Yepyeni bir otomobil, estetik çekiciliğin ve gücün sembolü BMW, markanın ilklerini büyük bir ihtişamla sunan BMW 218i Active Tourer, nedir bu ilk, BMW tarihinde ilk defa önden çeker bir araç piyasaya sürdü, arkadan itişli otomobiller üreten BMW’de bu araçla yeni bir devir başlamış oldu. Haber kanalımız olarak bu günlerde biz de bu harika aracı test ettik. Bu yazımızda siz değerli takipçilerimize BMW 218i Active Tourer ile yaşamış olduğum izlenimleri paylaşacağım.

BMW 218i Active Tourer

DIŞ TASARIM

BMW 218i Active Tourer marka kimliğini açıkça belli ediyor, ilk bakışta sürekli hareket halinde olmak istediğini açık açık belli ediyor diyebilirim, ön kısımda ayırt edici ikiz yuvarlak farlar ile çevrili ön ucunda hafifçe öne doğru eğimli parlak siyah BMW böbrek ızgara çubukları, modele özgü tampon yan kısımlarında bulunan hava girişleri gibi marka özelliklerini ortaya çıkartmış, özellikle kısa ön çıkıntısı önden çekişli araç için oldukça sıradışı Hofmeister eğimi, aracı saran krom detaylar premium kompakt sınıfta bir araç olduğunu ifade ediyor.

BMW 218i Active Tourer test otomobilimizde genişletilmiş, yükselen çizgiler, otomobile güçlendirilmiş dinamik bir karakter kazandırarak otomobili görsel olarak daha uzun gösteriyor. Bi-xenon far yapısı ile fark edilmeyi sağlayan aynı zamanda insanı kışkırtan ön bakışlara sahip olması onu eşsiz kılıyor. Gündüz sürüş farları ve her iki tarafında gamzeli gülümseyen ifadeli geniş hava girişi 218i’ye ayrı bir dostane ve çekici görünüm katıyor. Arka kısmına baktığımızda ise hava direncini düşüren ve aracın aerodinamisine katkı sağlamak için özel olarak tasarlanmış arka spoyler, mükemmel yol tutuşunu ve klasik BMW sürüş dinamiklerini sağlamak için, hızınız arttıkça otomobilin arkasındaki hava akışını en iyi düzeye getirir. Dikkat çekici Led destekli arka lambalar, orta kısımda ise markanın logosunu, alt kısımda ise krom detayları farkediliyor.

BMW 218i Active Tourer_BorusanOto_Otomobiltutkunu

İÇ TASARIM

Otomobilimiz “ Luxury Line” donanıma sahipti. Ve otomobilin iç kısmında kullanılan renk kombinasyonu o kadar başarılı ve uyumlu ki, kapıları açtığınız anda içiniz ferahlıyor. Koltuk döşemelerinde kullanılan bej renk, kapı içlerinde ve torpidoda devam ediyor. Buna ek olarak göğüslükte kullanılan ahşap kaplamanın kalitesi, tonu ve parlaklığı lüks hissini pekiştirirken, köşe detaylarda kullanılan krom kaplamalar çok başarılı. Otomobilin iç aksamında kullanılan plastik kusursuz, kapı içlerinde dahi yumuşak plastik mevcut. Ve kullanılan tüm kontrol elemanları kaliteyi hissettiriyor.

BMW 218i Active Tourer malzeme kalitesi anlamında aracın dört bölümünde kullanılan her detay şıklık teması üzerine işlenmiş. Yüksek kalitedeki malzeme tercihleri ile donatılmış premium marka konforunu sunuyor, kabin tasarımı sürücü odaklı. Kendini aratan bir kumanda birimi yok her şey elinizin altında iç dizaynı hayranlık uyandırıyor. Kalite ve şıklık test otomobilimizin iç mekanına hakim diyebilirim. Ergonomik koltuklarında gayet konforlu yolculuklar yapılan BMW 218i vücudu çok iyi saran ön koltuklar rahat ergonomik açıdan çok başarılı, arka koltuklar hayli rahat bir diz mesafesine sahip. Arka koltuklarında ise üç kişi rahatlıkla yolculuk yapabilir ve diz mesafesi açısından çok uzun boylu kişiler bile çok rahatça haraket edebilmektedir. Bu açıdan çok iyi düşünülmüş. Geniş panaromik cam tavan aracın içini daha aydınlık kılıyor.

