Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörlüğünü üstlendiği BMW’nin elektrikli mobilite alanındaki amiral gemisi BMW iX, xDrive40 modelini bu günlerde deneyimleme imkanı buldum.

Dış Tasarım
Tamamen elektrikli BMW iX’in sade ve güçlü çizgileri otomobilin modern görünümüne katkıda bulunurken, BMW İ detayları ise markanın yüzdeyüz elektrikli ilk SAV’ı olmasının ayrıcalığını vurguluyor. BMW İX’e özel kapalı böbrek ızgaralarının kafese benzer yapısı ve yatay olarak düzenlenen parçaları ön tasarımda dikkatleri çekiyor. BMW’de şimdiye kadar takılan en ince LED far olma özelliğini taşırken Coupe tasarımlarda olduğu gibi çerçevesiz yan camlar aracın sportif karakterini vurguluyor, kendine has özellikleri arasında, hem enerji tüketimini azaltmaya hem de menzili artırmaya yardımcı olan aerodinamik ön bölüm ve tavan tasarımı yer alıyor. Ön tarafta bulunan hava girişleri, havayı aracın yanlarından arkaya doğru yönlendiriyor. Böylece aracın yan taraflarında hava akışını azaltan bir hava perdesi oluşturuyor. Arkaya doğru eğimli tavan tasarımı sayesinde 0.25’lik oldukça iyi bir sürtünme katsayısına sahip, Ayrıca, 20 inçlik aerodinamik jantlar ve diğer ek parçalar ise özel tasarım dilinin tutarlı bir şekilde arka bölüme de aktarılmasına olanak sağlıyor.

İç Tasarım
Kabindeki BMW İ kapı eşik kaplamaları gibi bağımsız detaylar ve standart olarak sunulan ön ayarlı BMW i mavi ortam aydınlatması, BMW iX3’e modern ve şık bir atmosfer oluşturuyor. Konsolun merkezinde yer alan BMW iX ambleminin yanı sıra, kontrol ekranındaki göstergeler ve kadranlar, modelin özel ve benzersiz görünümüne vurgu yapıyor. BMW Kavisli ekranı iX’in tamamen dijital ortamı için merkezi ekran ve kontrol ögesi işlevi görüyor. 12,3 inç boyutundaki bilgi ekranı, 14,9 inçlik kontrol ekranı ile birleşerek ön konsolda tek bir birim halini alıyor. 40:20:40 oranında katlanabilen koltuklar sayesinde BMW İX ferah bir iç mekan sunuyor, 500 litrelik bagaj hacmi, koltuklar katlandığında 1.750 litreye kadar çıkıyor. Konser salonunda olduğunuzu hissettiren Harman Kardon ses sistemi teknolojiye çok düşkünlerin vazgeçilmezi diyebilirim.

Performans
BMW iX xDrive40 lityum iyon pili, 76.6 kWh enerji kapasitesine sahip elektrikli 4 tekerlekten çekiş sistemi ile BMW iX’in güç ünitesi 326 bg maksimum güç ve 400 Nm maksimum tork üreterek BMW genlerine yakışır bir performans ortaya koyuyor. Bu yüksek güç çıkışı BMW iX, 6.1 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaştırabiliyor. Üstün çekiş gücü ve maksimum verimliliğiyle BMW iX, efsane BMW sürüş keyfini doruklarda yaşatıyor. BMW’nin şimdiye kadar kullandığı en yüksek voltaj ve depolama kapasitesine sahip pil hücresi teknolojisiyle BMW iX, WLTP kriterlerine göre 425 kilometre, NEDC test kriterlerine göre ise 520 kilometrelik bir menzil sunuyor. Beşinci nesil eDrive teknolojisine sahip BMW iX, yalnızca 31 dakikada WLTP kriterlerine göre yaklaşık yüzde 80’lik şarj kapasitesine ulaşıyor. BMW İX için 8 yıl veya 160.000 km’ye kadar batarya garantisi sunuyor. Sonuç olarak BMW iX’ü ilk fırsatta size en yakın BorusanOto bayisine giderek aracı incelemenizde hatta test sürüşüne çıkmanızda fayda görüyorum.