Citroen C1 bir çok insan onun ismini duyduğunda aklında şekillendiremiyor ama araç kendini gösterdiğinde onu gören insanların yüzünde keyifli bir gülümseme, içten içe ona sahip olabilme duygusu beliriyor desem yeridir. Neden yazıma böyle bir giriş yaptım, çünkü Citroen C1 bir çok insanın her gün trafik yoğunluğunda sorun yaşadığı günlerdeyiz, bu model şehrin yoğunluğu, sıkışık trafik ve park yeri problemi yaşayanlar için iyi bir alternatif. Hem şehir içi hem de şehir dışı yollarda rahat sürüş imkanı, dost canlısı geniş ve ferah iç kabini, düşük yakıt tüketim değerleri ve Airscape tasarımı sayesinde kendine hayran bırakan Citroen C1 bu günlerde test konuğum oldu. Bu yazımda siz değerli okuyucularıma C1 ile yaşamış olduğum sürüş hislerimi paylaşacağım.

CitroenC1Test

———————————————————————————————————————————–

Citroen C1 modeli tasarlandığı ilk günden bu yana tatlı duruşu, pratikliği, kolay kullanımı ile bayan sürücülerin gözdesi konumunda olmuştur. Ve tamamen yenilenen modeli ile bu gözdelik daha da artmış bulunmakta. Otomobilin uzaktan duruşu bile o kadar sevimli ki içine girdiğiniz zaman yüzünüzde bir gülümseme oluyor. Yepyeni tasarım anlayışı daha sportif daha şık ve daha dikkat çekici bir hale getirmiş.

Dış tasarım

Markanın A segmentin konumunda bulunan Citroen C1 kısa zaman önce makyajlandı ve eksikleri giderilerek daha modern bir hal aldı. Makyaj gerçekten yaramış bunu söylemek lazım. Kendi segmentinde için ortalamanın üstünde olan C1, ön taraftan bakıldığında sevimli ama biraz da hırçın bir otomobille karşılaşıyorsunuz, büyük bir tampon ve dikey LED gündüz lambaları, tamponun üst kısmında çift mercekli büyük yuvarlak ön lambalar, orta kısımda marka logolu panjur, kaput ve yan çamurluklara doğru kıvrımda sinyal lambaları ile ön kısım tamamlanmış. Yan ve üst bölümde ayna ile kumaş tavan yapısı göz alıcı kırmızı renklerin kombine edilmesi sayesinde otomobil sportif yönünü ortaya koymuş. Arka kısımda ise kırmızı zeminli stop lambaları ve marka logosu ile keyifli bir otomobil ortaya çıkmış.

Citroen C1 Test

İç Tasarım

Otomobilin kapısını açıp içine geçtiğiniz zaman gayet ferah bir iç mekan sizi karşılıyor, bunda en önemli etken çift renkli iç trimler, piano black kaplamalar ve döşemeler ile açılabilir versiyon Airscape, çift renkli gövde yapısına sahip tavan opsiyon. Açılır tavan çok büyük rahatlık katmasına rağmen arka koltukta oturan yolcu için biraz rahatsızlık olabiliyor. Konsolun yerleşimi çok pratik ve tuşların kullanımı kolay, ayrıca konsol gerçekten kaliteli plastikten üretilmiş.

İç mekanda Fransız kültürünün dolu donanımını şık tasarım öğeleri ile birleşmiş görüyoruz. Özellikle direksiyon tasarımını ve ekranın konumunu çok beğendim. Koltuklar konforlu bir sürüş sunuyor ve vücudunuz güzel bir şekilde kavrıyorlar. Aslında küçük gözüken büyük bir otomobil C1. Ana ünitenin kullanımı kolay olmakla beraber gösterge panelinin ortasındaki 7 inçlik renkli dokunmatik ekran kullanıcıların araç bilgisayarı ve tüm medya işlevlerini (telefon, ses işlevleri) kontrol etmesine izin veriyor.

