Formula 1’in 8. randevusu Avrupa Grand Prix’si 19.06.2016 tarihinde gerçekleşti. Bakü Gp’si Formula 1 takvimine bu yıl dahil edildi. Takımlar bu piste ilk defa yarışacaklar. Takımların neler yapabileceklerini, hangi takımların piste kolay adapte olabileceği yarış öncesi bilinmezlerini taşıyordu. Mercedes-Benz pilotu Lewis Hamilton cadde pistlerini en çok seven pilot olmasına rağmen Bakü pistinden memnun olmadığı konusunda açıklamada bulundu. Mclaren-Honda takımından Fernando Alonso pistin heyecan verici olduğunu ve geçişe uygun yerler olduğunu belirtti. Ferrari pilotu Sebastian Vettel ise simülatörde yaptıkları çalışmalarda pistin zor olduğunu ve piste adapte olmanın zorluğundan bahsetti. Redbull Racing takım sorumlusu Helmut Marko, araçlarının düzlüklerde 1.2 sn hız kaybedeceklerini, iyi bir şasiye sahip olmalarına rağmen farkın kapanamayabileceğini belirtti.

Mercedes-Benz-Motorsport NicoRosberg

Pilotlar antreman turlarının başlaması ile birlikte simülatörlerde çalıştıkları pisti tanımaya başladılar. Antreman turlarına başladığımızda pilotların sık sık pist dışı ziyaretlerini gördük. Pilotlar yoğunluklu olarak sarı logolu ( yumusak), kırmızı logolu (süper yumuşak) lastikler ile turladılar. Günün birinci ve ikinci antreman lideri Mercedes-Benz takımından Lewis Hamilton oldu. İkinci seansın bitimi ile birlikte ilk 5 sırada Mercedes motorlu araçlar vardı. Mercedes-Benz takımı Bakü pistine çok çabuk adapte oldu. Redbull Racing takım yarış sorumlusu Christian Horner basın mühabirlerine yaptığı açıklamada “Bakü pistinin mercedes takımı için yapılmış olduğunu söyledi”. Mercedes-Benz takımına en yakın Force-İndia takımından Sergio Perez oldu. Perez, Mercedes-Benz pilotu Lewis hamilton dan 1.1 sn daha yavastı.Ferrari ve Redbull pilotları iki antreman süresince pek varlık gösteremediler. Ferrari ilk antreman turlarının ardından Mercedes-Benz pilotu Hamilton’dan 2 sn daha yavaştı. Ferrari takımı bunun nedeninin lastikleri uygun ısıya getiremediklerinden ötürü lastikleri çalıştıramadıkları şeklinde açıkladı. Ferrari takımı lastikleri çalıştıramaz ise sıralama turları onlar için zor geçeceğe benziyordu. Redbull Racing takımından Daniel Ricciardo birinci antreman turlarında bariyerlere vurdu ve aracın arka kısmı büyük hasar aldı. İkinci antreman turlarında yine Mercedes motorlu araçların özellikle de Mercedes-Benz takımının açık ara üstünlüğü vardı. İkinci antreman lideri Mercedes-Benz pilotu Lewis Hamilton oldu. Üçüncü antreman turlarına başlanıldığında Redbull Racing ve Ferrari takımlarının ayarlarını biraz daha iyileştirdiğini gördük ancak bu ayarlar yinede Mercedes-Benz takımına yaklaşmaya yetmedi.

Mercedes-Benz-Motorsport_Formula-One-World-Championship_EuropaGP

Son antreman turları sonucunda Ferrari takımından S.Vettel beşinci, Redbull Racing takımından Ricciardo dördüncü,takım arkadaşı Max Vestappen yedinci sırada bitirdi. Force-İndia takımı pilotlarından Nico Hulkenberg üçüncü sırada, takım arkadaşı Sergio Perez ise altıncı Sırada antreman turlarını bitirerek büyük başarı gösterdiler. Antreman turlarının son saniyelerinde Sergio Perez bariyerlere vurarak aracına zarar verdi. 3 saat sonra başlayan sıralama turlarına takım sıkı çalışarak aracı yetiştirdi. Sıralama turları beklenildiği üzere çok heyecanlı geçti. Antreman turlarının lideri Mercedes-Benz pilotu Lewis Hamilton son seansta dağınık bir görünüm sergileyerek bariyerlere vurdu. Hamilton’un bu hatası kendisine muhtemel pole pozisyonundan oldu. Seansın bitimine 2 dk kala gerçekleşen kazanın ardından, araç kaldırıldı ve pilotların son bir deneme fırsatı daha oldu. Lewis Hamilton’un kaza yaptığı sırada takım arkadaşı Nico Rosberg temiz bir tur atmayı başardı ve 1.42,758 sn derece ile pole pozisyonunu almayı başardı. İkinci sıra (1.43,515 sn) force india pilotu Sergio Perez, üçüncü (1.43,966 sn) Redbull Racing pilotu Daniel Ricciardo, olurken Ferrari pilotu Sebastian Vettel dördüncü(1.43,966 sn –Vettel ve Ricciardo nun dereceleri aynı olmasına rağmen finish çizgini önce Ricciardo geçtiği için üçüncü oldu) ve Ferrari pilotu Kimi Raikkonen beşinci (1.44,269 sn) sırayı paylaştılar. Pazar günkü yarışta ilk sırada dünya şampiyonasında önde olan Mercedes-Benz pilotu Nico Rosberg bulunuyor. Takım arkadaşı Lewis Hamilton ise 10.Sıradan start aldı. İkinci sırada Redbull Racing takımından Daniel Ricciardo, üçüncü sırada ferrari takımından Sebastian vettel, dördüncü sırada takım arkadaşı Kimi Raikkonen olacak. Force-İndia pilotu Sergio Perez sıralama turlarında ikinci olmayı başarsa da vites kutusu değişikliği sebebiyle 5 sıra grid cezası ile birlikte yarışa 7.Sıradan başlayacak.

