AVUSTURYA GRAND PRİX….  Bakü GP’sinde günün pilotu Sergio Perez seçildi. Redbull Racing takımı Kanada ve Bakü de lastik aşınması nedeniyle rakiplerinin aksine 2 pitstop yapmış bu da takımın gerilere düşmesine neden olmuştu. Redbull Racing takımı bunun nedeninin tekerleklerin yere basma ayarlarının yanlış olduğu konusunda açıklamada bulundu. Mercedes Pilotu Nico Rosberg, Bakü zaferi ile birlikte kariyerinin 19. Yarış ve 2. Grand slamini (pole/enhızlı tur/galibiyet) yaparak takım arkadaşını Lewis Hamilton’u yakalamış oldu. 

2016 Austrian Grand Prix, Mercedes Benz Motorsport Otomobiltutkunu

Bu hafta başında, Torro-Rosso pilotu Carlos Sainz için Renault motorsport ve Ferrari takımlarından birine transfer olabileceği, özellikle Renault Motorsport’un gelecek yıl için pilot kadrosuna almayı düşündüğü söylentilerine, Torro-Rosso takımı, Carlos Sainz ile 2017 yılı için kontrat imzalayarak söylentilerin önüne geçmiş oldu.

Ferrari teknik patronu Maurizio Arrivabene, araçlarında ilerleyen yarışlarda süpriz güncellemeler yapabileceğini söylemişti, Avusturya GP için takım 1 jeton hakkını daha kullandı. Yapılan açıklamaya göre, Ferrari bu hakkını motor güncellemesinde kullandı.
Mclaren-Honda takımından Fernando Alonso’nun kontratı 2017 de bitiyor. Alonso, kontrat uzatmayı düşünmediğini başka bir klasman da yarışmayı sürdüreceğini ancak; öncelikli olarak emekliliğin tadına varmayı düşündüğünü belirtti. Takım arkadaşı Jenson Button ise yakında 300. yarışına çıkmaya hazırlanırken, rekabetçi bir araç olması halinde devam edeceğinin sinyalini vermiş oldu. Jenson Button ile Williams–Martini Racing takımının görüştüğü de haberler arasında. Büyük ihtimalle 2017 de Jenson Button’u Williams – Martini Racing takımında görebiliriz.

2016 Austrian Grand Prix, Otomobiltutkunu

Antrenman Turları
* Cuma günü gerçekleşen ilk antrenman turlarında Mercedes-Benz takımından Nico Rosberg 1.07,303 sn derece ile ilk sırada olurken takım arkadası Lewis Hamilton ise 0.5 sn geride kaldı. Ferrari pilotlarından Sebastian Vettel üçüncü, takım arkadaşı Kimi Raikkonen ise 4. olurken, Redbull Racing pilotu Daniel Ricardo 5. Oldu. Takım arkadaşı Max Verstappen ise seansın bitimine 30 dk kala aracın kontrolünü kaybedip pist dışındaki bordürlere çarparak sağ ön süspansiyonunu kırdı böylelikle Redbull pilotu başka zaman turu atamadı.

* İkinci seans yağmur altında başladı. Pilotlar ilk denemelerin ardından seans resmi olarak sonlandırılmasa da asfalt ıslak olduğundan piste çıkmadılar. İlerleyen dakikalarda pistin kuruması ile pilotlar yeniden tur atmaya başladılar. Seansın bitimine 2 dakikadan az bir zaman kala Ferrari pilotu Sebastian Vettel aracının lastikleri kilitlendiğinden ötürü kendini kum havuzunda buldu. Böylelikle FİA, VSC (sanal güvenlik aracı) uygulaması ile antreman turlarının 2. seansı bitirmiş oldu. İkinci seansı, Mercedes pilotu Nico Rosberg 1.07,967 sn ile lider geçti.

* 3.Antreman turlarına Ferrari pilotları çok iyi başladılar ve tur derecelerini geliştirdiler. Mercedes-Benz pilotları ise simülatör ağırlıklı olarak çalıştılar. İlerleyen dk piste çıkan Mercedes-Benz pilotlarından Nico Rosberg 2.viraj çıkışında seansın bitimine 20 dakika kala sol arka lastiği bordürlere çıkınca aracının süspansiyonunu kırdı, aracın dengesini kaybeden Nico Rosberg bariyerlere vurdu. Araç ciddi hasar aldı. Mercedes-Benz takımı 2 saat içerisinde aracı sıralama turlarına yetiştirmeyi başardı. Diğer mercedes pilotu Lewis Hamilton ise seansı 3. sırada bitirdi. Ferrari pilotlarından Sebastian Vettel 1.07,098 sn ile 2. Seansın lider bitirdi.

