Haber kanalımıza bu günler de spor bir Coupé otomobili tanımlayan daha fazla duygusallık ve daha fazla performans isteyen ancak otomobillerinin günlük kullanımdaki rahatlığından vazgeçmek istemeyen, olağanüstü motor gücünü mükemmel dinamiklere dönüştürmek söz konusu olduğunda uzun yıllara dayanan motor sporları deneyimine sahip BMW markasının 218i Coupe modelini konuk ettik, bu yazımızda siz değerli takipçilerimize bizlere keyif veren bu modeli detaylandıracağız.

BMW 218i Coupe Test Otomobiltutkunu

Bir BMW’nin, her zaman olduğu gibi en büyük özelliği onu kullananı ayrıcalıklı hissettirmesi. İsteseniz de istemeseniz de tüm dikkatinizi ona yönlendiriyorsunuz. Sürücü odaklı tasarımları ile ön plana çıkan 218i Coupe, sürücüsüne sunduğu eşsiz özellikleri ile zorlanmadan beğeni kazanıyor, keyif veren yapısı son derece iddialı bir sürüş pozisyonu ile birleşiyor. Bir BMW kullanıyorsanız aklınızı serbest bırakmaya hazır olun isteseniz bile aklınıza farklı bir şeyler getirmeniz çok da mümkün görünmüyor.

Dış tasarımBMW 2 M Coupe Test

BMW 2 Serisi Coupé ilk çıktığı günlerden beri oldukça dikkat çeken bir tasarımı var. Araç önden ve yandan gerçekten çok şık, kaslı, spor ve zengin bir duruşa sahip. Tasarımı hayli iddialı olan otomobilde dış tasarım olarak en çok dikkat çeken yer kısmı aracın ön kısmında bulunan motor kapağı sportif kıvrımlara sahip, kısa ön ve arka çıkıntılar ile ön tamponun köşeleri, hava girişi ağızlarının bulunduğu bölümlerde daha geniş bir yüzeye ve hava akışını kolaylaştıran ve daha etkin bir biçimde yönlendiren yeni ön tampon tasarımı ile bütünleşen LED gündüz lambalarına ile yeni yüksek yoğunluklu bi-xenon ön far yapısı ve fark edilmeyi sağlayan aynı zamanda insanı kışkırtan ön bakışları BMW ile özdeşleşip kişiye değişik fark hissettiren dokuz dikey çubuklu böbrek ızgaraları ile hemen dikkatleri üzerine topluyor. Marka’nın kendine has far yapısı, geniş ızgara ve BMW amblemi çok uzaklardan bile fark ediliyor.BMW 2

Yan profilden otomobile baktığımızda ise ön çamurluklardan başlayan çarpıcı karakter çizgisi Coupe hissini devam ettiren mükemmel orantılar, zarif direksiz yan camlar sport ve dikkat çekici bir görünüme sahip yapısında genişletilmiş, yükselen çizgiler, otomobile güçlendirilmiş dinamik bir karakter kazandırarak otomobili görsel olarak çok daha uzun ve dikkat çekici gösterirken sahip olduğu akıcı ve keskin hatlar, dinamik ve sportif bir karakteri ortaya çıkarıyor, arka bölümde ise keskin yatay düzeni BMW 2 Serisi Coupé’nin güçlü karakterini L biçimli kırmızı LED aydınlatma şeritleriyle çarpıcı hale gelen geniş stop lambaları, bagaj kapağı üzerindeki spoyler kenarı ile görsel görünüme ek olarak yüksek hızlarda yükselmeyi azaltarak aracın hem yapısının hem de mükemmel sürüş keyfi için tasarlanmış olduğunu ifade ediyor.

