BMW’nin kompakt segmentteki en yeni temsilcisi BMW 2 Serisi Gran Coupe bu günler de haber yayınımıza konuk oldu.

Dış Tasarım
BMW dinamizmini duygulara hitap eden bir tasarım ile birleştiren, 4 kapılı coupe formu ve sportif sürüş özellikleriyle kendi segmentinde rekabete yeni bir boyut katmaya hazırlanan, BMW 2 Serisi Gran Coupe’nin öne çıkan özellikleri arasında, dinamik olarak gerilmiş siluet, çerçevesiz kapı camları ve bagaj kapağının ortasına kadar uzanan stop lambaları dikkat çekiyor. Markanın bir simgesi haline gelen far tasarımı ve geniş böbrekleri ile bir BMW olduğunu hissettiren BMW 2 Serisi Gran Coupe, standart olarak sunulan LED farları ile dikkat çekici bir ön yüze sahip. 4,526 milimetre uzunluğundaki BMW 2 Serisi Gran Coupe’nin genişliği 1,800 milimetre yüksekliği ise 1,420 milimetre. Sportif tasarımına rağmen 2.670 milimetrelik dingil mesafesi sayesinde iç mekânda da oldukça geniş bir kullanım alanı sunuyor. Ayrıca 430 litrelik bagaj hacmi de geniş yük eşiği sayesinde eşya yükleme sırasında kolaylık sağlıyor.

İç Tasarım
BMW 2 Serisi Gran Coupe, yüksek çözünürlüğe sahip dijital göstergeleri ve sportif direksiyonu ile iç mekanda sunduğu premium hissini en üst seviyeye çıkarıyor. Yüksek kaliteli malzemeler ve yenilikçi detayların buluştuğu geniş iç mekânda, arkadan aydınlatmalı trim şeritleri de altı farklı renk seçeneği ile yarı saydam efektler oluşturarak iç mekândaki atmosferi değiştirmeye yardımcı oluyor. Yenilikçi sürüş destek sistemlerine de yer verilen BMW 2 Serisi Gran Coupe zengin güvenlik özellikleriyle dikkat çekiyor. 70 ila 210 km / s arasında çalışan şerit terk uyarısı’nın yanı sıra; şerit değiştirme uyarı sistemini de içeren sürüş asistanı, arka çarpışma uyarısı ve çapraz trafik uyarısı özelliklerine de sahip. Test aracımız Executive paket olduğu için BMW live cockpit professional, apple carplay, hifi ses sistemi ve kablosuz şarj sistemi gibi donanımlar aracımızda mevcut.

Performans
Bu otomobilin bizleri ilgilendiren en büyük özelliği ise 1.5 lt’lik 140 Bg güç ve 250 Nm’Lik tork üreten, vergi ve yakıt avantajına sahip bir motor ile donatılmış olması. BMW mühendislerinin, bu otomobili, ülkemizdeki vergi şartlarının ağırlığını hafifletip bir nebze olsun satışlarını daha da arttırmak için geliştirdikleri ortada. Test aracımız olan BMW 218i Gran Coupe’deki 1.5 litre hacmindeki benzinli motor 5.2 litreye kadar inen karma yakıt tüketimi ile 140 bg güç ve 220 Nm sunarak 0’dan 100’e 8.7 saniyede ulaşıyor. 7 ileri çift kavramalı Steptronic şanzıman standart olarak sunuluyor. Sonuç olarak Sportif coupé görünümüne rağmen iç mekânda sunduğu geniş ve fonksiyonel yaşam alanı ve teknolojik özellikleri ile segmentinin en dikkat çekici modellerinden biri olan BMW 2 Serisi Gran Coupe’yi ilk fırsatta Borusan Oto Avcılar, İstinye ve daha bir çok bölgede bulunan yetkili satıcısına gidip bu aracı daha detaylı incelemenizde fayda görüyorum.