PSA’nın İspanya’da bulunan Vigo ve Portekiz’de bulunan Mangualde tesislerinde üretilen Citroen Berlingo’nun 1.5 litrelik motoru 8 kademeli tam otomatik şanzımanla kombine edilen shine bold donanım modelini deneyimledik.

Dış Tasarım
Citroen Berlingo güçlü duruşu ve incelikli detaylara sahip gösterişli dış kabuğu zarif tasarımıyla öne çıkan Berlingo, ilk bakışta etkileyici modern ve geleceğe yönelik yeni nesil hafif ticari araç olduğunu belli ediyor. Yeni tasarım diline uygun, müşterilerin isteklerine göre yeniden yorumlanan dinamik ve şık güçlü ön yüzü diğer Citroen modellerinde olduğu gibi dikkat çekici tasarımında bütün karakteristik öğelerini bünyesinde barındırıyor. Kısa ve kavisli motor kaputu ön bölüme hakim olan dinamizmi tamamlıyor. Yan profilden bakıldığında, dengeli hatlar aracın dinamizmini sergiliyor. Derin çizgilere sahip olan omuz çizgisi ön tekerleklerin bitiminden başlayıp arka bölümdeki stop lambalarına kadar uzanıyor. Markanın imzası niteliğinde olan LED destekli stop lambaları ise bagaj kapağının yan kısımlarında konumlandırılmış.


İç Tasarım
Dış tasarım gibi iç mekânda da farklı renk uygulama seçenekleri sunuluyor. Sınıfının en geniş kapı açıklığını sunan ve elektrikli camlarla donatılan sürgülü yan kapılar bunlardan sadece biri. Geniş bagaj kapağı 775 litre ile yerini aldığı nesilden 100 litre daha büyük olan Yeni Berlingo’nun bagajına kolay bir erişim sağlıyor ve büyük nesnelerin rahatlıkla yüklenmesine imkân tanıyor. Zekice uygulanan detay çözümlerle önceki Berlingo nesillerinin efsanevi fonksiyonellik özelliklerini koruyarak daha da geliştiriyor. Elektrikli cam tavan aracın bütün havasını değiştiriyor, daha lüks daha ferah yolculuklar için ideal gece sürüşlerinde ise aracın iç aydınlatması boylamasına bütün tavanı kaplıyor, farklı dünyaların kapısını aralıyor desek yeridir.

Performans
Citroen Berlingo’da 1499 cc’lik 4 silindir yüksek basınçlı yeni nesil turbo dizel motor 3750 d/d’de 130 hp güç ve 1750 d/d’de 300 Nm tork üretiyor. 1.5 litrelik motor 8 kademeli tam otomatik şanzımanla kombine edilmiş. 0-100 km/s hızlanmasını 10.8 saniyede gerçekleştirip maksimum 181 km/s hıza çıkabiliyor. Sonuç; Citroen Berlingo; Citroen markasına güven kalitesi sayesinde aileden herkesin rahatlıkla kullanabileceği temel ihtiyaçları dışında hafta sonu gezmelerini ve hobi amaçlı kullanımları karşılayan bir hafif ticari araç ve daha fazlası diyebilirim.