BMW i ile üç yıl, üç yıllık yenilik, üç yıllık bütünsel sürdürülebilir mobilite: Kasım 2013’teki sunumundan bu yana BMW i, BMW Group’un teknoloji öncüsü olmanın yanı sıra yollara çıkardığı her bir otomobille şirketin yenilikçi gücünün ve geleceğe dair vizyonunun simgesi oldu.

bmw-i8_otomobiltutkunu

Bugün bunu daha net bir biçimde görüyoruz. BMW Group dünya çapında müşterilerine 100.000’den fazla tamamen elektrikli ve plug-in hybrid otomobilin teslimatını gerçekleştirdi. Yalnızca BMW i3 60.000 adedin üzerinde bir rakama ulaşarak premium compact otomobil segmentindeki en başarılı elektrikli otomobil oldu. Bu arada BMW i8 2014 yılının ortalarından itibaren teslimatı yapılan 10.000’in üzerinde otomobille elektrikli spor otomobiller arasında birinci sıraya yerleşti. Ek olarak, bugün BMW iPerformance olarak bilinen etiketin altında bu tarihe kadar yaklaşık 30.000 plug-in hybrid otomobil de satıldı. Tüm bunlar BMW i teknolojisinin geniş bir yelpazede başarılı şekilde aktarıldığını yansıtıyor.

BMW AG Yönetim Kurulu Başkanı Harald Krüger şunları söylüyor, “BMW i yenilikçilik açısından öncülük yapmayı sürdürecek ve BMW Group için çığır açan teknolojiler üretmeyi sürdürecek. Elektrikli motorlar söz konusu olduğunda bu teknoloji transferini yollara çıkarmayı başarıyla gerçekleştirdik. Hedefimizdeki bir sonraki teknolojik ilerleme BMW iNEXT’in yeni bir ölçüt oluşturacağı otomatik sürüş olacak.”

BMW i markasını oluşturarak, ayrı bir otomobil mimarisi ve elektrik gücüne yönelik olarak BMW eDrive teknolojisini geliştirmeyi tercih eden BMW Group bireysel, sürdürülebilir mobilite alanında bir öncü haline geldi.

Şehir içinde yerel emisyonsuz mobiliteye yönelik olarak tasarlanan BMW i3 ve geleceğe odaklı plug-in hybrid otomobil BMW i8 modellerinin ikisi de Eşsiz Sürüş Keyfini, kaynak açısından verimli yöntemler ve malzemeler dahil olmak üzere tutarlı şekilde sürdürülebilirliğe yönelik premium bir karakterle birleştiriyor. Bu aynı zamanda yeni bir müşteri grubunu da kendisine çekiyor. BMW i3 müşterilerinin dünya çapında yüzde 80’den fazlası ilk kez BMW satın alıyor.

Sonuç olarak BMW Group şimdi BMW i3 gibi yalnızca elektrik enerjisiyle çalışan veya yanmalı motorla elektrikli motoru bir araya getiren plug-in hybrid şeklinde yedi model sunuyor. Gelecek yıllarda bunları 2017’de sunulacak olan MINI Countryman plug-in hybrid gibi daha birçok model izleyecek. Üstelik plug-in hybrid motorlu BMW i8 spor otomobilin yeni bir modeli de 2018 yılında üstü açık BMW i8 Roadster olarak sunulacak. Daha ileriye bakıldığında portföy 2019 yılında tamamen elektrikle çalışan MINI ve 2020’de tamamen elektrikle çalışan BMW X3 ile genişletilecek. Yeni on yılın başında elektrik motorlu bir diğer daha büyük BMW i modeli BMW iNEXT boy gösterecek. Bu son derece yenilikçi model yenilik açısından yeni bir lider ve BMW i’nin öncüsü olacak.