BMW 218i Coupe Test

İç tasarım

Otomobilimiz “ M” donanıma sahip. Ve otomobilin iç kısmında kullanılan renk kombinasyonu o kadar başarılı ve uyumlu ki, kapıları açtığınız anda içiniz ferahlıyor. Koltuk döşemelerinde kullanılan bej renk, kapı içlerinde ve torpidoda devam ediyor. Buna ek olarak göğüslükte kullanılan ahşap kaplamanın kalitesi, tonu ve parlaklığı lüks hissini pekiştirirken, köşe detaylarda kullanılan krom kaplamalar çok başarılı. Otomobilin iç aksamında kullanılan plastik kusursuz, kapı içlerinde dahi yumuşak plastik mevcut. Ve kullanılan tüm kontrol elemanları kaliteyi hissettiriyor. Kabin tasarımı sürücü odaklı, kendini aratan bir kumanda birimi yok her şey elinizin altında iç dizaynı hayranlık uyandırıyor. Kalite ve şıklık test otomobilimizin iç mekanına hakim diyebilirim. Gösterge panelinde tüm versiyonlarda sunulan yüksek çözünürlüklü renkli ekran, şık ve dikkat çekici dekoratif döşemeli ön panel, M paket olarak sunulan deri direksiyon simidi ve joistik vites topuzu, aracın iç atmosferinin sporcu karakterini vurguluyor ve üst seviyede konfor, güvenlik sunuyor. Otomobilin sürüş karakteri ile çok uyumlu bir direksiyon tasarlanmış.

BMW 218i Coupe Test Snow TestM direksiyon simidi üzerinden kesintisiz eğlence için, müzik sistemi ve hız sabitleyici kontrol ediliyor, orta konsolun üst kısmında bulunan iDrive sisteminin ekranından yol bilgisayarı, ConnectedDrive, ses sistemi, araç ayarlarını ve yine orta konsolun sol kısmında bulunanan Eco, Comfort, Sport, Sport+ butonlarından sürüş modlarını düzenleyebiliyorsunuz, ayrıca direksiyonda derinlik ve yükseklik ayarı olması açısından sürüş kalitesini tek dokunuşla harakete geçirebiliyorsunuz. Test aracımız M paket, spor deri koltuklar yan ve baldır desteği sayesinde, peşpeşe girilen virajlarda sürücüsünü yormuyor ve klasik BMW sürüş keyfinden ödün vermiyor, arka koltuklarda diz mesafesi oturan kişiye göre yeterli olsa da baş mesafesi konusunda kesinlikle problem yaşatmıyor.  Klima sistemi hakkında özel bir eleştirim olacak, gerçekten çok etkili çalışıyor. Anında camlardaki buğuyu çözebiliyor, aracı ısıtıp, soğutabiliyor.

BMW 2 Series_M Coupe Test

BMW 218i ses yalıtımı konusunda da çok başarılı. Ne motor ne yol sesi alıyorsunuz. Otoyol kullanımında çok hafif bir rüzgar sesi mevcut, ama rahatsız etmiyor. Bazı zamanlar otomobilin gittiğini dahi hissetmiyorsunuz! Evet bu kadar iddialı bir cümle kurabilirim size. Otomobilin Arnavut kaldırımında bile asfalt konforu sunması inanılmaz. O kadar rahat bir yolculuk sunuyor ki size, koltukların ergonomisinden şikayetçi olmaya başlıyorsunuz. Ses ve titreşim yok denecek kadar minumum düzeyde, gaz tepkileri yumuşak, frenler çok sağlam ama sarsmıyor… Görüş açıları gayet yeterli olan 2 serisinde arka görüş kamerası da bulunmakta ve geriye doğru yapılan hamlelerinizi gayet kolaylaştırmakta. Otomobillerin vazgeçilmezi olan sunroof tabiî ki 2 serisinde de bulunmakta. İç mekanın havadar olmasını sağladığı kadar dıştan görünümü de güzelleştirmekte. İç mekanda yeterli sayıda eşya gözü bulunması, küçük eşyalarınızı koyacak yer arama derdinden kurtulmanızı sağlıyor.