2016 Austrian Grand Prix,Austrian-Grand-Prix_Lewis-Hamilton

Sıralama Turları
* Sıralama turlarının ilk seansın (Q1) sonuna doğru, Torro-Rosso pilotu Daniil Kyvat sekizinci viraj çıkışında bordürlere çıkınca sağ arka süspansiyonu kırdı, bununla birlikte aracın dengesini de kaybeden Daniil Kyvat, kendini bariyerlerde buldu. Bu yıl yeni düzenlenen bordürler Max Verstappen, Nico Rosberg son olarakta Daniil Kyvat‘ın süspansiyonunu kırmış oldu. Mclaren-Honda takımı 2. seans sonunda hata yaparak kullanılmış lastikler ile Fernando Alanso’yu piste yolladı. Kullanılmış lastikler ile piste çıkan Alonso son seansa kalabilecek iken hızlı bir tur atamadığından elendi. Alonso bu konuya çok sinirlendi. Sıralama turları sonrası verdiği röportajda durumu “İLKOKUL HATASI” olarak nitelendirdi.  * Son seans çok keyifli geçti. FİA, takımlara yağmur uyarısı verince, son seansa kalan pilotlar hemen yeşil ışığın yanması ile yağmur öncesi zaman turlarına başladılar. İlk zaman turlarının ardından piste yağmur geldi. Pilotlar piste yağmur lastikleri ile çıkmaya başladılar. Kısa süreli yağmurun ardından her tur pole pozisyonu değişti.

Pistin kurumaya başlaması ile birlikte Mor logolu (ultra süper yumuşak) lastiği ilk takan Force- pilotu Nico Hulkenberg oldu. Hulkenberg adeta uçarak müthiş bir zaman turu atarak 3. Oldu. Mercedes pilotu Lewis Hamilton iyi bir tur zamanı ile pole pozisyonun sahibi olurken, takım arkadaşı Nico Rosberg ise +0,543 sn ile 2. Sıranın sahibi oldu. (Nico Rosberg şanzıman değişikliği nedeniyle grid cezası aldı ve yarışa 6. Sıradan başlayacak) Ferrari pilotlarından S.Vettel 1.09,781 sn ile 4. Sıra ( Sebastian Vettel vites kutusu değişikliği nedeniyle 5 sıra grid cezası aldı yarışa 9. Sıradan start alacak) takım arkadaşı Kimi Raikkonen ise 6. Sıranın sahibi oldu. Redbull Racing takım pilotlarından Daniel Ricardo 1.09,980 sn ile 7. Takım arkadaşı Max Verstappen ise 9.Sıradan start alacak.

Günün büyük süprizleri Manor Racing takımından Pascal wehrlein ve Mclaren–Honda takımından Jenson Button damga vurdu. Pascal Wehrlein 2. Elemeye kalarak büyük bir başarı elde ederek yarışa 12. Sıradan başlayacak. Jenson Button ise, Nico ve Vettelin grid cezaları ile birlikte 3. Sıradan start alacak olması Mclaren-honda takım birlikteliği için 2 yıldır en iyi sıralama başarısını elde etmiş oldu.  * Redbull Ring pisti, formula 1 takviminin en hızlı olan pistlerinden ve uzun düzlükleri ile motor gücünün ön plana çıktığı bir pist. Mercedes-Benz takımı, Redbull Ring pistinde 2014 yılından bu yana 44. Pole pozisyonu aldı. Yarışta takımların 2 pitstop yapacağı şeklinde olacağın ve strateji anlamında keyifli geçeceği beklenilen bir yarış bizi bekliyor olacak.

2016 Austrian Grand Prix,  Austrian-Grand-Prix LewisHamilton

Ve start ….
Kırmızı ışıkların sönmesi ile pilotlar kaza bastı. Çarpışan araç olmadı bu sebeple temiz bir start oldu. Force-india pilotu Nico Hulkenberg kötü start ile önce Mclaren-honda pilotu Jenson Button’a ilerleyen turlarda diğer pilotlara da geçilerek kan kaybetti. Torro-Rosso pilotu Daniil Kyvat yaptığı kazanın ardından değişen şasi ile birlikte yarışa pit yolundan başladı onun için yarış sadece 3 tur sürdü. Üçüncü turun sonunda Kyvat, yaşadığı sorun nedeniyle aracını kenara çekerek yarışa veda etti. Mercedes-Benz pilotu Nico Rosberg iyi start ile birlikte 9. Turda 3.sıraya kadar yükselmiş oldu. Pirelli yarış öncesi mor logolu Ultra-süper yumuşak lastiklerin 5-6 tur gidebileceğini söyledi. Takımlar 9. Turda pitstoplarını yapmaya başladılar. Mercedes-Benz pilotu Hamilton ultra süper yumuşak lastikler ile 22 tur gitmeyi başardı. Avusturya da Pazar günü hava sıcaklığının 15 derece olduğu düşünüldüğünde kısa sürede ufalanması gereken lastiklerin beklenenden daha uzun giderek Mercedes takımına özellikle de Lewis Hamilton’a avantaj getirmiş oldu. Hamilton 22. Turda pite girerek, sarı logolu günün menüsü olan yumuşak lastiğe geçiş yaptı.

