Haber kanalımıza bu günlerde konuk ettiğimiz BMW markasının en çok tercih edilen yeni 520i modeli oldu, bu haberimizde BMW 520i 1597 cc 170 hp, M donanım paketli modeli detaylandıracağız.
BMW 520i Test 2018_BorusanOtomotiv_BMW520i Test_BMW M 2018

Dış Tasarım
Otomobil, bildiğiniz üzere, dış kabuğunu yeniledi ve ön-arka tampon tasarımları tamamen yeniden dizayn edilerek krom detaylar da eklenerek görünüm biraz daha ağırlaştırıldı. Far ve stop grupları yenilenerek daha modern daha yenilikçi bir görünüm elde edilen otomobilin yan taraflarında ise; sinyaller aynalara alınarak, sinyallerin bulunduğu yere krom bir aksesuar olarak donanım seviyesi eklendi. Ön çamurluklara rüzgar direncine katkıda bulunması amacı ile hava girişleri yapıldı. Ön taraftan baktığımızda heybetli bir burun sunan otomobil, BMW markasının bir klasiği olan çift böbrekli ızgarası ve marka ile özdeşleşmiş su damlası formlu çift yuvarlak farlarıyla gerçekten çok zengin ve iddialı bir bakışa sahip. Arkada “L” şeklindeki stoplar yine bir BMW klasiği olarak karşımızda bulunuyor. Yalnız itiraf etmeliyim ki soğuk havalarda ilk çalıştırma esnasında arka her iki yanlarda bulunan eksozlardan çıkan ısı buharı heyecan uyandırıyor desem yeridir. Yan tarafta ise cam çerçevelerindeki krom kaplamalar, lüks algısını artırıyor.

BMW 520i M Test 2018_HarmanKardon_BorusanOtomotiv

İç Tasarım
BMW 520i test otomobilimiz “M” donanıma sahipti. Ve otomobilin iç kısmında kullanılan renk kombinasyonu o kadar başarılı ve uyumlu ki, kapıları açtığınız anda içiniz ferahlıyor. M direksiyon tasarımı, kadranda M logoları heyecan verici sürüş odaklı bir otomobil olduğunu fark ettiriyor.  Koltuk döşemelerinde kullanılan açık renk, kapı içlerinde ve torpidoda devam ediyor. Buna ek olarak göğüslükte kullanılan ahşap kaplamanın kalitesi, tonu ve parlaklığı lüks hissini pekiştirirken, köşe detaylarda kullanılan krom kaplamalar çok başarılı. Otomobilin iç aksamında kullanılan plastik kusursuz, kapı içlerinde dahi yumuşak plastik mevcut. Ve kullanılan tüm kontrol elemanları kaliteyi hissettiriyor. Otomobilin ses yalıtımı çok başarılı, ne motor ne yol sesi alıyorsunuz. Otoyol kullanımında çok hafif bir rüzgar sesi mevcut test aracımız kış lastikli olduğu için ama rahatsız etmiyor. Yeni nesil medya bilgi  ekranı orta konsolda bulunan BMW iDrive kontrol sistemi üzerinden aracın anlık sürüş bilgilerini, navigasyon, yakıt tüketim, sürüş mesafenizi, yeni eklenen uzaktan ekrana dokunmadan parmak okuyucu ile de kumanda edebiliyorsunuz. Konser salonunda olduğunuzu hissettiren Harman Kardon ses sistemi teknolojiye çok düşkünlerin vazgeçilmezi diyebilirim.

BMW 520i Test 2018_HarmanKardon_BorusanOtomotiv_BMW520i Test_BMW M 2018

Performans
Bu otomobilin bizleri ilgilendiren en büyük özelliği ise 1.6 lt’lik 170 Bg güç ve 250 Nm’Lik tork üreten, vergi ve yakıt avantajına sahip bir motor ile donatılmış olması. BMW mühendislerinin, bu otomobili, ülkemizdeki vergi şartlarının ağırlığını hafifletip bir nebze olsun satışlarını daha da arttırmak için geliştirdikleri ortada. Başlangıç fiyatı yaklaşık 300.000 TL’lik fiyat etiketine sahip otomobil, 520d modelinin 428.000 TL’lik fiyatı karşısında gerçekten çok avantajlı ve cazip konumda bulunuyor. Şu an; hepinizin “tamam hadi artık motor özeliklerine gelelim, küçük motor bu kocaman Alman konfor abidesini taşıyor mu?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Sizlere direkt bir cevap vereyim; “kesinlikle evet” okurlarım; bu ufak dediğimiz, güçsüz dediğimiz motor, 1700 kg’lık Alman dostumuzu gerçekten rahatlıkla taşımakta ve bu sırada gayet makul tüketim değerleri sunarak yüzümüzü güldürmekte. Aynı zamanda otomobilin yüksek sürat isteği ve anlık performans tepkileri yine gayet başarılı. Şunu unutmamak lazım ki, BMW markasını ilk düşündüğümüzde aklımıza sportiflik gelmekte ve bunu tüm modellerinde görmekteyiz. 1.6 lt’lik Twinpower teknolojisine sahip motor, 170 Hp güç üretirken, 250 Nm torkunu da geniş bir bantta bizlere sunuyor. Sakin sürüşlerde uyumlu, yumuşak tepkiler verirken motor, biraz daha sportiflik beklediğimiz anlarda ise gayet hırçın bir hale bürünüyor ve keyif veriyor. Motorun büyük başarısının arkasında duran 8 ileri Steptronik şanzımanın başarısı tartışılmaz. Şanzıman tepkileri o kadar akıcı ki geçişleri hissettirmediği gibi her vites atışında, motor devrini torkun yüksek olduğu bir bantta tutuyor ve otomobil her an istekli bir şekilde devam ediyor yoluna.