BMW 218i Coupe Test Otomobiltutkunu BorusanOto

Performans

Markanın bünyesindeki MINI’de de kullanılan yeni 1.5 litrelik üç silindirli benzinli motora sahip 136 hp beygir güçlü motoru bulunan BMW 218i Active Tourer’in performans değerlerini değerlendirirsek; 0’dan 100 km’ye 8.9 saniyede çıkabiliyor ve saatte en fazla 210 km/h hız yapma özelliği bulunuyor, 1499 litre 136 beygir 220 nm tork üreten motor, yeni 8 ileri steptronik otomatik vites ve ekonomik yakıt tüketim sürüşü sağlayan ECO sürüş modu ile 100 km’de 5.1 Lt. ortalama tüketimi ile yakıt tasarrufunun ideal dengesini sunuyor. Seri kullanım gerektiği durumlarda gaz pedalına dokunmanız yeterli, hiç bekleme yaşamadan hızlanan 218i bunu sonuna kadar devam ettirerek son hıza 210 km/s ulaşma konusundaki istekliliği ile beğeni topluyor. BMW 218i sınıfının en düşük sürtünme katsayılarından birine sahip olup onu aynı sınıftaki rakiplerinden ayrı kılıyor.BMW 218i Test

BMW motoru, alt devirlerden itibaren kullanıma sunulan yüksek denilebilecek torku ile çekiş gücü ve dinamik yapısı son derece iddialı. Keyif veren karakteri performans konusunda göz doldururken, 220 Nm’lik yüksek tork ve bu torkun alt devirlerden itibaren kullanıma sunuluyor olması otomobilde yüksek bir çekiş gücünün ortaya çıkmasını sağlıyor ve tüm karakteri sürücünün keyif alacağı özellikleri barındırıyor. 1499 litre’lik benzinli motor, rakiplerdeki bu hacimdeki motorlar arasında en iddialı olanlardan biri. Alt devirlerde verdiği performansla sınıfındaki motorlar arasında en çok dikkatimi çeken otomobillerden birisi oldu. Elbette 8 ileri otomatik şanzımanın sürüş keyfine kattığı olumlu etkiyi de unutmamak gerekiyor. 8 ileri otomatik şanzımanın çalışma karakterini çok beğendim. Motor çok sessiz, spor moda aldığınızda ise yüksek devirlerde tatlı bir sesle varlığını belli ediyor ve hız ibresi kesintisiz olarak yükselişe geçiyor. Otomobil ona sahip olmakla yetmeyeceğini önemli olan onu kullanabilmek hissini uyandırıyor, onunla yapılan sürüş zamanlarında yapılan her km de yetenekleri ortaya çıkıyor.

BMW 218i Coupe Test Snow Test_ M Coupe

BMW 218i Coupe, önceki modelleri gibi, oldukça kapsamlı bir BMW EfficientDynamics paketini standart olarak barındırıyor. Bu daha iyi bir çevresel performans için hem düz sürüş modu hem de otomatik viteslerde otomatik Start/Stop işlevini ve sürüş deneyimi düğmesiyle (standart) etkinleştirilen ECO PRO modunu da içeriyor. BMW 2 CoupeECO PRO modu, verimli bir sürüş tarzı elde etmeniz için geliştirilmiş. Sürüş deneyimi düğmesini kullanarak düşük tüketim modunu seçtiğinizde, sistem harekete geçer ve sürüş stilinize bağlı olarak yakıt tüketimini azaltmanıza olanak sağlıyor. Hangi tasarruf potansiyellerinin uygulamaya konacağına sürücü olarak siz karar verirsiniz. ECO PRO ipuçlarının uygulanması, yakıt tüketiminin %20’ye kadar azaltılmasını mümkün kılıyor. Araç içi bilgisayardaki ilave menzil, o anda aracınızı fazladan kaç kilometre daha sürebileceğinizi size tam olarak gösteriyor.

