve kişiselleştirilebilir unsurlar göze çarpıyor. Sürücüyü merkeze alan gösterge paneli ve diğer tüm unsurların yerleşim düzeni sürüş zevkini artırıyor. Ayrıntılara verilen önem, direksiyon, havalandırma delikleri, gösterge paneli ve radyo gibi tüm unsurlarda dikkat çekiyor. Yeni ara yüz sürücü ile teknoloji arasındaki ilişkiyi ön plana çıkaracak şekilde tasarlanmış. Yeni kişiselleştirme düzeyi, Citroen C3 Aircross SUV için geliştirilen yeni renk paketleri kişiselleştirme anlayışını yeni bir düzeye taşıyor. Renk paketleri farklı yaşam tarzlarına uyum sağlayacak şekilde geliştirilmiş. C3 Aircross SUV sınıfının en kapsamlı kişiselleştirme özelliklerini de bünyesinde sunuyor. Koltukların genişliği çok iyi, yan destekleri tamamen vücudunuz sarmıyor ama genişlikleri ile çok rahatlar. Ayrıca sürüş pozisyonu çok güzel, SUV bir araç olmasına rağmen hakimiyetiniz başarılı. Arka koltuklarda ki baş mesafesi çok iyi, diz mesafesi çok uzun değil ama yeterli. Tavanı komple kaplayan dışarıya açılan panoramik cam tavan ile ruhunuzu rahatlatan bir iç mekan ile karşı karşıyasınız. Güneş, bulutlar, yağmur, kar her mevsim aracınızın içinde sizinle beraber seyahat ediyor. Bunun yanı sıra geniş iç mekanı ve eğlenceli multimedya çözümleri ile gençlerin gönlünü fethederek, dinamizmi yaşatan bir şehir otomobili olarak öne çıkıyor.

Performans
Citroen C3 Aircross SUV test otomobilimizde 1499 cc’lik yeni nesil Blue HDi dizel motor 3750 d/d’de 120 hp güç ve 1750 d/d’de 200 Nm tork üretiyor. 1,5 litrelik dizel motor EAT6 şanzımanla kombine edilmiş. 0-100 km/s hızlanmasını 9.6 saniyede gerçekleştiriyor. Maksimum 179 km/s hıza çıkabiliyor, Blue HDi motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. Sessiz çalışma karakteri de dizel motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de Şehir içi yakıt tüketimi 5.4 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 4.2 litre değerlere ulaştık, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Motoru dışında en beğendiğimiz yanı ise süspansiyonları oldu. Sertliği çok iyi ayarlanmış süspansiyonları hem yol tutuşuna pozitif yönde etkilerken hem de konfordan hiç ödün vermiyor. Oldukça sessiz çalışan süspansiyon sistemi yol bozukluklarını minimum seviyede içeriye alıyor ve neredeyse hiç ses yapmıyor. Sahip olduğu 1,5 litrelik 4 silindirli dizel motoru ile sınıfında tüketim değerleri açısında normal düzeyde makul bir yakıt tüketimi sunuyor. Bu tüketim değerleri yenilenen Citroen C3’ü tercih etmeniz için en önemli etkenlerden birisi olacaktır. Kavrama kontrol yani sürüş destek sistemi sayesinde Citroen C3 Aircross SUV, farklı yol koşullarına adapte olarak sürücüsüne güven veriyor. Kavrama kontrolü; orta konsolda bulunan düğme üzerinden kontrol edilen ve Normal, Kar, Çamur, Kum, ESP kapalı olmak üzere beş faklı sürüş modu sayesinde optimize edilmiş. Eğim iniş destek sistemi adında tamamen yeni bir eğim iniş yardımcısı gibi özellikleri bünyesinde barındırıyor. Sistem dik yamaçlarda bile güvenli ve kontrollü bir şekilde aracın ilerlemesini sağlıyor. Sonuç olarak; 2017 başında tanıtılan C-Aircross konsept otomobilinden esinlenen C3 Aircross SUV, markanın SUV atılımını devam ettiriyor ve doğal olarak farkını konuşturuyor: Citroën DNA’sı ile SUV dünyasının temel özelliklerine uygun olarak sağlamlık ve orijinalliği birleştiren benzersiz bir stil. Pratikliği, performansı, yakıt tüketimi ile sizi mutlu edecek bir model. Yolculuğu kolaylaştıran donanımları, konforlu sürüşü, açılabilen cam tavanı, otomatik şanzımanın rahatlığı ile uzun yaz tatilleri için, ve ailecek hafta sonları gezmeleriniz için sizleri bekliyor. Yeni bir otomobil alacak okuyucularımın listelerine C3 Aircross SUV modelini de eklemelerini önemle belirtiyorum.

Citroen C3 Aircross SUV 1.5 BlueHDi 120HP S&S EAT6 Teknik Özellikler
Motor özellikleri 4 silindir
Motor Hacmi 1499 cm³
Maks. çıkış/bg/devir 3750 dev/dak’da 120 bg
Maks. tork/devir 1750/2500 dev/dak’da 300 Nm
Azami hız 179 km/sa
0-100 Hızlanma 9.6 sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 4.4 lt/100km
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 3.8 lt/100km

Karma:4.0 lt/100km
CO2 Emisyon değerleri: 106