BMW 218i_Active Tourer

BMW 218i Active Tourer test aracmızda ayrıca BMW Head-Up Display ekran direksiyon arkası torpido üst kısmında bize eşlik ediyor, ekranda anlık olarak gözlerinizi yoldan ayırmadan sürüş bilgilerinizi görebiliyorsunuz. Orta konsulda bulunan BMW iDrive kontrol sistemi ile de aracın anlık sürüş bilgilerini, navigasyon, yakıt tüketim, sürüş mesafenizi kumanda edebiliyorsunuz.

Dinamik Sürüş Kontrolü’ne yeni eklenen “Seyir Modu” (CHARGE) Yelken teknolojisi sayesinde, 50-160 km/sa arasındaki hızlarda sürücünün ayağını gazdan çekmesiyle, aktarma organlarının motordan ayrılması sağlanarak yakıt tüketimi asgari seviyeye indiriliyor ve sadece rüzgârla yol alan yelkenli bir tekne gibi akıcı bir seyir sağlanıyor. Gösterge panelinde tüm versiyonlarda sunulan yüksek çözünürlüklü 6.5 inç renkli ekran, şık ve dikkat çekici dekoratif döşemeli yeni ön panel, standart olarak sunulan deri direksiyon simidi ve joistik vites topuzu, aracın iç atmosferinin karakterini vurguluyor ve üst seviyede konfor, güvenlik sunuyor. Spor direksiyon simidi üzerinden kesintisiz eğlence için, müzik sistemi ve LIM sabitleyici kontrol ediliyor, orta konsolun üst kısmında bulunan BMW iDrive kontrol sistemi iDrive ekranından yol bilgisayarı, Navigasyon, ConnectedDrive, ses sistemi, araç ayarlarını ve yine orta konsolun alt kısmında bulunanan Eco, Comfort, Sport butonlarından sürüş modlarını düzenleyebiliyorsunuz, otomatik Start-Stop işlevi, fren enerjisi geri kazanımı, elektrikli direksiyon gibi özellikler ayrıca direksiyonda derinlik ve yükseklik ayarı olması açısından sürüş kalitesini tek dokunuşla harakete geçirebiliyorsunuz. İç mekanda yeterli sayıda eşya gözü bulunması, küçük eşyalarınızı koyacak yer arama derdinden kurtulmanızı sağlıyor. Test otomobilimizin koltuk renkleri ile tam bir görsel şölen sunarken oldukça hakim bir oturma pozisyonuna sahip olan ön ve arka koltukların yapısı vücudu çok iyi sarıyor, 3 parçalı arka koltuk sırtlığı ve haraketli arka koltuklar beklentileri karşılarken araç güvenlik, konfor, çevre uyumu ve kalitede kendi sınıfının standartlarını tanımlıyor.

BMW 218i Active Tourer 2015

BMW 218i Active Tourer test aracımızda bulunan otomatik bagaj kapağı kumandası çok rahatlık, tek dokunuşla bagaj kapağı açılıyor ve tek dokunuşla kapatılıyor, bu sistemin faydalarını yaz günlerinde değil de kış günlerinde büyük kolaylık olduğunu belirtebilirim.

SÜRÜŞ

Motorun ve şanzımanın mükemmel uyumundan sonra, otomobilin sürüş dinamikleri devreye giriyor. BMW markasının her modelinde bizlere sunduğu sürüş modları, 218i’de de sunulmakta. Peki bunlar neler? Eco Pro, Comfort, Sport modları, bir tuş ile elimizin altında bulunuyor.

ECO PRO

Bu modd tamamen tasarruf amaçlı sürüşü kapsıyor, Eco Pro modu, verimli bir sürüş tarzı elde etmeniz için geliştirilmiş. Sürüş deneyimi düğmesini kullanarak düşük tüketim modunu seçtiğinizde, sistem harekete geçer ve sürüş stilinize bağlı olarak yakıt tüketimini azaltmanıza olanak sağlıyor. Hangi tasarruf potansiyellerinin uygulamaya konacağına sürücü olarak siz karar verirsiniz. Eco Pro ipuçlarının uygulanması, yakıt tüketiminin %20’ye kadar azaltılmasını mümkün kılıyor. Araç içi bilgisayardaki ilave menzil, o anda aracınızı fazladan kaç kilometre daha sürebileceğinizi size tam olarak gösteriyor.