Son dünya şampiyonu Lewis hamilton ise aracını son seansta bariyerlere vurup sağ ön süspansiyonunu kırdığı için zaman turu atamadı ve Pazar günkü yarışa 10.sıradan start aldı.

European-Grand-Prix_Lewis-Hamilton_Otomobiltutkunu

Ve start…

Kırmızı ışıkların sönmesi ile pilotlar gaza bastı. İlk viraj dönüldüğünde beklenildiğinin aksine bir kaza yaşanmadı. Force-İndia pilotu Sergio Perez 2 sıra yükselerek 5. Sıraya çıktı. Son dünya şampiyonu Mercedes-Benz pilotu Lewis hamilton ise olası çarpışmalardan kaçmaya çalıştı. Hamilton ilk virajın ardından yükselemedi. İlk turun ardından ilk beş Rosberg, Ricciardo, Vettel, Raikkonen ve, Perez şeklinde sıralandı. Mercedes-Benz takımından Nico Rosberg sıralama turlarında olduğu gibi çok hızlı idi. Rosberg, Ricciardo tehlikesine karşı DRS açılmadan DRS tehdidinden kaçtı. (3 tur sonunda Rosberg ile Ricciardo arasındaki fark 2 sn üzerindeydi) 6.turda Ferrari pilotu Sebastian Vettel start düzlüğünde güzel bir atakla Redbull Racing takımından Daniel Ricciardo’yu geçti. Takımlar beklenenden önce pitstoplara başladılar. Yarış boyunca tırmanmaya çalışan pilotlar ile zirveye çıkmaya çalışan pilotların mücadelelerini gördük.

Pit duvarı Ferrari pilotu Sebastian Vettel’i pite gelmesini istemelerine rağmen S.Vettel lastiklerinin durumunun iyi olduğunu söyleyerek takım emrini dinlemedi. Kanada Gp’sinde Ferrari takımının yanlış pitstop tercihi ile Sebastian Vettel olası galibiyeti kaçırmıştı.Vettel pite girmiş olsa, Redbull Racing pilotu Daniel Ricciardo pitstop’unu yapmış olduğundan gerisine düşecekti. Bu sebeple Vettel pite girmeyerek yola devam etti. Diğer ferrari pilotu Kimi Raikkonen kural ihlali yaptığı için 5 sn zaman cezası aldı. Yarışa Mercedes-Benz pilotu Hamilton ile pit duvarı arasında yaşanan telsiz konuşmaları yarışa damga vurdu. Hamilton araçta yaşadığı sorunları çözemedi. Bu nedenle Meksikalı pilot Sergio Perez’ in 10 sn gerisine düştü. Mercedes-Benz takımından Nico Rosberg neredeyse gezine gezine , çok rahat bir şekilde yarışı kazanmış oldu. Bakü Gp’si beklendiği kadar olaylı ve zevkli geçmediğini söyleyebiliriz.

FIA Formula One World Championship Baku Azerbaijan European F1 Grand Prix

Nico Rosberg 3 yarıştır kötü gidişata dur dedi ve Formula 1 dünya şampiyonluğu için önemli puanlar alarak takım arkadaşı Lewis hamilton ile arasında puan farkını 24 e çıkarmış oldu. Ferrari cephesinde ise, Sebastian Vettel aldığı ikincilik ile oldukça memnundu. Keza Ferrari takımı antrenman seanslarında oldukça geride idiler.Üçüncü sırada Force-İndia pilotu Sergio Perez oldu. Force-İndia takımı İspanya Gp’sinde getirmiş olduğu güncellemeler ile önemli ölçüde grafiği arttırmıştı. Bakü Gp’sinde podyuma çıkarak gelecek yarışlarda da üst sıralarda olacaklarının sinyalini vermiş oldu. Red Bull Racing takımı yanlış strateji ile birlikte her iki pilotu da yarışta varlık gösteremediler.

FİA 2015 yılının ortalarında yönetmelik değişikliği ile rekabeti arttırmak ve pilotaj yeteneklerinin daha fazla piste yansıtılması adına pilota, yarış içinde mühendisleri ile arasında bilgi akışına sınırlama getirdi. Günümüz formula 1 araçları çok fazla teknoloji barındırdığından belli konularda pilotlar ile yarış mühendisleri arasında kısıtlıda olsa bilgi akışı sağlanabilir. Keza Bakü Gp’sinde Mercedes-Benz pilotu Lewis Hamilton’un 364 km hıza çıktığını gördük. Pilotların bu hızlarda ayrıca takımdan bilgi almaksızın ayar yapmaları güvenlik açısından bir zafiyet getirebilir. İki hafta sonra (01.07.2016-03-07.2016 ) sezonun 9.raundu Reb Bull Ring pistinde, Avusturya Gp gerçekleştirilecek.

Herkese sağlıklı ve keyifli hafta diliyorum.19.06.2016

2016 European Grand Prix, Mercedes-Benz Formula One Baku City Circuit  Azerbaijan

Hüseyin BÜYÜKKALFA huseyin@otomobiltutkunu.com