Citroen C1 Airscape Test_Otomobiltutkunu_Citroën_C1_Airscape_BayraktarOtomotiv_C1Test

Test aracımızda bulunan Mirror Screen, Androit ve İOS işlemcileri destekleyen bu sistem sayesinde telefonunuzun ekranını buraya yansıtarak mobil cihazınızın birçok uygulamasını kullanabiliyorsunuz. Ses sistemi daha başarılı olmalıydı ama A sınıfı bir otomobil için gayet tatminkar. Görüş açıları gayet rahat ama ufak bir kör nokta sorunumuz var, kabin içine alınan yol sesi ve rüzgar sesi ise gayet az, motor sesi ise ETG şanzımanın yüksek devir çevirmesinden dolayı genellikle bizimle beraber. Alışkın olduğumuz kadran yapısı çok rahat kullanımlı ve geceleri aydınlatması çok hoş geliyor. Kullanılan tüm kontrol tuşlarının kullanımı rahat ve kaliteli üretilmişler. C1 de bulunan ön yan perde airbag ile güvenlik ön planda tutulmuş. Citroen C1, A sınıfı bir otomobil olmasına karşın geniş kullanım alanları da sunuyor. C1’in 196 litrelik bagaj hacmi ve çeşitli saklama bölmeleri ailelerin kullanımı için küçük otomobil segmentindeki araçlardan beklenmeyecek seviyede kolaylık sağlıyor.

”O içinde bulunduğu küçük sınıfın bir üyesi olsa bile, gerek iç hacim olarak, gerekse dıştan baktığınızda gayet büyük gözüküyor ve hissettiriyor”

Citroen C1 Airscape Test_Otomobiltutkunu_Citroën_C1_Airscape_BayraktarOtomotiv

Citroen C1, 1.0 litrelik 68 beygir gücünde 4800 d/d’de 95 Nm tork üreten atmosferik bir motora sahip. Bu motor yazıldığından daha tok ve güçlü, beklediğimden daha istekli ivmeleniyor ve tatlı homurtular çıkarıyor. Zaten 3 silindirli motorların sesini gerçekten çok severim ve C1 bu konuda beni tatmin etti. Bu motora “ETG” adı verdikleri 5 ileri bir şanzıman eşlik etmekte. Şanzıman motorun istekli devirlenmesine yardımcı ve görevini güzel yerine getiriyor. Yalnız vites geçişlerindeki süre biraz fazla. Ama performans amaçlı kullanılmadığından dolayı her hangi bir sıkıntı yaratmıyor. Direksiyon simidinin arka kısmında bulunan vites değiştirme kulakçıklarının çok şık durduğunu itiraf etmeliyim ve malzeme kalitesi çok üst düzey.

Ses yalıtımı başarılı. Yol sesi ve rüzgar sesi konusunda yalıtım gayet iyi, motor sesini de yüksek devirlerde alıyorsunuz malum 3 silindirli bir motora sahip C1, ama ben rahatsız olmadım. Otomobilin süspansiyon sistemi yolda karşısına çıkan her şeyi absorbe etmekte başarılı, konfor konusunda iddaalı bir araçla karşı karşıyayız. Aynı zaman da yol tutuşundan ödün vermiyor ve virajlarda gayet stabil. Fren pedalına ayağınız gittiğiniz zaman ise asfalt sevgisi ile ünlü Fransız bir otomobili kendini gösteriyor, frenler gerçekten güven kaynağı ve otomobili anında yere yapıştırıyor. Direksiyon sistemine özellikle değinmek istiyorum. Otomobilin direksiyonun dönüşlerden sonra kendisini toplaması çok başarılı, avucunuzun arasında kayan direksiyon simidini izlerken otomobil kendi yolunu bulmuş oluyor. Sürüş hissiyatı ve hafiflik ile tokluk arasında kalan direksiyon çok güzel.

