Formula One 12. raundu tarihi Spa-Francorchamps pistinde gerçekleşti. 4 haftalık yaz arasında pilotlar hakkında transfer dedikoduları dolaştı. Scuderia-Ferrari takımı, mevcut pilotları ile sözleşme yenilediklerini duyurdu. Mercedes AMG F1 cephesinde hala sözleşme imzalayan bir pilot bulunmuyor. Özellikle padok’un en çok konuşulan pilotu Fernando Alonso, “gelen teklifler olduğunu bu tekliflerin % 60’ını elediğini ancak %40’ının hala masada olduğunu ve ilerleyen günlerde düşüncesini açıklayacağını duyurdu” Formula 1’in en yetenekli pilotlarından biri olan Alonso’nun önümüzdeki sene şampiyon olabileceğine inandığı takım ile yoluna devam edeceği, aksi halde sezon sonu emekliye ayrılacağını düşünüyorum.

Belgian Grand Prix

Belçika Gp’si uzun düzlükleri ve hızlı virajları ile Mercedes AMG F1 takımına uygun bir pist olarak görünüyor. Belçika gp’si öncesi Vettel-Hamilton arasında 14 puanlık fark bulunuyor. Cuma-Cumartesi gerçekleştirilen antrenmanlarda Mercedes AMG F1 takımı ve Scuderia-Ferrari takımları arasında tahmin edilenden az farklar oluştu. Scuderi-Ferrari takımı yaz arasını iyi değerlendirmiş. İlk antremanı Ferrari pilotu Kimi Raikonnen 1.45,502 derece ile, 2. antrenmanı Mercedes AMG F1 pilotu Lewis Hamilton 1.44.753 derece ile, son antrenmanı ise Ferrari pilotu Kimi Raikonnen 1.43,916 derece ile lider bitirdiler.

Cumartesi günü öğleden sonra gerçekleştirilen sıralama turları çok çekişmeli geçti. Mercedes AMG F1 pilotu Lewis Hamilton 1.42,553 derece ile pole aldı. Hamilton bu pole ile toplamda 68.pole pozisyonuna ulaşarak Michael Schumacher’in pole pozisyonuna ulaşmış oldu. Hamilton, Belçika gp’si ile birlikte kariyerinin 200. grand prix’ine çıkıyor. Scuderia-Ferrari pilotu Sebastian Vettel, Hamilton’un 0.2 sn gerisinde kalarak (takım arkadaşının hava koridorunu da kullanarak) 2.sıranın sahibi oldu. 3.sıra Mercedes AMG F1 takımından Valteri Bottas’ın olurken,4.sıra Ferrari pilotu Kimi Raikonnen’in oldu.

Belgian Grand Prix

Ve start…

Tüm pilotlar formasyon turunun ardından grid’de yerlerini aldılar. 5.kırmızı ışığın sönmesi ile birlikte pilotlar gazlarına yüklendiler. İlk altı pilot arasında değişiklik olmazken, Mclaren-Honda pilotu Alonso, harika bir start ile 7.sıraya kadar tırmandı.İlk turda Scuderia-Ferrari pilotu Sebastian Vettel, Mercedes AMG F1 pilotu Hamilton’un hava koridoruna kadar yaklaşmış olsa da Hamilton aracını iyi bir çizgiye konumlandırarak Vettel’in geçiş yapmasına izin vermedi. 8.tur da Redbull Racing pilotu Max Verstappen motor sorunu nedeniyle yolda kaldı. Mercedes AMG F1 pilotu 12.turda pite girdi ve sarı logolu yumuşak lastiklere geçti. Scuderia-Ferrari pilotu Sebastian Vettel 2 tur sonra 14.turda pit’e gelerek yumuşak lastiklere geçiş yaptı. Ferrari pilotu Kimi Raikonnen çift sarı bayrak altında hızını azaltmadığı için 10 sn dur-kalk cezası aldı.Bu ceza Raikonnen’in muhtemel podyum şansını kaybetmesine yol açtı.26.turda Mclaren-Honda pilotu Fernando Alonso, motorda güç kalmadığını söyleyerek garaja döndü ve yarıştan çekildi. 29.turda önceki yarışlarda da birbirleri ile kavga eden Force-İndia pilotları bu yarışta da birbirlerine temas edince pistin ortasında kalan parçaların toplanması amacıyla FİA, piste güvenlik aracını yolladı. Hemen hemen bütün araçlar pite gelerek yarışın sonuna gidebilecek yeni lastiklerini taktılar. Scuderia-Ferrari pilotu Sebastian Vettel mor logolu Ultra-süper yumuşak lastikleri taktı, Mercedes pilotu Lewis Hamilton ise sıfır set sarı logolu yumuşak lastikleri taktı. Her iki lastik arasında tur başına 1 sn den fazla fark bulunuyor. 33.turda güvenlik aracı pisten çıktı ve yarış yeniden başladı. İlk turda Ferrari pilotu, Mercedes pilotu Hamilton’a atak yapmaya çalıştı ise de geçmeyi başaramadı. Mercedes pilotu Valteri Bottas ise lastiklerini yeteri kadar ısıtamayınca önce Red Bull Racing pilotu Ricardo’ya ardından Ferrari pilotu Raikonnen’e geçildi. Yarışın sonuna değin Hamilton-Vettel arasındaki fark 1-2 sn arasında dolaştı. Ve damalı bayrağı ilk gören Mercedes AMG F1 pilotu Lewis Hamilton oldu. Lewis Hamilton bu zafer ile birlikte 57.zaferini elde etmiş oldu. Scuderia-Ferrari’nin nisbeten geride kalacağı tahminleri tutmadı ve yaz arasında takımın dersine çalışmış olduğu ve Mercedes AMG F1 takımına yaklaşmış olduğunu izledik. Mercedes AMG F1 takımı Belçika Gp’sine 4.nesil yeni bir motor ile geldi. Bu motorun tur başına 0.1 sn hızlı olduğu gelen bilgiler arasında. Bu hafta sonu 02.09.2017-03.09.2017 tarihleri arasında tarihi İtalya (Monza) Gp’si yapılacak. Scuderia-Ferrari takımının kendi evi ve takım bu piste yeni bir motor ile çıkacak. Bu pistte Spa pisti gibi uzun düzlükleri ile geçişe müsait yapısı ile Mercedes aracına uygun bir pist. Mercedes-Ferrari çekişmesi son hızıyla devam ediyor. Umarız dünya şampiyonluğu son yarışa değin sürer.

Biz izleyiciler/takipçiler olarak yarışı/yarışları sabırsızlıkla bekliyor olacağız…

Hüseyin BÜYÜKKALFA

Twiter:hsynbuyukkalfa

Belcika GP