COMFORT

Konsoldaki tuş ile yönettiğimiz sürüş modlarından bir diğeri ise Comfort modu. Bu moda geçtiğimiz anda gaz tepkilerine biraz canlanma, direksiyonda hissiyat artışı hissediyoruz, Eco Pro moduna göre, bilindik BMW sürüş hissini daha fazla yaşatan Comfort modu, konforla ekonomiyi birarada sunuyor.

SPORT

İşte, biz otomobil tutkunları için en zevkli moda geldik, gaz tepkileri keskinleşiyor, şanzıman daha yüksek devirlerde vites büyütmeye başlıyor, aynı anda direksiyon tepkilerindeki tokluğu hissediyorsunuz.

BMW 218i_Active_Tourer_BorusanOto_Otomobiltutkunu

BMW 218i Active Tourer’in isteğe bağlı sürücü destek ve mobilite hizmetleri paketi olan ConnectedDrive da bu segmentte benzersiz. Otomatik start/stop fonksiyonu araca, akıllı ve etkili teknoloji olarak yansıyor. Bu fonksiyon, sürücü fren yaptığında ve aracın hızı 5 km/saat’in altına düştüğünde, aracın motorunu otomatik olarak durduruyor ve o anda yakıt tasarrufu başlıyor. Sürücü fren pedalından ayağını çektiği anda ise motor hiç vakit kaybetmeden yeniden çalışıyor. Böylelikle yolculuk performansdan ve konfordan ödün vermeden trafik durumuna göre şehiriçi trafiğinde % 20′ ye, ortalamada ise % 8’ e kadar daha az yakıt tüketimi sağlayarak yola devam ediyor. Daha düşük yakıt tüketimi daha düşük CO2 emisyonuna sebep oluyor ve CO2 emisyonu 100 g/km’nin altına düşüyor. CO2 emisyon oranları ve doğaya salınan zararlı maddelerin miktarı düşüyor. Fren enerjisi geri kazanımı, frene her bastığınızda, son ana kadar kullanılmamış olarak kalan kinetik enerji açığa çıkar, fren yaptığınız veya ayağınızı gaz pedalında kaldırdığınızda üretilen enerjiyi alarak ve onu elektriğe dönüştürerek daha önceden boşa giden bu potansiyelden yararlanır. Bu enerji, aküyü şarj etmek için kullanılır.

Markanın bünyesindeki MINI’de de kullanılan yeni 1.5 litrelik üç silindirli benzinli motora sahip 136 hp beygir güçlü motoru bulunan BMW 218i Active Tourer’in performans değerlerini değerlendirirsek; 0’dan 100 km’ye 9.2 saniyede çıkabiliyor ve saatte en fazla 205 km/h hız yapma özelliği bulunuyor, yeni 1499 litre 136 beygir 220 nm tork üreten motor, yeni 6 ileri steptronik otomatik vites ve ekonomik yakıt tüketim sürüşü sağlayan ECO sürüş modu ile 100 km’de 5.2 Lt. ortalama tüketimi ile yakıt tasarrufunun ideal dengesini sunuyor. Seri kullanım gerektiği durumlarda gaz pedalına dokunmanız yeterli, araç hiç bekleme yaşamadan hızlanan 218i bunu sonuna kadar devam ettirerek son hıza 205 km/s ulaşma konusundaki istekliliği ile beğeni topluyor. BMW 218i sınıfının en düşük sürtünme katsayılarından birine sahip olup onu aynı sınıftaki rakiplerinden ayrı kılıyor.

BMW 218i Test

BMW 218i Active Tourer Teknik Özellikler

Motor: Silindir hacmi (cm3) 1499

Güç (devir/dak) 5000-6000/136 Hp (bg)

Tork (Nm) 220 (devir/dak) 1500-4700

Azami hız km/sa 205

0-100 km/sa 9.2

Yakıt tüketimi : Şehir dışı (lt/100 km) 4.6, Şehir içi (lt/100 km) 6.4, Ortalama (lt/100 km) 5.2

CO2 emisyonu (gr/km) 119

BMW 218i Active Tourer_BorusanOto_Otomobiltutkunu_BMW 218 Test_BMW2_BMW218iTest

Fotoğraflar: Beycan Korkmaz