Ferrari cephesin de ise durumlar hiçte istenildiği gibi gitmedi. Fin pilot Kimi Raikkonen 23. turda pitstop’ unu yaptı, yarışa döndüğünde Nico Rosberg, Max Verstappen, Daniel Ricardo ya geçilmiş oldu. Ferrari’nin yanlış pitstop tercihi Fin pilota 3 sıra birden kaybettirmiş oldu. Takım arkadaşı Sebastian Vettel ise pite girmeyerek lider olarak yoluna devam etti. Vettel’ in aracı 27. Turda sağ arka lastiğin yüksek hızda giderken patlaması neticesin de Vettel aracın hakimiyetini yitirdi ve araç bariyerlere vurdu.Kaza ile birlikte pite SC (security car-güvenlik aracı) girdi. Sebastian Vettel kariyerinde 5. Kez lastiğinin patlaması neticesinde yolda kalmış oldu. Ferrari aracı pistten kaldırıldıktan sonra yarış yeniden başlamış oldu. Yarışın resmi lideri 6. Sıradan başlayıp iyi tur zamanları ile yükselen Mercedes-Benz pilotu Nico Rosberg oldu. Mercedes pilotu Lewis Hamilton 55. Turda sarı logolu yumuşak lastiklere geçiş yaptı. Takım arkadaşı Nico Rosberg , Hamiltondan bir tur sonra pite girdi.Pitstop öncesi fark çok az olduğu için gözler Hamilton’un tur derecesinde idi. Lewis Hamilton ufak bir spin ile süre kaybedince takım arkadaşı Nico Rosberg, pitstop sonunda lider çıkmış oldu. Mercedes takımı her iki pilot için farklı strateji izledi. Hamilton da yumuşak, Rosberg de ise Süper yumuşak lastikler vardı.

2016 Austrian Grand Prix, Mercedes Benz Motorsport

Son 10 tur çok keyifli geçti. Mercedes pilotları arasındaki liderlik mücadelesi, Ferrari pilotu Kimi Raikkonen’in, Redbull Racing pilotu Daniel Ricardoyu geçmesi ile önün de bulunan diğer Redbull Racing pilotu Max Verstappen ile arasında mücadele son turlara kadar nefes kesti. 71. Tur yani yarışın son turunda Lewis Hamilton geçişe müsait olmayan yerde atak yaptı, takım arkadaşı Nico Rosberg ise bitmiş firenlerine rağmen savunma yaptı ve iki pilotun aracı birbirine vurdu. Bu olaydan Nico Rosberg hasar aldı ve ön kanadını kırmış oldu. Rosberg in yavaşlaması ile birlikte arkalarında bulunan Redbull pilotu Verstappen ve Ferrari Pilotu Kimi Raikkonnen onu geçmiş oldu.
Mercedes-Benz cephesinde yine çok tartışılacak, çok konuluşacak bir kaza daha yaşanmış oldu. Hamilton bu yarışı kazanarak takım arkadaşı ile Nico Rosberg ile arasındaki puan farkını 12 puana düşürdü. Nico Rosberg muhtemel kazanacağı yarışı 4. Bitirerek Avusturya dan istediği sonucu alamadan ayrılmış oldu.

Sıralama turlarında büyük bir başarı göstererek 2. Seansa (Q2) kalan Manor Racing pilotu Pascal wehrlein 10. Sırada yarışı bitirerek Manor Racing takımına 2014 yılında jules Bianchi nin getirmiş olduğu puandan sonra ilk puanı almış oldular. Redbull Racing pilotu Max Verstappen kendi pisti olan Redbull Ring de 2. Olarak ilk puanlarını aldı. Ferrari Pilotu Kimi Raikkonen ise Rosberg’in yavaşlamasından ötürü 3.olarak podyuma çıktı ve Ferrari takımına puan kazandırmış oldu.

Yarışın son 10 turu çok keyifli geçti. Takımların stratejilerinin çarpıştığı, hatta aynı takım da bile farklı strateji lerin olduğu bir yarış izledik.
Bir sonraki yarış 08-10 Temmuz 2016 tarihleri arasında İngiltere Silverstone da olacak.

Herkesin bayramını kutluyorum. Keyifli ve sağlıklı bir hafta dileğiyle.

Hüseyin BÜYÜKKALFA

İletişim: info@otomobiltutkunu.com

2016 Austrian Grand Prix, Otomobiltutkunu