Haber yayınımıza bu günlerde konuk ettiğimiz BMW 116d oldu, yenilenen model premium sınıfta çok daha çekici yeni görünümü ile dikkatleri üzerine çekmeyi yine başardı.

BMW 116d Test

Dış Tasarım

Yeni BMW 116d, iyileştirilmiş ve çok daha sportif bir görünümle sunuluyor. Değişiklikler arasında standart olarak sunulan LED gündüz farlarının yer aldığı yeni ön tasarım var. Daha geniş böbrek ızgaralar ve düzleştirilmiş farlar şimdi birbirlerine biraz daha yaklaştırılarak ön bölümün daha dinamik görünmesi sağlanmış. Yandan bakıldığında yeni BMW 1 Serisi’nin orantıları daha da çarpıcı bir görünüme kavuşmuş. Hafifçe eğimli tavan hattı, sportif, açılı arka cam ve düz yan camlar otomobile coupé tarzı bir duygu katıyor, Hofmeister kıvrımı
(yan camların arka bitimlerindeki öne doğru alçak kıvrım) ise C sütununun içine kadar uzanarak kapı açıklığını genişletiyor ve arka koltuklardan giriş çıkışları kolaylaştırıyor. Arka bölümü yeniden tasarlanan modelin diğer yeni özellikler arasında şunlar bulunuyor: Geniş çamurluk kavisi yeni BMW 1 Serisi’nin arka kısmının geniş, güçlü etkisini pekiştiriyor. Geniş açılan, hafif iç bükey arka bagaj kapağı ortada bulunan BMW amblemi üzerine basılarak açılıyor, bagaj kapağı ile birleştirilmiş LED destekli stop lambaları. Yeniden tasarlanan bagaj kapağı ve arka tampon.

BMW 116d Test

İç Tasarım

Modelin iç tasarımını yorumlarsak klasik BMW ön yüzü bizi karşılıyor, dinamik, akıcı ve şık çizgileriyle rakiplerinden ayrılıyor, dışında olduğu kadar iç görünümünde de sportif bir tasarım sunan model de sürücü odaklı şık bir gösterge tablosu, mükemmel yol görüşü sürücü kabininde kullanılan çizgiler ve seçilen tasarım elemanları gerçek bir kokpit duygusu yaşatıyor. İç mekândan yüksek işçilik kalitesi, malzeme seçimi ve ergonomiye yansıyan konfor ve seçkinlik hissi yayılıyor. Sahip olduğu dinamik karakteristiği ile keyif veren bir otomobil tüm detayları ile sizin keyif almanız ve kendinizi hiç olmadığınız kadar iyi hissetmeniz için tasarlanmış olduğu fark ediliyor. Aynı zamanda tasarımdaki değişiklikler, üstün performansın bir göstergesi olarak yenilenen modelin siluetini daha gösterişli ve dinamik hale getirip aracın dinamik karakterini ön plana çıkaran diğer detaylar. Gösterge panelinde tüm versiyonlarda sunulan yüksek çözünürlüklü renkli ekran, şık ve dikkat çekici dekoratif döşemeli ön panel, standart olarak sunulan deri direksiyon simidi ve joistik vites topuzu, aracın iç atmosferinin karakterini vurguluyor. Direksiyon simidi üzerinden kesintisiz eğlence için, müzik sistemi ve hız sabitleyici kontrol ediliyor, orta konsolun üst kısmında bulunan iDrive sisteminin ekranından yol bilgisayarı, ConnectedDrive, ses sistemi, araç ayarlarını ve yine orta konsolun sol kısmında bulunanan Eco, Comfort, Sport butonlarından sürüş modlarını düzenleyebiliyorsunuz, ayrıca direksiyonda derinlik ve yükseklik ayarı olması açısından sürüş kalitesini tek dokunuşla harakete geçirebiliyorsunuz. İç mekanda yeterli sayıda eşya gözü bulunması, küçük eşyalarınızı koyacak yer arama derdinden kurtulmanızı sağlıyor.

BMW 116d

Performans ve Detaylar

BMW’nin giriş düzeyi modeli sportiflik ve sürüş konforu arasında daha iyi bir denge, geliştirilmiş işlevsellik ve daha önce sadece üst segmentlerde bulunan sayısız sürücü odaklı destek sistemleriyle olgunlaştırılmış. Bu aracın boyutlarına da yansıyor. 1425 kg ağırlığa sahip Yeni BMW 116d’nin gövdesi önceki modele göre 85 milimetre daha uzayarak 4329 milimetreye, aks aralığı 30 milimetre genişleyerek 2690 milimetreye ulaştı. Otomobil ayrıca daha güçlü görünüyor çünkü toplam genişliği 17 milimetre artarak 1765 milimetreye (iz genişliği de önde 51 milimetre, arkada 72 milimetre arttı) ulaşmış, 1421 milimetrelik yükseklikte ise bir değişiklik yok. Arka koltuklar 21 milimetre daha fazla ayak boşluğuna sahip ve bagaj bölmesi hacmi 30 litre artarak 360 litreye ulaşmış. 1496 litrelik yeni nesil geliştirilmiş motoru ile 4000 dev/dak’da 116 bg güç üreterek, segmentindeki referans model olma konumunda. 270 Nm’lık azami torka sahip olan BMW 116d bu sayede 0’dan 100 km/s’ye 10.3 saniyede ulaşıyor. Aracın son hızı, 200 km/saat ile sınırlı. 270 Nm’lik yüksek tork ve bu torkun alt devirlerden itibaren kullanıma sunuluyor olması otomobilde yüksek bir çekiş gücünün ortaya çıkmasını sağlıyor. Bunun yanısıra, verim arttırıcı önlemlerin sistematik olarak uygulanmasıyla (ECO PRO) BMW 116d’nin yakıt tüketimi karma olarak 3.9 litre, şehir içi 4.4 litre, şehir dışı 3,6 yakıt tüketim değerlerine sahip. Yeni nesil turbo dizel motor, gaz pedalının hareketlerine hızlıca tepki verirken tüm devirlerde yüksek hassasiyet sergiliyor. Çabuk hızlanma, hassas ve yumuşak vites değişimi ile sürüş kalitesini daha da yukarıya taşımakla kalmayan yeni 8 ileri vitesli otomatik şanzıman aynı zamanda daha az yakıt tüketimi ve emisyon değerleri de sunuyor.

BMW 116d Test_BorusanOto_Otomobiltutkunu

Sonuç olarak 100 bin tl bandında dizel otomatik premium bir araç almak istiyorsanız, listenin ilk sıralarında BMW 116d olmalı, veya olmamalı, bunun kararını siz belirleyeceksiniz, karşılaştırma yaparsanız, yeni nesil dizel motor, 8 ileri otomatik vites, çift böbrek, farkedilmeyi sağlayan led destekli yeni nesil ön ve arka lambalar ve premium sürüş keyfi.

BMW 116d Teknik Özellikler

Motor: Silindir hacmi (cm3) 1496

Güç (devir/dak) 4000/116 Hp (bg)

Tork (Nm) 270 (devir/dak) 1750-2250

Azami hız km/sa 200

0-100 km/sa 10.3

Yakıt tüketimi

Şehir dışı (lt/100 km) 3.6

Şehir içi (lt/100 km) 4.4

Ortalama (lt/100 km) 3.9

CO2 emisyonu (gr/km) 103

BMW 116d Test BorusanOto Otomobiltutkunu