BMW 2 Serisi’nin isteğe bağlı sürücü destek ve mobilite hizmetleri paketi olan ConnectedDrive da bu segmentte benzersiz. BMW 218i Coupe bir otomobilin ne kadar ekonomik ve çevre dostu olabileceğini gösteriyor. Otomatik start/stop fonksiyonu araca, akıllı ve etkili teknoloji olarak yansıyor. Bu fonksiyon, sürücü fren yaptığında ve aracın hızı 5 km/saat’in altına düştüğünde, aracın motorunu otomatik olarak durduruyor ve o anda yakıt tasarrufu başlıyor.BMW 2 Series Sürücü fren pedalından ayağını çektiği anda ise motor hiç vakit kaybetmeden yeniden çalışıyor. Böylelikle yolculuk performans ve konfordan ödün vermeden trafik durumuna göre şehiriçi trafiğinde % 20′ ye, ortalamada ise % 8’ e kadar daha az yakıt tüketimi sağlayarak yola devam ediyor. Daha düşük yakıt tüketimi daha düşük CO2 emisyonuna sebep oluyor ve CO2 emisyonu 100 g/km’nin altına düşüyor. CO2 emisyon oranları ve doğaya salınan zararlı maddelerin miktarı düşüyor. Buraya kadar mekanik kısımlardan konuştum şimdi biraz işi elektroniğe dökelim. Bu çok başarılı motor ve şanzıman ikilisine İdrive sisteminin sunduğu 4 farklı sürüş modu eklenmesiyle BMW mühendisleri 4 farklı karakteri otomobilin altında barındırmaktalar. Eco Pro, Comfort, Sport ve Sport+ modları tek bir tuşla vites kolunun hemen yanında bulunmakta.BMW 2 Series Test Her mod otomobilin farklı özelliklerini ortaya çıkartmakta. Eco pro tüketim açısından en minimalist değerleri sunarken, Comfort modu huzur dolu bir sürüşe yardım ediyor, Sport modunda otomobil adeta bir atlete dönüşmekte iken Sport+ modunda ise sanki sihirli eller bu atlete doping uyguluyor gibi… 4 farklı modun 4 farklı motor, şanzıman, süspansiyon ve direksiyon tepkileri sunması kendinizi daha özel hissetmenize yardımcı olmakla beraber, otomobili her türlü hizmete uygun hale getiriyor. Eco Pro ve Comfort modlarında ilerlerken idrive sisteminden aktif edebildiğimiz “Seyir modu” özelliği ise tamamen tüketimi düşürmeye yarayan harika bir özellik. Bu özellik 50-160 km/sa arasındaki hızlarda sürücünün ayağını gazdan çekmesiyle, aktarma organlarının motordan ayrılması sağlanarak yakıt tüketimi asgari seviyeye indiriliyor ve sadece rüzgârla yol alan yelkenli bir tekne gibi akıcı bir seyir sağlanıyor.

BMW 218i_Coupe

Sonuç olarak; BMW 218i Coupé’yi tercih ettiğiniz andan itibaren lüksü, konforu, kaliteyi hissediyorsunuz kesinlikle. Motoru çalıştırıp ilerlediğiniz zaman ise güç, kuvvet, adrenalin size eşlik ediyor. Kırmızı ışıkta durduğunuzda insanların bakışları, trafikte ilerlerken diğer sürücülerin dikkati. Ödeyeceğiniz her kuruşu sonuna kadar hak eden bu otomobil BMW showroomların da sizleri bekliyor sevgili okurlarım, bu taptaze BMW modelini lütfen inceleyin.

BMW 218i Coupé Teknik ÖzelliklerBMW 218i Coupe

Motor: Silindir hacmi (cm3) 1499

Güç (devir/dak) 4400/136 Hp (bg)

Tork (Nm) 220 (devir/dak) 1250-4300

Azami hız km/sa 210

0-100 km/sa 8.9

Yakıt tüketimi : Şehir dışı (lt/100 km) 4.4, Şehir içi (lt/100 km) 6.2, Ortalama (lt/100 km) 5.1

CO2 emisyonu (gr/km) 118

BMW 218i Coupe

Fotoğraflar: Onur Ozan Sarıkaya