Citroen C1 Airscape Test_Otomobiltutkunu_Citroën_C1_Airscape_BayraktarOtomotiv_Zarakaol_C1Test

Performans, Konfor, Yol Tutuş

O içinde bulunduğu küçük sınıfın bir üyesi olsa bile, gerek iç hacim olarak, gerekse dıştan baktığınızda gayet büyük gözüken ve hissettiren Citroen C1, Euro5, 68 hp beygir güçlü motora sahip Citroen C1 1.0 aracımızın performans değerlerini yorumlarsak; 0’dan 100 km’ye 14,6 saniyede çıkabiliyor ve saatte en fazla 157 km/h hız yapma özelliği bulunuyor, 998 litre 68 Hp 95.5 Nm tork üreten yeni nesil motor, tam otomatik şanzımanla kombine edilmiş. Bu kuvvet değerlerine rağmen gidişi gayet tatminkar itiraf etmeliyim açıkcası motor sesi de çok tatlı 3 silindirli olmasından dolayı. Ayağınızı gaza dokundurduğunuz andan itibaren araç güzel bir şekilde yola koyuluyor. Eğer biraz güce ihtiyacınız varsa vitesi direksiyonun arkasında konumlandırlmış olan vites değiştirme kulakçıkları aracılığı ile kumanda edip hızlanma sürenizi azaltmanıza imkan tanıyor ve otomobil elindeki tüm gücü size sunuyor. C1 yokuş kalkış desteği sayesinde, yokuşlarda kesinlikle geriye kaçırma yapmamakta. Boyutlarını da düşünürsek keyifli dakikalar yaşayabiliyorsunuz.

Ekonomik yakıt tüketim sürüşü sağlayan C1 şehir içinde 100 km’de 5.0 Lt ortalama tüketimi ile yakıt tasarrufunun ideal dengesini sunuyor. 95.5 Nm tork üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı ekonomik tüketim değerleri. Şehir içinde 5.0 litre, şehir dışında ise 3.8 litre tüketirken yeni nesil 3 silindirli benzinli motorun sessiz çalışma karakteri de ayrı bir özellik kazandırıyor. Kullanımı gerçekten rahat olan C1’in frenleri de bir o kadar başarılı. Pedala yaptığını en ufak darbeyi bile hissediyorsunuz ve araç anında yavaşlıyor. Süspansiyonlar konforlu ve stabil bir sürüşe olanak sağlıyor. Yolun engebelerini de elinden geldiği kadar absorbe edebiliyor. Şehir içi trafiği ve otoyol da 110-120 km süratlerde klimamız tam açık şekilde gerçekleştirdiğimiz sürüşlerde otomobil ortalama  4.8 lt/100 km gibi bir değer elde ettik. Trafiksiz ve daha düşük süratlerde bu ortalama 4 litre düzeylerine kolaylıkla inecektir.

Yazımın başında bayan okuyucularımıza seslendim ama erkekler tarafından da ilgi görecektir yeni Citroen C1 çünkü çok kolay bir sürüş sunan otomobil, boyutları sayesinde sıkışık trafikte rahat kullanım ve kolay park etme rahatlığı, donanım konusunda da gayet cüretkar. Bu tatlı otomobil ile bir test sürüşüne çıkın ve karar verin.

Citroen C1 Airscape Test_Otomobiltutkunu_Citroën_C1_Airscape_BayraktarOtomotiv_C1Test_C1Haber

Citroen C1 1.0 VTi 68 AIRSCAPE Teknik Özellikler

Motor özellikleri: 998 litre 3 silindir

Maks. çıkış/bg/devir : 6000 dev/dak’da 68 bg

Maks. tork/devir : 4800 dev/dak’da 95.5 Nm

Son hız: 157 km

Hızlanma 0-100 km/sa: 14,6 sn

Yakıt tüketimi (şehir içi) 5,0 lt/100 km

Yakıt tüketimi (şehir dışı) 3,8 lt/100 km

Yakıt tüketimi (kombine) 4,2 lt/100 km

CO2 emisyonu : 97 gr/km

Citroen C1 Airscape Test_Otomobiltutkunu_Citroën_C1_Airscape

Fotoğraflar: Onur Ozan Sarıkaya