BMW 520i Test 2018_HarmanKardon_BorusanOtomotiv_BMW520i Test

SPORTİF SÜRÜŞ

Motorun ve şanzımanın mükemmel uyumundan sonra, otomobilin sürüş dinamikleri devreye giriyor. BMW markasının her otomobilde bizlere sunduğu sürüş modları, 520i’de de sunulmakta. Peki bunlar neler? Eco Pro, Comfort, Sport modları, bir tuş ile elimizin altında bulunuyor. Modların özelliklerinden önce, otomobilin gösterge paneli tasarımına değinmek istiyorum. Sevgili okurlarım, bu otomobilde en çok beğendiğim, gözlerimi bir an ayırmak istemediğim yer olan göstergelerin tasarımı gerçekten baştan çıkarıcı ve etkileyici. Her sürüş moduna göre sunduğu efektler ve tasarımı değişen, “C” biçimli çerçevelerle süslenmiş göstergeler harika gözükmekte ve sunduğu teknoloji çok etkileyici. Şimdi sürüş modlarında tek tek açıklayacağım göstergelerdeki değişimleri.BMW 520i Test 2018_BorusanOtomotiv_BMW520i Test_EfficientDynamics_BMW520i Yakıt Tuketimi_BMW520 2017_BMW520 2018_BorusanOto_Sport_Comfort_ECOPRO

Sürüş modları bizlere neler sunuyor?

ECO PRO

Bu mod, otomobilin en beğendiğim özelliği olan göstergeler tamamen açık mavi bir renk alıyor ve renk ve tasarım olarak gerçekten ekonomiyi aşılıyor. Hız bölümünde sürat 120 km ile sınırlı gözüküyor, bu sınırı maksimum 130 km yapacak şekilde ayarlayabiliyoruz. Sürat yapmak isterseniz, kadranın devamı da gözüküyor, ama gaz tepkisi net olmadığı için  süratinizi  tekrar düşürmenizi sağlıyor. Sağ taraftaki devir saatinde ise sadece mavi bir şerit ve yelken teknolojisinin devreye girdiğini gösteren “charge power” bölümü yer alıyor. Motoru gereksiz yere yüksek devirlere çıkardığınızda, hız göstergesinde uyarı beliriyor. Ve ekonomik sürüşe uzun süre devam edilirse akü bataryası dolup size menzil olarak geri dönüşü oluyor, Charge yani yelken teknolojisi bu modu anlatırken yelken teknolojisini de sizlere açıklamak istiyorum sevgili okurlarım. Bu teknoloji otomobilin motoru ile şanzıman arasındaki mekanik bağlantıyı tamamen keserek aracın kendi ağırlığıyla, motor freni (dekompresyon) olmadan akmasını sağlıyor; bu da hızı korumak için ayağı sürekli gazda tutma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Otomobilin 1605 kg’lık ağırlığının sağladığı atalet ve başarılı aerodinami sayesinde, bu akış oldukça uzun sürüyor. Direksiyon tepkilerinin çok daha ağır ve gaz pedalının tepkilerinin gecikmeli olduğu bu mod, tamamen tasarruf amaçlı.

BMW 520i Test 2018_BorusanOtomotiv_BMW520i Test_EfficientDynamics_BMW520i Yakıt Tuketimi_BMW 520 2017_BMW 520 2018_BorusanOto_Sport_Comfort_ECOPRO

COMFORT

Konsoldaki tuş ile yönettiğimiz sürüş modlarından bir diğeri ise comfort modu. Bu moda geçtiğimiz anda gaz tepkilerine biraz canlanma, direksiyonda hissiyat artışı hissediyoruz ve göstergeler klasik / sıradan bir görünüme kavuşuyor. Bu klasik görünümün altında ufak detaylar saklı tabii ki. Örneğin; hız ve motor devir göstergelerinde, ibrelerin gösterdiği rakamlar büyüyerek daha fazla göz önüne getiriliyor. Eco pro moduna göre, bilindik BMW sürüş hissini daha fazla yaşatan Comfort modu, konforla ekonomiyi birarada sunuyor.

SPORT

İşte, biz otomobil tutkunları için en zevkli moda geldik. Tuşa bastığımız anda gösterge panelindeki her şey kıpkırmızı oluyor, gaz tepkileri keskinleşiyor, şanzıman daha yüksek devirlerde vites büyütmeye başlıyor, aynı anda direksiyon tepkilerindeki tokluğu hissediyorsunuz. Hız göstergesinde sadece rakkam yazarken, göstergenin ortasında rakkam olarak süratinizi görüyorsunuz. Gayet büyük bir cüsseye sahip olan otomobil, bu modda bir anda sportif bir araç haline geliyor. Ama beklentilerinizi yüksek tutmayın, çünkü öncelik hala konforlu bir sürüş, manuel sürüşe geçtiğinizde ise sağ tarafında ki kadranın içinde S ile hangi viteste olduğunuzu fark ediyorsunuz.  Sonuç olarak; Teknolojinin doruklarını içinde barındıran otomobil sizlere uzun yıllar eşlik edebilecek bir kapasiteye sahip sevgili okurlarım. Bu fiyat avantajı sayesinde opsiyon listesine bir göz atıp aracınızı biraz daha özel hale getirerek aldığınız zevki kat kat arttırmak sizin elinizde, ilk fırsatta Borusan Oto Avcılar, İstinye ve daha bir çok bölgede bulunan yetkili satıcısına gidip bu aracı daha detaylı incelemenizde fayda görüyorum.

BMW 520i Test 2018_BorusanOtomotiv_BMW520i Test_Bimmer 520i_Otomobiltutkunu